Do
góry
macbook-pro-13-inch

Apple przechodzi na procesory ARM | Zapowiedź już w tym miesiącu!

O zmianie, jaka ma zajść w specyfikacji nadchodzących MacBook’ów od Apple mówi się już od kilku miesięcy. Autorskie procesory oparte o architekturę ARM mają zastąpić układy Intela, a to wszystko w bardzo niedalekiej przyszłości.

Według doniesień magazynu Bloomberg Apple oficjalnie zapowie tę zmianę do końca tego miesiąca w trakcie konferencji WWDC 2020. Najbardziej prawdopodobną datą jest 22 czerwca, jednak jak zauważają analitycy wszystko może ulec zmianie. Sama konferencja ma być w całości przeprowadzona online, jednak w związku z wciąż panującą pandemią COVID-19, która szczególnie widoczna jest w stanach całość może się opóźnić o kilka dni.

🛒 Kup iPhone 11 Pro

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

Same plotki na temat tego, że Apple faktycznie planuje przejść na własne procesory dedykowane komputerom pojawiają się już od lat. Jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy zyskaliśmy najwięcej, niezwykle szczegółowych danych dotyczących tego projektu. O ile z raportu Bloomberga wynika, że pełna transformacja Apple na procesory ARM jest bliżej niż się spodziewamy to pierwszy komputer wykorzystujący tę technologię pojawi się nie wcześniej niż w 2021 roku. 

Apple's WWDC 2020 kicks off in June with an all-new online format ...

Jednocześnie warto w tym miejscu zaznaczyć, że Apple ma obecnie, co najmniej 3 procesory oparte o architekturę ARM i dedykowane komputerom MacBook. Te najpewniej są oparte o tę samą architekturę, co procesory A14, które pojawią się w tegorocznych iPhone’ach. Te układy są częścią jednego i tego samego projektu o nazwie kodowej “Kalamata”.

🛒 Kup iPhone 11 Pro

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

W momencie, kiedy w 2005 Steve Jobs ogłosił notabene w trakcie konferencji dla deweloperów, że od teraz procesory, jakie znajdą się w komputerach produkowanych przez Apple będą pochodzić od Intela, a nie PowerPC, jeszcze w tym samym roku zaprezentowano pierwsze urządzenie. Teraz taka sytuacja raczej się nie powtórzy MacBook’i oparte o autorskie procesory Apple mają przed sobą jeszcze długą drogę zanim w pełni trafią na sklepowe półki i jest ku temu niezwykle istotny powód.

Apple Rumored to Launch New Mac in 2021 with 5 nm A14 SoC, x86 no ...

W momencie, kiedy tak ogromna firma zdecyduje się w jednym momencie zupełnie zmienić podstawę dla działania swojego systemu to rzeczą jasną jest, że pojawią się problemy z kompatybilnością. Nie inaczej będzie w tym wypadku. By nie szukać przykładów daleko – Microsoft wraz z jednym z najnowszych modeli Surface, a konkretniej Pro X, który jest oparty o procesor Microsoft SQ1 wyprodukowany przez Qualcomm. 

W momencie prezentacji takiej maszyny Microsoft zmierzył się z szeregiem problemów, które najpewniej także Apple będzie musiało rozwiązać. Optymalizacja systemu macOS to tylko jeden z nich. Drugi problem to właśnie deweloperzy. To w ich rękach będzie stała przyszłość systemu giganta z Cupertino. Bez dedykowanych programów, które od lat przekonywały ludzi do zakupu komputera z nadgryzionym jabłkiem czar może prysnąć. 

Dlatego też taka decyzja musi być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Najpewniej niektórzy producenci oprogramowania już wiedzą i są przygotowani na ogłoszenie zupełnie nowej platformy. Jednak dla wielu będzie pierwsza styczność z tak ogromną zmianą. Specyfika pisania zoptymalizowanego pod architekturę ARM znacząco różni się od tej opartej o X86, jaką znamy z dzisiejszych laptopów i komputerów stacjonarnych. 

🛒 Kup iPhone 11 Pro

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

Przejście Apple w pełni na architekturę ARM będzie ogromnym sukcesem, który z pewnością odbije się szerokim echem w całym środowisku komputerowym. Nie wiadomo, czy Apple postawi od razu na całą serię MacBook’ów opartych o autorskie procesory w pełni rezygnując z rozwiązań Intela, czy też będzie to działanie stopniowe. Pewne jest jednak to, że Apple ma w planach całkowitą rezygnację z procesorów innych producentów, a co za tym idzie, w niedalekiej przyszłości wszystkie MacBook’i będą miały na pokładzie autorskie układy giganta z Cupertino. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!