TSMC wstrzymuje produkcję swoich układów – czy zabraknie kart graficznych?

Trzęsienie ziemi na Tajwanie było jednym z większych w ostatnich latach. Jego skutki mogli odczuć zwykli mieszkańcy oraz producent zajmujący się produkcją podzespołów – ta musiała zostać wstrzymana. Czy znowu zabraknie komponentów na rynku?

Awatar Marta Urbaniak

Trzęsienia ziemi mogą być lekkie i nie spowodować znacznych szkód lub być o wiele silniejsze, co niesie ryzyko zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Na Tajwanie doszło do największego trzęsienia ziemi od ostatnich 25 lat. Wstrząsy miały siłę 7,4 w skali Richtera, co mogło spowodować ogromne zniszczenia w architekturze kraju.

źródło grafiki Reuters

Co gorsza po jednym większym epizodzie, nadeszły kolejne mniejsze wstrząsy wtórne, które rozeszły się po całej wyspie. Ogłoszone zostało ostrzeżenie przed tsunami. Miejscowe władze podały, że w trzęsieniu zginęło dziewięć osób, a ponad 800 zostało rannych. Jednak skutki tego zdarzenia mogą wychodzić poza Tajwan. Dlaczego?

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Dlaczego przez brak TSMC świat stanie na głowie?

TSMC, a dokładniej Taiwan Semiconductor Manufacturing Company to firma, która od 1987 roku produkuje układy scalone. Aktualnie jest największą niezależną firmą w branży i odpowiada za 54% całego światowego zapotrzebowania na półprzewodniki.

Czytaj artykuł

Opóźnienie w produkcji komponentów

Największy na świecie producent chipówTSMC – ma swoją siedzibę i hale produkcyjne właśnie na Tajwanie. Prace musiały zostać wstrzymane, a pracownicy ewakuowani w wyniku tego zjawiska.

O ile pracownicy wznowili swoje prace jak tylko była taka możliwość, to firma poinformowała, że skutki tego trzęsienia ziemi mogą spowodować utratę zysków o wartości 60 milionów dolarów. Dokładna liczba ma zostać podana w ciągu najbliższych dni.

Nie wspominając o możliwych uszkodzeniach chipów znajdujących się na linii produkcyjnej w trakcie trzęsienia ziemi. Samo sprawdzenie i dokładniejsze oszacowanie szkód jakie wyrządził żywioł zajmie nawet 6 godzin.

„Spodziewamy się pewnych ograniczeń w produkcji, zarówno na Tajwanie, jak i w regionie, które mogą skutkować presją cenową na wyższym szczeblu łańcucha dostaw w sektorze chipów”

–  podają analitycy Bum Ki Son i Brian Tan

Fabryki jak TSMC często działają 24/7 i najmniejsze opóźnienie może spowodować lawinę konsekwencji dla kolejnych punktów produkcyjnych czy nawet skutkować okrojoną liczbą komponentów, które zostaną przesłane do firm zamawiających. Jest niestety szansa że dojdzie do sytuacji, gdy podzespołów po prostu w pewnym momencie zabraknie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Apple się przeliczyło, Vision Pro w znacznie mniejszym nakładzie!

Nie każdy produkt robi od razu furorę, ale co innego, gdy producent zachwala swoje dzieło, a to potem okazuje się, że nie jest tak wspaniałe, jak się zakładało. Apple Vision Pro kosztują niemało i są skomplikowane w budowie, o czym przekonał się sam producent.

Czytaj artykuł

Jednymi z firm, które mogą dotkliwie odczuć skutek tego zdarzenia jest chociażby Apple i NVIDIA, które pozyskują od TSMC chipy. Czyżby karty graficzne znowu miały zdrożeć? Istnieje takie ryzyko.

Źródło: Yahoo, Asia financial

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez