tajemnice Google Maps

Czego nie zobaczymy na Google Maps?

Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejszy światowy serwis z mapami online skrywa przed nami masę tajemnic. Dlaczego z Google Maps znikają kolejne obiekty wojskowe? Kto o tym decyduje i co jest powodem podejmowania takich decyzji?

Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejszy światowy serwis z mapami online skrywa przed nami masę tajemnic. Dlaczego z Google Maps znikają kolejne obiekty wojskowe? Kto o tym decyduje i co jest powodem podejmowania takich decyzji?

Google Maps i tajemnice z nimi związane

Google Maps to internetowy serwis umożliwiający między innymi wyszukiwanie obiektów, oglądanie map czy panoramicznych widoków z poziomu ulicy (Google Street View). Oficjalny start popularnego serwisu mapowego od Google miał miejsce 8 lutego 2005 roku.

Wszystko wskazuje więc na to, że już niedługo Google Maps będzie obchodziło swoje kluczowe 18 urodziny! W maju tego roku mieliśmy już jedną okazję do świętowania, bowiem usługa Google Street View skończyła wtedy swoje 15 urodziny!

Google Maps
źródło: Pexels

Oprócz codziennego użytkowania wspomnianych map część użytkowników wykorzystuje je również do nieco innych, mniej standardowych celów. Chodzi oczywiście o osoby, które – chcąc zaspokoić swoją wyobraźnię – „badają” Google Maps pod kątem obecności tajemniczych lokacji.

W związku z tym, w ciągu ostatnich lat co i rusz dowiadujemy się o miejscach, które z jakiegoś powodu Google chce ukrywać. Na liście tajemniczych miejsc obecnych na Google Maps znajdują się przede wszystkim obiekty wojskowe i placówki rządowe. Nie brakuje jednak również nieco bardziej tajemniczych lokalizacji, których ocenzurowanie na mapach Google’a nie jest już takie oczywiste…

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Google Street View obchodzi swoje 15 urodziny!

Street View obchodzi kolejne urodziny, a Google przynosi użytkownikom urodzinowy prezent! Nowa kamera – która de facto nie odstaje od tych na dachach samochodów – pozwoli na rejestrowanie treści z najtrudniej dostępnych terenów.

Czytaj artykuł

Cattenom Nuclear Power Plant we Francji

Tak jak można się spodziewać, pod tą nazwą kryje się francuska elektrownia jądrowa położona niedaleko miasteczka Cattenom. Zarządzana przez francuskie przedsiębiorstwo dostarczające energię elektryczną – Électricité de France – znajduje się zaledwie 22 kilometry od granicy z Luksemburgiem. Co więcej, jest ona dwunastą co do wielkości elektrownią jądrową na całym świecie!

Google Maps: Cattenom Nuclear Power Plant

Jeśli chcieliście się jej przyjrzeć to niestety, ale musimy Was zasmucić. Co prawda elektrownię w Cattenom znajdziecie na mapach Google, ale jej teren jest całkowicie rozmazany. Powodem takich działań jest oczywiście zabezpieczenie przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi, które niosłyby za sobą tragiczne skutki.

Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

W Warszawie przy Alei Niepodległości znajduje się między innymi budynek Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz siedziba Służby Wywiadu Wojskowego. W pobliżu znajdziemy również siedzibę Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencję Mienia Wojskowego, Wojskowy Sąd Okręgowy czy budynek Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Ursynów.

Nic więc dziwnego, że to właśnie ten – stosunkowo ważny dla Polski – obszar został rozmyty na popularnych internetowych mapach. Mimo lokalizacji wymienionych siedzib w samym centrum stolicy zakrycie tego terenu może dodatkowo utrudnić planowanie ewentualnego sabotażu czy ataku terrorystycznego.

Dom Ariela Castro w Cleveland, Stany Zjednoczone

Ariel Castro, znany również jako Potwór z Cleveland, zamieszkiwał w domu przy 2207 Seymour Avenue w dzielnicy Tremont w Cleveland, w stanie Ohio. W latach 2002 – 2004 dopuścił się porwania trzech kobiet, które przetrzymywał w swoim domu aż do 2013 roku. Wtedy – podczas nieobecności porywacza – jedna z kobiet zdołała uciec z domu wraz ze swoją 6-letnią córką, którą urodziła w trakcie niewoli. Następnie zawiadomiła służby, które uratowały pozostałe dwie pozostałe kobiety, a kilka godzin później aresztowały również porywacza.  

Mężczyzna przyznał się do większości z postawionych mu zarzutów, na skutek czego został skazany na dożywocie i dodatkowe 1000 lat więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego. Cały proces odbył się na zasadach ugody, w ramach której – oprócz wcześniej wspomnianych decyzji – sąd zarekwirował cały majątek skazanego, a także zadecydował o wyburzeniu jego domu.

Do wyburzenia domu doszło w sierpniu 2013 roku, ale zdjęcia dostępne na Google Maps zostały zrobione w 2009 roku. W związku z tym dom został zablurowany, aby całkowicie wymazać go z pamięci. We wrześniu 2013 roku – w wieku 53 lat – Ariel Castro popełnił samobójstwo.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Mapy Google cały czas się zmieniają!

Mapy Google to aplikacja, która dla wielu osób na całym świecie jest nieodzownym elementem życia codziennego. Podobnie jak kiedyś z map czy papierowych atlasów, obecnie z Google Maps korzystają zarówno kierowcy, jak i „zwykli” piesi!

Czytaj artykuł

Zakład Orano La Hague w La Hague, Francja

Orano La Hague, dawniej Areva La Hague, to zakład przetwarzania paliwa jądrowego zlokalizowany we francuskiej miejscowości La Hague. Zakład ten dysponuje prawie połową światowych zdolności do przetwarzania zużytego paliwa jądrowego w reaktorze lekkowodnym! Działa nieprzerwanie od 1976 roku, a obecnie ma zdolność produkcyjną na poziomie około 1700 ton rocznie.

Na Mapach Google widnieje jako ogromny rozpikselowany teren, czego powodem są rzecz jasna względy bezpieczeństwa. Zakład Orano La Hague jest zagrożony nie tylko ewentualnymi atakami terrorystycznymi, ale także wtargnięciem na ten teren działaczy Greenpeace’u. Międzynarodowa organizacja już od dłuższego czasu dąży do zamknięcia tego zakładu twierdząc, że znacząco wpływa on na zanieczyszczenie środowiska.

Baza wojskowa Ayioi Anargyroi w Atenach, Grecja

Baza wojskowa Ayioi Anargyroi w greckich Atenach jest jedną z wielu – zakrytych na terenie tego państwa – lokalizacji wojskowych. Agioi Anargyroi to przedmieście w północno-środkowej części aglomeracji ateńskiej w Grecji, na terenie której znajduje się wspomniana baza wojskowa.

Miejsce to jest bardzo tajemnicze, a w Internecie brakuje jakichkolwiek informacji na temat tej wojskowej placówki. W tej sytuacji problemu oczywiście nie rozwiązują satelitarne zdjęcia map Google, które przedstawiają jedynie całkowicie rozmyty teren. Niestety, Google Street View także nie jest rozwiązaniem, bowiem Google zadbało o zakrycie wspomnianego obszaru z każdej możliwej strony.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Powstała mapa polskiego Internetu w Google!

Jeden mem potrafi wyrazić więcej, niż tysiąc słów, to prawda stara jak istnienie sieci. I tak powstała mapa polskiego Internetu, która zebrała wszystkie najbardziej ikoniczne memy i śmieszne filmiki, jakie powstały przez ostatnie lata.

Czytaj artykuł

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych to baza wojskowa znajdująca się w Krakowie. Do kompetencji jednostki należy realizowanie i koordynacja przedsięwzięć związanych z użyciem jednostek specjalnych w kraju oraz poza jego granicami. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych zajmuje się również przygotowywaniem polskich Wojsk Specjalnych oraz planowaniem i programowaniem ich rozwoju.

Krakowska baza wojskowa to kolejna lokacja w Polsce, która na mapach Google widnieje jako rozmyty obszar. Co więcej – oprócz samego rozmycia – siedziba oraz najbliższy jej teren z jakiegoś powodu widnieje na mapach w nieco innych kolorach, niż okolica. W przeciwieństwie do greckiej bazy wojskowej teren siedziby DKWS możemy bezproblemowo oglądać dzięki funkcji Google Street View.

Marcoule Nuclear Site w Marcoule, Francja

Marcoule Nuclear Site to francuski obiekt jądrowy i ośrodek produkcji plutonu znajdujący się na obszarze o powierzchni 200 ha. Działająca od 1955 roku stacja nuklearna zajmuje się również przetwarzaniem odpadów nuklearnych. Zakład ten jest pod opieką francuskiej organizacji energii atomowej Commissariat à l’Énergie Atomique.

Warto również wspomnieć, że jest to jeden z najstarszych obiektów nuklearnych we Francji. Kompleks ten pozostaje obiektem o dużym znaczeniu strategicznym, co jest zdecydowanie najważniejszym powodem do „ukrywania” go na Mapach Google. W przypadku ewentualnej potrzeby stacja może zostać wykorzystana do stworzenia bomby atomowej.

ŹRÓDŁO: Wikipedia, COMPUTERWORLD

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez