urodziny google street view

Google Street View obchodzi swoje 15 urodziny!

Street View obchodzi kolejne urodziny, a Google przynosi użytkownikom urodzinowy prezent! Nowa kamera – która de facto nie odstaje od tych na dachach samochodów – pozwoli na rejestrowanie treści z najtrudniej dostępnych terenów.

Street View obchodzi kolejne urodziny, a Google przynosi użytkownikom urodzinowy prezent! Nowa kamera – która de facto nie odstaje od tych na dachach samochodów – pozwoli na rejestrowanie treści z najtrudniej dostępnych terenów.

Rąbek historii projektu Larry’ego Page’a

Google Street View to najbardziej rozpoznawalna funkcja map Google’a, zapewniająca użytkownikom widok z poziomu ulicy wielu miejsc na całym świecie. Jest ona dostępna od 25 maja 2007 roku, a początkowo jej zakres obejmował jedynie pięć amerykańskich miast. W zaszczytnym gronie znalazło się wtedy San Francisco, Las Vegas, Denver, Miami oraz Nowy Jork.

rozwój Google Street View

W 2012 roku oprócz sfotografowania przez Google Wielkiej Rafy Koralowej, usługa Street View została uruchomiona w Polsce. Już dwa lata później mogliśmy świętować pojawienie się zdjęć z Kopalni Soli „Wieliczka”!

Początkowo do rejestrowania ulic wykorzystywano jedynie samochody z zamontowanymi specjalnymi kamerami. Z czasem jednak do załogi pojazdów trafił między innymi trójkołowy rower, wózek pchany przez operatora czy śnieżny skuter. Na pustyni pomogły również wielbłądy, a wewnątrz budynków – ludzie ze specjalnymi kamerami umieszczonymi na plecach.

Statystyki Google Street View

Przez 15 lat funkcjonowania tego udogodnienia, wszystkie pojazdy zrobiły ponad 220 miliardów zdjęć, pokonując przy tym ponad 16 milionów kilometrów. Odległość ta jest równa 400-krotnemu objechaniu całego świata dookoła. Warto również wspomnieć, że według danych z maja 2021 roku Google ma ponad 3 miliardy aktywnych użytkowników na całym świecie. Nawet przy pesymistycznym założeniu, że tylko 10% z całości na co dzień korzysta z funkcji Street View, to i tak możemy uzyskać liczbę, która może przyprawić o zawrót głowy.

Najczęściej odwiedzane miejsca:

  • wieżowiec Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (154 pięter)
  • wieża Eiffla we Francji (od dołu oraz widok z jej szczytu)
  • indyjskie mauzoleum Tadż Mahal (kolekcja zdjęć pokazujących je z zewnątrz i od środka)
Burdż Chalifa - widok ze 154 piętra

„Najważniejsze” lokalizacje:

  • kopalnia soli w Wieliczce (zabytek UNESCO)
  • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (dzięki współpracy z NASA)
  • aktywny krater wulkanu Marum na wyspie Ambirim (państwo Vanuat)
wulkan Marum

Nowości na 15-lecie

W zasadzie obecnie łatwiej wymienić miejsca w których jeszcze nie ma Street View, niż odwrotnie. Oczywiście takie miejsca się zdarzają, a powodów tego zjawiska możemy wymienić kilka. Głównymi są przede wszystkim aspekty polityczne i prawne, skargi mieszkańców czy… trudności z dostaniem się w konkretne miejsce.

W 15 urodziny Street View Google chce całkowicie pozbyć się ostatniego z wyżej wymienionych powodów. Ma w tym pomóc zaprezentowany nowy aparat, który w kontekście specyfikacji nie ma się różnić od kamer montowanych na samochodach. Jest jednak oczywiście dużo bardziej mobilny, a w dodatku ma ważyć zaledwie około 6 kilogramów.

Nowa kamera wykorzystuje całą moc, rozdzielczość i możliwości przetwarzania, które wbudowaliśmy w samochód Street View, i zmniejsza ją do postaci ultraprzenośnego systemu kamer, który jest mniej więcej wielkości domowego kota. W przeciwieństwie do kotów domatorów jest gotowy do zabrania na odległe wyspy, na szczyty gór lub na spacer po lokalnym rynku.

oświadczenie Google’a o nowym aparacie

Oprócz tego, w aplikacji na Androida i iOS przeglądanie zdjęć z przeszłości stanie się jeszcze prostsze! Podczas oglądania zdjęcia Street View jakiegoś miejsca, wystarczy, że na nie klikniemy i dostaniemy informację o tej lokalizacji. Dodatkowo w łatwy sposób będziemy mogli oglądać jak zmieniało się dane miejsce – wracając nawet do pierwszych zdjęć z usługi Google’a.

Cztery nowe kolekcje Street View, które szybko powinny zyskać na popularności:

  • piramidy w Meroe w Sudanie
  • katedra w Mediolanie
  • Les Invalides w Paryżu (złota kopuła)
  • Sydney Ferries w Australii
Piramidy w Meroe w Sudanie

Pegman, czyli animowany ludzik, który „zabiera nas” w dowolne wybrane przez nas miejsce na świecie, również otrzymał mały upominek. W ramach 15 urodzin otrzymał urodzinowy kapelusz i balony, aby mógł świętować kolejną rocznicę razem z nami!

GeoGuessr – gra dla miłośników Street View

GeoGuessr, czyli coś o czym trzeba powiedzieć przy temacie Street View. Jest to geograficzna gra przeglądarkowa, w której głównym celem jest odgadywanie lokalizacji na podstawie losowo wygenerowanych zdjęć Street View. Gra została wydana w 2013 roku i od tamtej pory została rozszerzona o wiele trybów zarówno jedno-, jak i wieloosobowych. Oprócz wersji na przeglądarki GeoGuessr dostępny jest również na smartfony z systemami Android oraz iOS.

GeoGuessr logo

W grę można grać w pojedynkę, ze znajomymi lub konkurować z losowymi osobami z różnych części świata. Podstawowy tryb rozgrywki polega na tym, że zostajemy „wyrzuceni” w losowym miejscu na ziemi. Naszym zadaniem jest jak najszybsze określenie gdzie się znajdujemy, a następnie zaznaczenie tej lokalizacji na mapie.

W tym trybie dostajemy możliwość „jeżdżenia” naszym samochodem, aby lepiej zorientować się w terenie. W każdej rundzie mamy określoną ilość czasu na odgadnięcie miejsca, a liczba zdobytych przez nas punktów zależy od tego, jak bardzo się pomyliliśmy. Czym nasz „strzał” był bliżej wylosowanego miejsca, tym więcej punktów dostajemy.

GeoGuessr gameplay

Gra jest jednak cały czas rozwijana, w związku z czym do dyspozycji użytkowników udostępniane są kolejne tryby. Dla lepszych graczy preferujemy tryb, w którym po wylosowaniu miejsca nie możemy się nigdzie ruszać. Lokalizację trzeba odgadnąć jedynie na podstawie jednego zdjęcia ze Street View. Innym ciekawym trybem jest rozgrywka Battle Royal. Gra dobiera nas do kilku innych graczy, a w każdej rundzie mamy określony czas na odgadnięcie państwa, w którym się znajdujemy.

Co rundę liczba wolnych miejsc na kolejną rundę się zmniejsza, więc musimy śpieszyć się z dobrymi odpowiedziami! Pomimo teoretycznej prostoty tej gry, ludzie zaczęli nagrywać z niej speedruny. Dodatkowo co jakiś czas pobijane są kolejne rekordy czasowe, a także gracze próbują odgadnąć jak największą liczbę lokalizacji z rzędu.

ŹRÓDŁO: Google Blog Polska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez