InPost złamał przepisy? Paczkomaty znikną z centrum dużego miasta!

InPost złamał przepisy? Paczkomaty znikną z centrum dużego miasta!

Paczkomaty w Poznaniu zostały postawione bez zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków. Z 58 postawionych paczkomatów zaledwie kilka posiadało konieczne zezwolenia. Naruszeń dokonał zarówno InPost jak i Allegro.

Czy to koniec paczkomatów w Poznaniu?

Reklama

Kuriozalna sytuacja dotyczy centrum miasta Poznań oraz Jeżyc i Sołacza. Paczkomaty należące do firmy InPost rozproszone w tych lokalizacjach najprawdopodobniej zostaną zdemontowane. Podobnie sprawa wygląda w przypadku automatów należących do Grupy Allegro. Wszystko przez to, że firmy nie wystosowały odpowiednich wniosków do konserwatora zabytków, aby je tam umieścić.

Oprócz nakazu demontażu automatów paczkowych obie firmy otrzymały również kary finansowe: kolejno 107 tysięcy złotych dla InPostu oraz 37 tysięcy zapłacić musi Allegro. Sama kara finansowa wydaje się być bez znaczenia dla giganta zarabiającego dziesiątki milionów złotych rocznie, lecz to na przystępności do klienta firmy mogą stracić najwięcej.

Sprawa tyczy się wielu paczkomatów umiejscowionych w korzystnych dla klientów lokacjach. Ich zniknięcie może oznaczać dla firmy znacznie dotkliwsze straty od mandatu

Miejski konserwator wydał decyzje nakazowe dotyczące demontażu tych urządzeń. I również będą zapewne postępowania dotyczące nie tyle legalizacji, co uzyskania pozwoleń na montaż tego typu urządzeń w strefie ochrony konserwatorskiej. I tu w tym zakresie oczywiście konieczne jest przedstawienie wniosku o pozwolenie, przedstawienie projektu czy propozycji zagospodarowania lokalizacji

Jacek Maleszka, zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Problemy nie tylko w Poznaniu?

O ile teoretycznie możliwe byłoby zaakceptowanie już istniejących paczkomatów, tak obecne działania konserwatora zabytków nie wskazują na chęć do ugody. Najprawdopodobniej zatem firmy będą zmuszone zdemontować swój sprzęt, zanim postawią go ponownie po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

Zarówno InPost, jak i Allegro odwołały się od decyzji konserwatora, zaś sprawa rozstrzygnięta będzie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak do tej pory sprawa dotyczy wyłącznie Poznania, lecz niewykluczone, że o swoje prawa upomną się inne starówki. Wiele obiektów w polskich miastach stoi również w rejonach starego miasta. Czy zatem w każdym mieście objętym ochroną paczkomaty czeka kryzys?

Reklama

InPost informuje klientów o problemach

Polski potentat kurierski nie spoczywa na laurach w swojej walce o Poznań. Do swoich klientów wysłał on m.in wiadomości mailowe, w których prosi o wyrażenie opinii na temat lokalizacji paczkomatów. Na dole wiadomości znajduje się link do posta na Facebooku, który informuje o decyzji konserwatora zabytków.

fot: fb/PyraWNecie

Komentarze zaś, w zatrważającej większości, opowiadają się po stronie InPostu. Głównym argumentem, jak zawsze, jest wygoda. Do paczkomatu zwyczajnie prościej jest zamówić pożądany towar, aniżeli oczekiwać na kuriera w domu. Czy strategia informacyjna InPostu będzie miała większy skutek? Na to trzeba będzie jeszcze poczekać.

Aktualizacja 28.01.2023 – dodano fragment „InPost informuje klientów o problemach

Tekst został oryginalnie opublikowany 26.01.2023.

Źródło: ePoznań

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Ten konserwator zabytków niech się zainteresuje parowozami Wolsztynie zwłaszcza Ol49-59 niby naprawianym w Wągrowcu. Co się dzieje przy Pm36-2 ?. Warto aby zajrzał do ruin parowozowni w Jarocinie. Sporo zabytkowego taboru tam jest i zamienia się w zlom. Jak dziś wygląda TKi3-87, jak wyglądają zabytkowe TKi3-120 i Ty45-94 w Ostrowie. Szanowny Pan konserwator ma na takie rzeczy wywalone i zajmuje się pierdolami typu paczkomaty, bo nie są zabytkowe. Smutne to. Ja milosnik kolei a zapewne miłośnicy zamków, militariów, komunikacji i innych zabytkow których w Wielkopolsce jest multum też znajdą parę przykładów, gdzie zainteresowanie konserwatora jest delikatnie mówiąc żadne.