Appkomat InPost

Appkomat InPost, czyli nowy ekologiczny paczkomat?

Appkomat InPost to nowy rodzaj paczkomatu, który według polskiego operatora logistycznego ma być paczkomatem przyszłości! Czy klientom spodoba się ten pomysł i czy w tym wszystkim naprawdę chodzi wyłącznie o ekologię?

Appkomat InPost to nowy rodzaj paczkomatu, który według polskiego operatora logistycznego ma być paczkomatem przyszłości! Czy klientom spodoba się ten pomysł i czy w tym wszystkim naprawdę chodzi wyłącznie o ekologię?

Popularyzacja paczkomatów w Polsce

Pierwszy paczkomat stanął we wrześniu 2009 roku w Krakowie i choć od tamtego dnia minęło już prawie 13 lat, to dopiero niedawno przejęły one całą Polskę. Idealnie obrazują to statystyki firmy InPost według których w grudniu 2019 roku w Polsce było zaledwie 6000 paczkomatów. Kolejne dane pochodzą z października 2021, kiedy to ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie, bowiem mówiono wtedy o liczbie 15 000.

paczkomat InPost

Rozwojowi sieci paczkomatów zdecydowanie pomogła pandemia, w trakcie której diametralnie wzrosła liczba klientów sklepów internetowych. W przypadku dostaw realizowanych przez „standardowych kurierów” panowały pewne restrykcje, które można było „ominąć” dzięki wspomnianym skrzynkom na paczki.

W międzyczasie z InPostem współpracę zawarło chociażby Allegro, dzięki czemu zamówienia realizowane w ich serwisie można spokojnie odbierać w paczkomatach. Allegro nie zamierza jednak w pełni opierać się na wspomnianej współpracy, w związku z czym tworzy własne automaty paczkowe. Na ten moment mówimy o 600 maszynach, ale Allegro zapowiedziało, że do końca 2022 roku ich liczba ma przekroczyć 3000. Konkurencją dla InPostu chce być również Orlen oraz Poczta Polska, które to również pracują nad tworzeniem kolejnych punktów odbiorów.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Automaty paczkowe od Allegro – nowe i w pełni eko!

Automaty paczkowe od Allegro mają być w pełni ekologiczne oraz wkomponowywać się w otoczenie. Co jeszcze o nich wiemy?

Czytaj artykuł

Czym jest Appkomat InPost?

W czerwcu ubiegłego roku, pisaliśmy o ekologicznych automatach paczkowych Allegro, które dodatkowo miały wkomponowywać się w otoczenie. Teraz przyszła pora na odpowiedź polskiego operatora logistycznego, czyli Appkomat InPostu, nazywanego również „paczkomatem przyszłości”. Firma postanowiła stworzyć nowy rodzaj popularnej maszyny, który od tych standardowych wyróżniać się będzie brakiem dużego, dotykowego ekranu.

Wszystkie dotychczasowe funkcje jak odbiór, nadanie czy zwrot paczki będą możliwe, ale do ich realizacji będziemy potrzebowali aplikacji InPost Mobile. Do tej pory mieliśmy wybór czy wolimy korzystać z dotykowego ekranu czy jednak z zainstalowanej aplikacji. Wszystko odbywa się zdalnie w aplikacji, a głównym powodem tej decyzji jest chęć dbania o środowisko.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Zamówienia łączone Allegro – niby kilka, a płacisz raz!

Zamówienia łączone od Allegro mają umożliwić zmniejszenie kosztów dostaw naszych zakupów! Opcja ta umożliwia złożenie zamówienia od kilku sprzedających i otrzymania wszystkich produktów w jednej przesyłce. Jest jednak jeden haczyk.

Czytaj artykuł

InPost wspomina na swojej stronie, że „brak ekranu oraz mniejsza liczba komponentów pozwalają znacznie zmniejszyć zużycie prądu podczas eksploatacji”. Dodatkowo cześć Appkomatów ma być wyposażona w panele fotowoltaiczne oraz czujniki, które pozwolą nam sprawdzić jakość powietrza w okolicy.

Appkomat InPost – czy chodzi tylko o ekologię?

Jak zapowiada firma, Appkomaty InPost mają być paczkomatami przyszłości i w zasadzie ciężko tutaj o jakąś konkurencję. Jest to spowodowane tym, że nazwa „paczkomat” jest zarezerwowana dla InPostu, na skutek zarejestrowania znaku towarowego, zaakceptowanego przez Urząd Patentowy. I to właśnie dlatego pozostałe firmy określają swoje maszyny – o praktycznie identycznym działaniu – mianem automatów paczkowych.

Czy jednak Appkomaty InPost powstały tylko po to, aby dbać o ekologię? Oczywiście nikt nie zaprzecza, że tego typu ruch to krok w stronę oszczędności, ale raczej nie jest to jedyny powód. W czerwcu 2020 roku firma InPost informowała na swojej stronie o 4 milionach użytkowników aplikacji InPost Mobile. Niespełna rok później – w kwietniu 2021 – o 6,5 mln, a w lutym tego roku już o ponad 9,3 milionach użytkowników!

Appkomaty InPost to zdecydowanie dobry krok w kierunku rozwoju aplikacji, bowiem będzie ona wymagana do skorzystania z nowych paczkomatów. I raczej nikt nie powinien mieć problemu z zainstalowaniem aplikacji, skoro paczkomaty InPostu działają tak szybko i sprawnie.

ŹRÓDŁO: InPost, Strefa Biznesu, InPost Mobile

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez