80% pokolenia Z zgłasza, że stres utrudnia im wykonywanie codziennych obowiązków w pracy, gdzie pozostałych pokoleń dotyczy to w 65%.
Nadmiar stresu bądź brak jego rozładowywania może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w tym chorób psychicznych.
Monitorowanie parametrów życiowych i odpowiedni styl życia, mogą mieć kolosalny wpływ na walczenie ze stresem.
Jedną z chorób cywilizacyjną XXI wieku jest właśnie stres, który dotyka każdego z Was. Jego nadmiar negatywnie odbija się na jakości życia czy samopoczuciu, a na dłuższą metę może doprowadzić do objawów somatycznych czy nawet innych chorób psychicznych.
Jego skutki to często: uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, brak nastroju czy apetytu, problemy z koncentracją i produktywnością, bezsenność. Skrajnie może doprowadzić do zaburzeń odżywiania, nerwicy, czy nawet depresji.
65% pracowników zgłasza, że stres utrudnia im wykonywanie swojej pracy, z kolei 80% pokolenia Z ma już takie problemy. Dla porównania młode osoby z pokolenia Z średnio 13 razy w miesiącu czują się zestresowane, w porównaniu z innymi pokoleniami, ich średnia wynosi 10 razy miesięcznie.
Często jest tak, że organizm przyzwyczaja się do dawki stresu i go maskuje, przez co ciężko zwrócić uwagę, że coś jest na rzeczy. W takim stanie człowiek funkcjonuje nawet miesiącami nie wiedząc, że od środku zjada go stres.
Przewlekły stres jest groźny ze względu na: osłabienie odporności organizmu, bóle żołądka, objawy podobne do nieprawidłowego funkcjonowania serca, ciągłe zmęczenie i brak koncentracji, a na dłuższą metę doprowadza do depresji.
„Jeśli rozpoznajemy w sobie reakcję stresową, to możemy jej przeciwdziałać – jednak często nie jesteśmy świadomi, że się stresujemy! A to jest kluczowe, bo kiedy wiemy, co nas stresuje, możemy tego uniknąć. Na co dzień żyjemy w ciągłym pędzie, brakuje nam czasu, odpoczynku i przez nadmiarowy stres wielu z nas ma do czynienia z tzw. syndromem GAS, czyli ogólnym zespołem adaptacji (General Adaptation Syndrome). Wtedy mamy trudność z zauważeniem w sobie reakcji stresowej, nie dostrzegamy już czynników wywołujących w nas stres, a organizm po wystąpieniu stresującej sytuacji nie zmniejsza poziomu napięcia, lecz go utrzymuje. Nie potrafimy wtedy przeciwdziałać stresowi. Dlatego by być zdrowszym, warto wspomóc się monitoringiem stresu. Bieżący pomiar jest namacalną, fizyczną daną, skłaniającą nas do posłuchania swojego organizmu i stwierdzenia: „nie jest dobrze, należy zacząć działać”
Jak więc walczyć ze stresem?
Można poradzić sobie z problemem, ale najpierw trzeba go zidentyfikować. Obserwacja swojego ciała i subtelnych objawów jest potrzebna, aby stawić pierwsze kroki w zwalczaniu stresu.
Powinno Was zaniepokoić, gdy nagle tracicie zainteresowanie swoim hobby, nie chcecie tak często widywać się ze swoimi znajomymi czy przez dłuższy okres nie macie apetytu lub nerwowo się zajadacie na każdym kroku. Również gdy często denerwujecie się z błahych powodów, czy macie problemy ze snem, to znak, że coś jest nie tak.
Ale oczywiście nie każdemu objawiają się takie zachowania. Wtedy pomocny może okazać się smartwatch z pomiarem tętna i ogólnych czynności serca, dodatkowo wyposażony w mierzenie stresu.
HUAWEI WATCH 4 ma wbudowaną na pokładzie funkcje „Zdrowie na oku” sprawdzającą 7 parametrów zdrowia w ciągu 1 minuty. Nie tylko stres jest monitorowany, ale również wykonywane jest EKG, pomiar tętna, saturacji krwii, stopnia sztywności tętnic (profilaktyka miażdżycy), temperatury skóry oraz układu oddechowego.
Dzięki monitorowaniu możecie sprawdzić w jakim stanie jest Wasz organizm i nad czym trzeba popracować. Również łatwiej wtedy znaleźć zależność, co powoduje u Was stres. Często może być tak, że to konkretna osoba, otoczenie czy sytuacje wywołują negatywne emocje i objawy.
W takich momentach dobrze jest wykonać kilka głębszych i wolniejszych wdechów. Dzięki czemu unormuje się Wasz oddech i tym samym tętno. Osoby narażone na ciągły stres, powinny zwrócić uwagę na swój styl życia i spróbować odżywiać się zdrowo, a dodatkowo zacząć uprawiać aktywność fizyczną. Zdrowe jedzenie poprawi samopoczucie fizyczne i dostarczy niezbędnych witamin oraz minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Z kolei intensywny ruch uodporni serce na duży wysiłek, nie wspominając o wytwarzaniu się endorfin po 30 minutach aktywności. Te pomogą w zwalczaniu stresu, jeśli nie całkowicie, to pozwolą na częściowe zredukowanie objawów i większy spokój, podczas niekomfortowych sytuacji.
Odpowiednio długi sen jest równie ważny co 2 opisane wyżej czynniki, możecie jeść zdrowo i ćwiczyć codziennie, ale przez zarwane noce, będzie czuli się fatalnie w ciągu dnia, bez sił, zmęczeni. Dlatego powinno się przynajmniej spać te 8h, najlepiej w dobrze wywietrzonym, ciemnym pomieszczeniu, bez rozpraszaczy.
Tak naprawdę jest wiele różnych sposobów radzenia sobie ze stresem, jeśli wykonujecie już opisywane czynności i czujecie, że nadal nie radzicie sobie z problemem, to warto zgłosić się po profesjonalną pomoc.
Psycholog może pomóc Wam zidentyfikować problem i przedstawi techniki relaksacyjne, zaproponouje mechanizmy postępowania czy poprowadzi z Wami terapie, która zniweluje stres i pomoże Wam wrócić do normalnego funkcjonowania.
Źródło: Informacja prasowa HUAWEI
Źródło miniaturki: Vistage
Dodaj komentarz