Do
góry

Jaką opaskę fit wybrać? Wielki ranking!

Opaski Fit dla wielu są pierwszym krokiem w świat urządzeń wearables, a niektórym mogą w pełni zastąpić zegarek czy nawet smartwatcha. Ale jaką opaskę fit wybrać?

Nie ma się tutaj co oszukiwać, Xiaomi wraz z premierami swoich smart opasek Mi Band zapoczątkował prawdziwą rewolucję. Dla wielu osób był to albo wciąż jest pierwszy kontakt z urządzeniami smart noszonymi na nadgarstku. Rewolucja wciąż trwa, a na rynku pojawiło się wiele różnych modeli oferujących z grubsza te same funkcje. Jednak wciąż znaleźć można modele, które na tle konkurencji mają do zaoferowania coś ciekawego i unikalnego.

Dziś zebraliśmy kilka propozycji, standardowo już w różnych przedziałach cenowych. Zanim przejdziemy do opasek smart, warto jeszcze zaznaczyć, że wszystkie modele spełniają normę, co 5ATM lub wyższą. Oznacza to, że możecie z nimi zanurkować na maksymalnie 50 metrów (ale to wcale nie oznacza, że powinniście).

Do 100 zł

Xiaomi Mi Band 4

Mi Band 4
Jaką opaskę fit wybrać

A zaczniemy właśnie od inicjatora całej tej rewolucji, czyli firmy Xiaomi oraz modelu Mi Band. W tym wypadku mowa o generacji 4, która jest wciąż jedną z najlepszych smart opasek na rynku. Choć w tym roku doczekała się następcy, który w dzisiejszym zestawieniu także się pojawi, to w przedziale do 100 zł model 4 wciąż jest najlepszym wyborem.

Właściwie każdy, kto kiedykolwiek słyszał o opaskach Fit, jako sztandarowy przykład podaje tutaj serię Mi Band. Ta przez ostatnie kilka lat zdążyła dojrzeć do w kompletnego produktu, który zachęca nie tylko niską ceną, ale też ogromem funkcji. Na pojedynczym ładowaniu opaska wytrzymuje około dwa tygodnie. Jednak wiele zależy od sposobu jej użytkowania. W momencie włączenia stałego pomiaru tętna oraz automatycznego wykrywania aktywności ten czas skraca się do mniej więcej 10 dni.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Xiaomi MiBand 4 – czy nowa opaska sprostała oczekiwaniom?

Xiaomi Mi Band 4, opaska fitness, a właściwie już smartwatch zamknięty w tak małej obudowie. Chiński gigant zdecydowanie wziął sobie do serca wiele sugestii jakie pojawiły się w internecie przy okazji premiery 3 generacji tej znanej i kochanej opaski fitness. Jednak czy najnowszy MiBand 4 spełnił pokładane w nim oczekiwania?

Czytaj artykuł

Niemniej jednak wciąż jest to zadowalający wynik, szczególnie jeśli zestawić taką smart opaskę z klasycznymi smartwatchami, które należy ładować raz dziennie. Na pokładzie znalazły się oczywiście dedykowane tryby sportowe, tracker snu czy w końcu pulsometr. Z poziomu aplikacji Mi Fit możecie zarządzać wszystkimi tymi funkcjami, a także dostosować ekran główny. Do wyboru macie oferowane przez Xiaomi tarcze, ale w sieci znaleźć można tysiące różnych designów.

Do 150 zł

Huawei Band 4

Jaką opaskę fit wybrać

Następna propozycja na liście należy do opaski od firmy Huawei. Ten producent smartfonów cały czas rozszerza swoje portfolio produktowe. Tym razem padło na smart opaski. Jednak Band 4 to nie jedyny model, jaki się tutaj dziś pojawi. Zanim jednak o nim, kilka zdań o modelu Band 4. Jest to jedna z najprostszych opasek na rynku, ale co za tym idzie wciąż niezwykle przystępna cenowo.

Na pokładzie nie zabrakło oczywiście pulsometru czy możliwości śledzenia snu. Już po konfiguracji opaski z Waszym smartfonem znajdziecie tam aż 9 różnych trybów treningowych. Te powstały jako odpowiedź na najpopularniejsze aktywności fizyczne podejmowane przez użytkowników. Band 4 na tle innych propozycji wyróżnia się w zasadzie dwoma rzeczami. Pierwszą z nich jest sposób ładowania. By naładować baterię na kolejne 9 dni pracy wystarczy, że odczepicie bransoletę z jednej strony. Została tam ukryta klasyczna końcówka USB.

Drugą zaletą jest aplikacja Huawei Zdrowie. To jedna z lepiej przemyślanych aplikacji, która daje łatwy podgląd do wszystkich statystyk. Oczywiście nie zabrakło tam opcji personalizacji opaski czy takich ciekawostek jak wyzwania.

Do 200 zł

Xiaomi Mi Band 5

Mi Band 5
Jaką opaskę fit wybrać

No i w końcu przyszedł czas na segment do 200 zł oraz opaskę, której nie mogło tutaj zabraknąć. Xiaomi Mi Band 5 to najnowszy model od tego producenta, który właściwie nie jest ogromną zmianą względem 4 generacji. Jest to w zasadzie ulepszona wersja omawianej na samym początku opaski. Jednak, mimo że są to pozornie małe usprawnienia, to znacząco wpływają na wygodę użytkowania opaski.

Sama „pastylka” jest teraz nieco większa, ale to za sprawą wyświetlacza, który ma teraz przekątną 1.1-cala. Jest też nieco większa bateria, która w praktyce wystarczy na około dwa tygodnie bez dostępu do ładowarki. Tutaj też pojawia się pierwsza znacząca zmiana, czyli sposób ładowania. Od teraz nie trzeba Mi Banda wyciągać z opaski, w zestawie dołączony jest specjalny magnetyczny kabelek, który sam przyczepia się od spodu „pastylki”.

Najwięcej zmian i to tych zauważalnych zaszło jednak w samym systemie. Macie do dyspozycji więcej trybów sportowych, a także dodatkowe funkcje pomiaru. Wśród ciekawych nowości pojawił się między innymi pomiar stresu. Ten wraz z zaimplementowanymi ćwiczeniami oddechowymi przypomni Wam o potrzebie relaksu. Znalazła się też nowość dla pań, czyli możliwość śledzenia cyklu miesiączkowego.

Do 250 zł

Samsung Galaxy Fit2

Jaką opaskę fit wybrać

Nie opuściliśmy też propozycji od firmy Samsung. Za niewiele większą kwotę otrzymacie opaskę z dużym ekranem, ale też zadowalającym czasem pracy na baterii. Przy normalnym użytkowaniu oraz umiarkowanej ilości powiadomień ten model powinien wytrzymać 15 dni na pojedynczym ładowaniu. W zestawie otrzymacie oczywiście stosowny adapter do ładowania tej opaski, zakończony standardowym złączem USB.

Klasycznie już w przypadku produktów takich gigantów jak Samsung, opasce do konfiguracji wymagana jest dedykowana aplikacja. Mowa tutaj o Samsung Health, gdzie zbierane będą wszystkie dane o Waszej aktywności, bądź jej braku. Znajdziecie tam też informacje na temat jakości snu, podsumowania treningów, czy choćby statystyki poziomu stresu. Opaska wykonuje estymowane pomiary Waszego poziomu stresu i poinformuje Was, kiedy ten będzie zbyt wysoki. Na pokładzie są też dedykowane ćwiczenia oddechowe, które pozwolą Wam się zrelaksować.

Jedną z ciekawszych nowości w aplikacji są monity o częstym myciu rąk. To dość duża nowość, która może przydać się najbardziej w obecnych czasach. Ale też pomoże wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Z poziomu aplikacji możecie zarządzać też wyglądem tarczy głównej, do wyboru macie aż 70 różnych designów.

Do 300 zł

Huawei Band 4 Pro

Huawei Band 4 Pro
Jaką opaskę fit wybrać

Opaska Band 4 od Huawei już się pojawiła w tym zestawieniu, teraz przyszedł czas na jej wersję Pro. Największą zmianą jest zastosowany ekran, nie chodzi jednak o jego rozmiar, a matrycę. Jest to bowiem AMOLED, który charakteryzuje się wysoką jasnością oraz energooszczędnością. Na pojedynczym ładowaniu ta opaska może wytrzymać maksymalnie 12 dni. Względem wersji podstawowej zmienił się nieco design oraz sposób ładowania.

Band 4 Pro jest znacznie bardziej elegancki i dyskretny od swojego bardziej sportowego brata. W przypadku ładowania niektórzy mogą być zadowoleni, a innym ta zmiana może się nie spodobać. Do zestawu dołączona jest specjalna stacja dokująca, w której umieszcza się opaskę w celu uzupełnienia energii. Tym, co jednak sprawia, że jest to model Pro jest dodatkowy wbudowany moduł GPS. Może posłużyć jako prosta nawigacja albo tracker treningów na świeżym powietrzu.

Standardowo już, tak jak wszystkie wearables od Huawei, tak i Band 4 Pro działa pod kontrolą aplikacji Huawei Zdrowie. Macie tam dostęp do przebiegu treningów, aktywności fizycznej, tętna, poziomu stresu itp. Do wyboru macie ponad 120 różnych trybów sportowych. Z poziomu samej aplikacji możecie też oczywiście zmienić wygląd głównej tarczy opaski.

Do 450 zł

Garret Fit 23 GPS

Jaką opaskę fit wybrać

W kwocie do 450 zł opaski muszą mieć już funkcje, którymi przekonają do siebie kupujących. W tym wypadku jest to zaawansowany moduł GPS. Jednak wciąż jest to klasyczna opaska Fit, która przede wszystkim ma Wam pomóc w codziennych treningach i monitorowaniu aktywności fizycznej. Na wstępie warto jeszcze zaznaczyć, że ten smartband jako jedyny nie jest w pełni wodoodporny, a jedynie wodoszczelny. Garret Fit 23 GPS spełnia normę IP54.

Producent postawił tutaj przede wszystkim na aktywność fizyczną. Zarówno tę na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniu. Do opaski trafiły mechanizmy zarządzania treningami, które pomogą wam zachować formę przy zbilansowanym zestawie ćwiczeń. Opaska poinformuje Was też kiedy powinniście zrobić sobie przerwę. Obok specjalnych algorytmów jest też wcześniej wspomniany moduł GPS wraz z barometrem.

Ten może być aktywny przez cały czas monitorując Wasze położenie, zapisując trasę oraz wysokość czy ciśnienie atmosferyczne. Warto mieć jednak na uwadze, że taki moduł jest strasznie energochłonny, co przekłada się na skrócenie czasu pracy na baterii. W standardowym trybie opaska wytrzymuje około 10 dni bez ładowania. W trybie GPS ten czas skraca się do około 6 godzin.

Do 750 zł

Fitbit Charge 4

Fitbit Charge 4
Jaką opaskę fit wybrać

Na samym końcu zagościła firma, która z opaskami Fit ma niezwykle długą historię i jest doskonale za oceanem. Niemałym zaskoczeniem może być cena tego modelu, jednak tak jak w przypadku wyżej omawianego Garreta, tak i tutaj znalazły się funkcje, które mogą zachęcić do zakupu. Charge 4 po prawdzie ma już więcej wspólnego z klasycznymi smartwatchami, aniżeli z klasycznymi opaskami fit. W dużej mierze chodzi o formę samego urządzenia, bo wewnątrz ma do zaoferowania znacznie więcej niż zwykła opaska.

Dwie najważniejsze funkcje, które są spotykane rzadko albo wcale to moduł GPS oraz płatności zbliżeniowe. O ile funkcje GPS pojawiały się już w tańszych opaskach to Fitbit Charge 4 jest jedyną opaską, która obsługuje płatności mobilne. Jest to możliwe oczywiście dzięki zastosowaniu modułu NFC wewnątrz opaski. Nie jest to, co prawda usługa Google Pay, a FitBit Pay, jednak nie różni się niczym pod względem sposobu płacenia.

Jednak Fitbit to nie tylko opaska sportowa, ale cały ekosystem urządzeń i usług, który można połączyć przy pomocy dedykowanej aplikacji o nazwie oczywiście – Fitbit. Znajdziecie tam wiele informacji o aktywności fizycznej, treningach, śnie. Obecne są też ćwiczenia oddechowe, pomiar VO2max czy integracja ze Spotify. Ciekawostką są różnego rodzaju plany treningowe zaszyte w opcjach aplikacji, które pomogą Wam zachować formę, nawet spędzając dużo czasu w domu.

Podsumowanie

Opaski fit mają coraz więcej wspólnego ze smartwatchami. Doskonałym przykładem są tutaj propozycje od Xiaomi, ale też ostatni na liście Fitbit, który od dwukrotnie droższej konkurencji w postaci smartwatchy po prostu nie odbiega. Już teraz pojawiają się informacje, że Xiaomi także testuje opcje płacenia opaskami poza rynkiem Chińskim. Wszystko wskazuje, więc na to, że rynek opasek będzie rozwijać się znacznie prężniej niż konkurencyjne zegarki smart. 

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!