Wiliot_Battery_free_Bluetooth_Tag

Czujnik Bluetooth, który działa bez baterii!

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że era w jakiej obecnie żyjemy to czasy wszechobecnego “smart”. W niedalekiej przyszłości nasze ubrania powiedzą nam, że czas oddać je do pralni, a mleko w lodówce przypomni o swoim terminie przydatności do spożycia.

Jednak zanim to nastąpi musimy stworzyć sposób na zapewnienie tym urządzeniom energii w sposób ciągły bez konieczności ich ładowania. Jest to swoista przeszkoda nie do pokonania, a przynajmniej tak było do tej pory. Firma Wiliot pokazała pierwszy na świecie moduł Bluetooth, który nie wymaga żadnych baterii.

W poniedziałek ta Izraelska firma zaprezentowała pierwszy na świecie i jedyny w swoim rodzaju moduł bluetooth low-energy (BLE). Potrafi on “kraść” energię elektryczną z powietrza. Dokładniej mówiąc pobiera on zasilanie z obecnych w jego otoczeniu sieci bezprzewodowych takich jak WiFi czy sieć komórkowa.


Sprawdź cenę zestawu Fibaro Starter Kit


Ta niewielka naklejka rozmiarów znaczka pocztowego potrafi mierzyć wagę oraz temperaturę. Ponadto wysyła te dane jako zaszyfrowana wiadomość za pośrednictwem Bluetooth na odległość do 3 metrów.

Firma jest przekonana, że właśnie tego typu czujniki pozbawione baterii pozwolą ziścić się wizji w pełni “połączonego świata” (connected world).

“Re-cycling the radiation around us to power sticker-size sensors can enable new ways for consumers to interact with products that were previously not feasible,” – powiedział Wiliot CEO oraz co-founder Tal Tamir

Dzięki wyeliminowaniu baterii, otworem stoją zupełnie nowe możliwości wykorzystania takieej technologii. Dzięki temu rozwiązaniu oraz swoistemu recyklingu energii z sieci bezprzewodowych możemy połączyć najbardziej prozaiczne przedmioty. Dokładnie tak jak wspomniana na początku koszula lub butelka mleka.

Źródła:

  1. Futurism
  2. The Verge
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!