Czujnik Bluetooth, który działa bez baterii!

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że era w jakiej obecnie żyjemy to czasy wszechobecnego “smart”. W niedalekiej przyszłości nasze ubrania powiedzą nam, że czas oddać je do pralni, a mleko w lodówce przypomni o swoim terminie przydatności do spożycia.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Jednak zanim to nastąpi musimy stworzyć sposób na zapewnienie tym urządzeniom energii w sposób ciągły bez konieczności ich ładowania. Jest to swoista przeszkoda nie do pokonania, a przynajmniej tak było do tej pory. Firma Wiliot pokazała pierwszy na świecie moduł Bluetooth, który nie wymaga żadnych baterii.

W poniedziałek ta Izraelska firma zaprezentowała pierwszy na świecie i jedyny w swoim rodzaju moduł bluetooth low-energy (BLE). Potrafi on “kraść” energię elektryczną z powietrza. Dokładniej mówiąc pobiera on zasilanie z obecnych w jego otoczeniu sieci bezprzewodowych takich jak WiFi czy sieć komórkowa.

Sprawdź cenę zestawu Fibaro Starter Kit

Ta niewielka naklejka rozmiarów znaczka pocztowego potrafi mierzyć wagę oraz temperaturę. Ponadto wysyła te dane jako zaszyfrowana wiadomość za pośrednictwem Bluetooth na odległość do 3 metrów.

Firma jest przekonana, że właśnie tego typu czujniki pozbawione baterii pozwolą ziścić się wizji w pełni “połączonego świata” (connected world).

Re-cycling the radiation around us to power sticker-size sensors can enable new ways for consumers to interact with products that were previously not feasible

Tal Tamir – CEO oraz co-founder Wiliot

Dzięki wyeliminowaniu baterii, otworem stoją zupełnie nowe możliwości wykorzystania takieej technologii. Dzięki temu rozwiązaniu oraz swoistemu recyklingu energii z sieci bezprzewodowych możemy połączyć najbardziej prozaiczne przedmioty. Dokładnie tak jak wspomniana na początku koszula lub butelka mleka.

Źródła:

  1. Futurism
  2. The Verge
Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez