Kategorie
Home News Smartfony Tech

Google odczuł presję Huawei? Mate 20 Pro wraca do programu Android Q!

Usunięcie smartfonów Huawei przez Google ze swojej listy urządzeń objętych programem aktualizacji do wersji beta Android Q musiało mieć swoje negatywne wewnętrzne konsekwencje. Wczoraj Huawei Mate 20 Pro znów pojawił się na owej liście zupełnie niespodziewanie i bez żadnych zapowiedzi.

Po ogłoszeniu feralnej ustawy podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa, o której głośno zrobiło się niecałe dwa tygodnie temu, Google oficjalnie zapowiedział zakończenie współpracy z Chińskim Gigantem. W zeszły piątek (25.05) wszystkie ślady współpracy z Huawei zniknęły z oficjalnych stron należących do Google. Początkowo współpraca miała zostać zakończona właściwie z dnia na dzień. Jednak “wspaniałomyślny” rząd USA zdecydował się zaoferować 90-cio dniowy okres przejściowy. Huawei już przygotowywał się na taką ewentualność i od lat pracował nad własnym systemem.

Dziś w nocy jednak coś się zmieniło, na listę urządzeń wspieranych wersją beta najnowszego wydania Androida – Android Q wrócił jeden ze smartfonów Huawei. Model Mate 20 Pro ponownie pojawił się na liście wspieranych urządzeń. Może to oznaczać kilka rzeczy zarówno dla nas konsumentów jak i dla samego Huawei’a.

Huawei Mate 20 Pro

Powrót modelu Mate 20 w łaski Google można odczytywać jako próby załagodzenia konfliktu, który przybrał mocny wydźwięk polityczny. Jak już wspominaliśmy w naszym filmie, utrata takiego partnera biznesowego jakim jest Huawei to ogromny cios nie tylko dla Chińskiej marki ale także dla zachodnich inwestorów. Według szacunków sam Google w ciągu roku może stracić nawet 11 miliardów dolarów.

Z drugiej strony, może być to przedsmak końca konfliktu na linii Chiny-USA. Jednak, nawet po zakończeniu konfliktu zarząd Chińskiej firmy będzie dążył do jak najszybszego uniezależnienia się od Zachodu. W przypadku Huawei mogliśmy to obserwować przy okazji rezygnacji ze złącza microSD na rzecz NMcard w swoich flagowych urządzeniach. Możemy być wręcz pewni, że Huawei dopnie swoich planów wprowadzenia własnego systemu operacyjnego.

Huawei Mate 20 Pro

Co ciekawe, doniesienia o tym, że Huawei zakończył współpracę z takimi organizacjami jak SD Association czy Wi-Fi Alliance miały być dziełem błędu systemu. Prawdziwego powodu nigdy nie poznamy, jednak sytuacja Huaweia zaczyna się rozwijać w dobrym dla giganta kierunku.

Facebook Comments