To nie koniec problemów Huawei – Oficjalne stanowisko firmy

Jako następstwo wczorajszej decyzji Google kolejne firmy zdecydowały się na zaprzestanie zaopatrywania Huaweia. Wszystko za sprawą rozporządzenia podpisanego przez prezydenta Donalda Trumpa.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

O wspomnianym zdarzeniu pisaliśmy tutaj, koniecznie przeczytajcie żeby poznać całość sprawy.

Cała sytuacja zaczyna nabierać coraz gorszego wydźwięku dla samego Huawei’a oraz klientów, którzy zdecydowali się zaufać tej marce. Ciężko wyciągać jakiekolwiek wnioski na podstawie oskarżeń służb USA dotyczących szpiegowania obywateli właśnie przez Huawei’a. Z perspektywy osoby trzeciej bardziej przypomina to nagonkę aniżeli uzasadnioną obawę przez wyciekiem wrażliwych danych.

Niemniej jednak Huawei z godziny na godzinę przyjmuje kolejne ciosy, w tym momencie otrzymał je od Intel’a Qualcomm’u oraz Broadcom’u. Trzech największych producentów układów scalonych do najnowszych urządzeń. Co więcej jak donosi Bloomberg kolejne firmy decydują się na wstrzymanie swoich dostaw do fabryk Huawei. Plotki głoszą, że w najbliższym czasie do tego grona mają dołączyć Micron technology oraz Western Digital.

Zablokowanie dostępu Chińskiemu gigantowi do najnowszych układów może mieć dwojaki skutek. Z jednej strony najnowsze flagowce z segmentu smartfonów są wyposażone w autorskie rozwiązanie CPU z serii Kirin. Tym samym ruch ze strony Qualcomu nie będzie tak odczuwalne. Dzięki własnej linii procesorów oraz między innymi modemów 5G Huawei jest dość dobrze odizolowany od producenta popularnych Snapdragonów.

Z drugiej zaś strony Huawei wciąż korzysta z modemów dostarczanych właśnie przez Broadcom. Jednak to nie jest jedyny problem dla Chińczyków, Intel czyli producent procesorów dla laptopów oraz serwerów jakie produkuje Huawei także wycofał się z zaopatrywania giganta. Co ciekawe wciąż czekamy na ruch Microsoftu, który jak dotąd nie zajął oficjalnego stanowiska czy zamierza dalej dostarczać system operacyjny do laptopów Huawei’a czy też nie. Wszystko wskazuje jednak, że stanie się o prędzej czy później.

Huawei od dłuższego czasu przygotowywał się na taką ewentualność opracowując alternatywne rozwiązania systemu Windows oraz Android. Zresztą oficjalne stanowisko firmy potwierdza przygotowanie na taką ewentualność.

Huawei has made substantial contributions to the development and growth of Android around the world. As one of Android’s key global partners, we have worked closely with their open-source platform to develop an ecosystem that has benefitted both users and the industry.

Huawei will continue to provide security updates and after-sales services to all existing Huawei and Honor smartphone and tablet products, covering those that have been sold and that are still in stock globally.

We will continue to build a safe and sustainable software ecosystem, in order to provide the best experience for all users globally.

Wiąże się to jednak z ogromnym ryzykiem. Ekosystem jaki stworzył Google przy okazji systemu Android nie kończy się na ich własnych usługach pokroju Google Maps czy Gmaila. To cały ekosystem zewnętrznych aplikacji dostępnych za pośrednictwem sklepu Play, który także należy do Google. Bez tego konkretnego komponentu Huawei czeka bardzo ciężka przeprawa by na na nowo przekonać do siebie klientów.

Nadszarpnięta reputacja oraz brak na chwilę obecną szczegółów dotyczących planu działania pozostawia wiele milionów osób samych sobie. Fakt że Google zapewnił, że obecni oraz przyszli użytkownicy, którzy korzystają lub będą korzystać ze smartfonów marki Huawei nie ucierpią wcale nie poprawia sytuacji.

Na tę chwilę próżno szukać jakichkolwiek informacji o zakończeniu impasu między USA i Chinami. Wojna handlowa między Stanami a Państwem Środka cały czas się zaognia, a co więcej nic nie wskazuje by miała się zakończyć w najbliższym czasie. Chiny nie mają zamiaru ugiąć się pod naciskiem ze strony rządu Stanów Zjednoczonych. Co więcej jeśli wierzyć zapowiedziom, spór ten będzie trwać jeszcze długo gdyż Chiny nie planują w żadnym wypadku iść na kompromis.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez