Przeprowadzono eksperyment z udziałem telewizji informacyjnej i programisty, aby stworzyć „reporterkę AI”.
Sztuczna inteligencja stworzyła materiały na 8 różnych tematów z uwzględnieniem obrazów i opinii ekspertów.
Reakcje co do wyników pracy były mieszane ze względu na poprawność i autentyczność wypowiedzi.
Rozwój sztucznej inteligencji cały czas postępuje, choć już teraz AI pokazuje nam, że jest w stanie zrobić wiele rzeczy za człowieka. Jak chociażby napisanie prostej rozprawki, czy zdanie egzaminu na licencję medyczną.
Wiele osób, które na co dzień zajmują się tworzeniem pracy twórczej, a dokładniej dziś mowa o dziennikarzach czy redaktorach, zastanawia się czy AI nie odbierze im pracy. Aby to sprawdzić przeprowadzono eksperyment.
Kris Fagerlie, norweski youtuber i zarazem programista wraz z pomocą telewizji informacyjnej Sky News postanowili stworzyć “reporterkę AI”. Do tego eksperymentu użyto sławnego ChatGPT, ale również innych łatwo dostępnych programów typu AI.
Do tego zadania swojego wyglądu użyczyła reporterka Sky News, Hanna Schnitzer. Jak to wyglądało? Kobieta na green screenie czytała przestarzałe już teksty informacyjne, aby sztuczna inteligencja miała zapis sposobu jej wymowy.
Następnie sztuczna inteligencja stworzyła artykuł, który zawierał do 300 słów, a sam materiał mieścił się w czasie 90 sekund. Pomysłów na tematy miało być 8, co więcej niezbędne było również wyszukanie opinii ekspertów, które pasowałyby pod każdy z nich. Tym jak i wyszukaniem obrazków pasujących do tematu oczywiście zajęło się oprogramowanie.
Sztuczna inteligencja wymaga poprawek
Jak wyszło? Wypowiedzi były aktualne, dokładne i bezstronne, ale coś nie do końca pasowało. Akcent nie był spójny przez całą wypowiedź, a same klipy wymagały poprawek naniesionych przez człowieka.
W zależności od podjętego przez AI tematu, dochodziły inne nieprawidłowości jak chociażby na wpół śmieszny komentarz przy materiale o wypadku z udziałem cysterny: “Czy rozlewanie mleka może być kluczem do bezpieczniejszych autostrad?” Nie brakowało również szczypty fikcji i tworzenia na nowo rzeczywistości: “Białka w mleku reagują ze żwirem i błotem, tworząc lepkie pozostałości, które poprawiają przyczepność na drodze.” Czy tworzenia fikcyjnych cytatów, które miały być słowami naukowców.
Eksperyment pokazał, że sztuczna inteligencja może wiernie odzwierciedlić wizerunek, bowiem reporterka AI była ciężka w odróżnieniu od realnej kobiety. Gorzej poszło z tworzeniem metodyczności brzmienia wypowiedzi.
Ludzie mają w sobie wykształconą dociekliwość, poczucie odpowiedzialności, powinność mówienia prawdy czy kreatywność, które ciężko zastąpić programem. Sztuczna inteligencja dobrze sobie radzi z tworzeniem obrazów czy filmów wideo, co nadal jest doskonalone.
Może ona ze spokojem zająć się prostymi zadaniami jakie wykonuje człowiek, ale tam, gdzie potrzebna jest wyobraźnia, tam ludzie mają istotną rolę do spełnienia. Zatem czy dziennikarze są zagrożeni zwolnieniem z pracy? Na ten moment nie i mogą być spokojni o swój zawód.
Źródło: YouTube
Dodaj komentarz