Apple M1 straci dostęp do narzędzia Rosetta 2?!

Miało być pięknie: płynne przejście z układów Intela na własne konstrukcje Apple M1, ale według doniesień podstawowe narzędzie – Rosetta 2 – znika z macOS!

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Przy okazji prezentacji zupełnie nowych komputerów z rodziny Mac M1, Apple zapowiedziało znacznie  dłuższy okres przejściowy. Podobnie jak wiele lat temu, kiedy gigant z Cupertino zamienił procesory PowerPC na układy Intela, tak i teraz przy transferze na Apple Silicon konieczny jest czas. W końcu zarówno użytkownicy, jak i twórcy oprogramowania muszą przystosować się do nowego środowiska.

Apple M1 Rosetta 2

W tym wszystkim pomagać miało narzędzie Rosetta 2. Pierwsza wersja tego środowiska została zaprezentowana właśnie przy okazji przejścia na układy Intela. Teraz wraz z premierą procesora Apple M1 światło dzienne ujrzał program Rosetta 2. Obecnie jest to jedno z najbardziej kluczowych narzędzi dla wszystkich użytkowników najnowszych komputerów Mac.

Po co komu Rosetta 2?

Jeżeli nie jesteście w temacie i nie wiecie po co to narzędzie w ogóle istnieje, to już spieszymy z odpowiedzią. Najnowsze komputery Apple, oparte o procesory M1, działają w oparciu o architekturę ARM, która dotychczas była domeną smartfonów. Układy firmy Intel na podstawie których dotychczas powstawały MacBooki czy komputery iMac opierają się o architekturę x86. Ta pewnie jest Wam doskonale znana, bo obecna jest także w komputerach z systemem Windows.

Apple M1 Rosetta 2

Aplikacje stworzone z myślą o x86 nie działają na układach ARM i vice-versa. By je w ogóle uruchomić trzeba posłużyć się specjalnym emulatorem, który zazwyczaj jest zasobożerny lub skorzystać z czegoś na kształt Rosetty. Ta jest dość niezwykłym produktem, bo zamiast emulować środowisko, przepisuje aplikacje w czasie rzeczywistym tak, by działały na nowym układzie. Dzięki temu  przesiadka z przykładowego MacBooka działającego na procesorze Intel na taki z układem M1, miała być przyjemna i bezproblemowa.

Jak to … była?

Zgodnie z doniesieniami na stronie MacRumors, w najnowszej wersji zabraknie omawianego narzędzia. Zgodnie z tym co znalazł Steve Moser, bezpośrednio w kodzie aktualizacji macOS 11.3 znalazły się niezwykle niepokojące wpisy. Jednym z nich jest „Rosetta zostanie usunięta po zainstalowaniu tej aktualizacji”, która jasno zdradza zamiary Apple. Oczywiście Rosetta 2 w przyszłości zostanie wyłączona, jednak taki ruch powinien być wykonany kilka lat po premierze, a nie kilka miesięcy.

Kolejny wpis rzuca jeszcze więcej światła na całą sytuację, możecie w nim przeczytać „Rosetta nie jest już dostępna w tym regionie. Aplikacje wymagające Rosetty nie będą już działać”. Apple jak dotąd nie odniosło się do tych rewelacji. Jednak nie mają oni w zwyczaju zbyt często komentować tego typu plotek. Jednocześnie musicie mieć na uwadze, że obydwa fragmenty kodu pochodzą z wersji testowej macOS 11.3.

Ekspresowa przesiadka

Do czasu jego premiery wiele może się zmienić, a mechanizm, który dodało Apple prawdopodobnie pozostanie nieaktywny. Istnieje jednak szansa, że jest to metoda firmy na zmuszenie deweloperów do intensywniejszej pracy nad programami zgodnymi z ARM. Obecnie środowisko Rosetta 2 jest kluczowe dla wszystkich, którzy wykorzystują komputery Apple do pracy.

Apple M1 Rosetta 2

Próżno szukać profesjonalnych narzędzi do pracy czy nawet pełnego pakietu Adobe, przystosowanych do procesorów M1. Apple prawdopodobnie chce wymusić na deweloperach jeszcze szybsze i bardziej stanowcze wprowadzanie zmian. Jednak niestety nie jest to takie proste, szczególnie na najwyższych szczeblach zaawansowania oprogramowania. Niektóre wymagają do działania zewnętrznych kart rozszerzeń, co znacząco utrudnia ich portowanie.

Źródło: MacRumors

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez