Do
góry
mx_master_for_mac_technostrefa (1)

MX Master for Mac – Nowy poziom ergonomii

Spędzając wiele czasu przed komputerem, szczególnie pracując nasze ciało zaczyna od nas wymagać większej ergonomii. Logitech doskonale o tym wie i dlatego powstał MX Master for Mac.

Zadajcie sobie pytanie, ile czasu dziennie pracujecie przed komputerem. Niektórzy z was odpowiedzą, że kilka godzin, albo i nawet kilkanaście. Niezależnie jak dużą część dnia spędzacie na pracy siedząc przy biurku ergonomia jest najważniejsza. Myśląc ergonomia wiele osób ma w głowie obraz jakiegoś wygodnego krzesła. Niekiedy jest to konstrukcja gamingowa, która jednak z ergonomią ma niewiele wspólnego.

MX Master for Mac

Jednak dziś zajmiemy się czymś zupełnie innym. Królewską parą, która zaskarbi sobie miłość wielu w dziedzinie najwygodniejszych, najbardziej ergonomicznych peryferiów. A jest to seria MX Master od firmy Logitech, a konkretniej myszka MX Master 3 oraz klawiatura MX Master Key w wersji dla użytkowników sprzętów od Apple.

Seria MX

Zarówno myszka jak i klawiatura wywodzą się z serii MX, która już od wielu lat dostarcza narzędzi do pracy w wielu dziedzinach. Montaż filmów, praca twórcza, obróbka zdjęć, czy muzyki. Pisanie, tworzenie aplikacji, programowanie…można tak wymieniać właściwie bez końca. Co więcej naszej stronie jakiś czas temu pojawił się test tej konkretniej myszki. Jeżeli jesteście nią zainteresowani to koniecznie sprawdźcie artykuł poniżej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

MX Master 3 Czyli jak Logitech poprawił ideał?

Myszka do pracy – dla wielu wybór przez lata był oczywisty i kierował się na serię MX Master od Logitech. Teraz na półki sklepowe trafiła 3 wersja tej kultowej myszki, następca modelu MX Master 2s.

Czytaj artykuł

Dziś jednak natomiast skupimy się na czymś nieco innym. Logitech stworzył urządzenia z serii MX for Mac nie tylko by były jak najbardziej ergonomiczne. Albo by można ich było używać długimi godzinami bez zmęczenia palców czy nadgarstków. To wszystko są szczytne cele, jednak MX Master ma jeden nadrzędny. Mają to być urządzenia jak najbardziej wszechstronne i umożliwiać pracę w wielu środowiskach bez zbędnej dodatkowej konfiguracji. Dla użytkownika końcowego wszystko ma działać jak najprościej się tylko da.

MX Master 3

MX Master for Mac

Na pierwszy ogień myszka, model MX Master 3. Wiele dobrego można o tej konstrukcji powiedzieć. Firmie Logitech po raz kolejny udało się osiągnąć jeszcze wyższy poziom perfekcji względem poprzednika. Połączyli niezrównaną wygodę i ergonomię użytkowania z kilkoma przydatnymi funkcjami. Między innymi jest to obsługa gestów oraz ustawiania profili bezpośrednio do konkretnych aplikacji. Na ogromną pochwałę zasługuje czas pracy na baterii, który wynosi nawet 70 dni na pojedynczym ładowaniu. A myszkę ładujecie oczywiście przez złącze USB-C.

MX Master Keys

Zanim o serii for Mac, kilka słów o klawiaturze MX Master Keys – ta została stworzona z myślą o osobach, które dużo piszą i to naprawdę dużo piszą. Klawisze zostały specjalnie wyprofilowane, ale przy tym oferują stabilny i niezwykle satysfakcjonujący skok. Jedną z ciekawszych funkcji jest inteligentne podświetlenie, klawiatura sama ocenia jak jasno jest w pokoju i samemu dostosowuje natężenie diod pod klawiszami. Klawiatura na pojedynczym ładowaniu wytrzymuje 10 dni z włączonym podświetleniem i aż 5 miesięcy bez podświetlenia. Tę naładujecie oczywiście, bez zaskoczeń, za pomocą gniazda USB-C.

MX Master for Mac

MX Master for Mac

A co z tym oznaczeniem „For Mac”? Tutaj sytuacja jest bardzo prosta, chodzi o przystosowane środowisko dla wszystkich użytkowników komputerów z symbolem jabłka. Widocznym już na pierwszy rzut oka jest układ samej klawiatury. Ten jest dokładnie taki sam jak w przypadku MacBook’ów dostępnych w europejskiej dystrybucji, czy klawiatur Magic Keyboard. Jednak prawdziwa magia zaczyna się w dedykowanej aplikacji Logitech Options. O niej za chwilę, ale po za tym ta seria ma też dopasowany design dla urządzeń Apple. Zarówno klawiatura jak i myszka dostępna jest w wykończeniu Space Gray. Dzięki temu doskonale wpasują się do całego ekosystemu urządzeń marki Apple.

Logitech Options

Klawiaturę możecie podłączyć zarówno klasycznym adapterem USB lub za pośrednictwem Bluetooth. Oczywiście druga opcja w przypadku MacBook’ów jest znacznie lepsza. Po co marnować gniazda USB, których w Macach i tak jest jak na lekarstwo. Po podłączeniu uzyskujecie dostęp do potężnego narzędzia, jakim jest Logitech Options.

MX Master for Mac

Zarówno mysz jak i klawiatura mają opcję przysypiania konkretnych funkcji dla konkretnych aplikacji. Dużo pracujecie w FinalCut’cie lub pakiecie Adobe? Możecie dopasować przyciski funkcyjne klawiatury, czy przyciski i gesty na myszy do funkcji, z których korzystacie najczęściej. Druga rolka na myszy można wykorzystać na przykład do szybszego poruszania się po timelinie.

A może wolicie szybkie skróty do aplikacji z pakietu biurowego Office? Nic prostszego wszystko możecie dostosować pod siebie. Do swojego stylu pracy by osiągnąć maksymalną efektywność. W samej aplikacji znalazło się wiele predefiniowanych profili dla najpopularniejszych aplikacji. Ale jeżeli takiej na liście zabraknie to możecie stworzyć własny profil dopasowany dokładnie pod Was.

Logitech Flow

MX Master for Mac

Ale teraz czas na najważniejszą funkcję, która zmieni wasze życie i sposób, w jaki przenosicie dane pomiędzy komputerami. Logitech Flow to narzędzie do połączenia komputerów niezależnie od tego czy korzystają z systemu macOS czy też Windows. Dzięki możliwości połączenia serii MX Master z maksymalnie trzema urządzeniami jednocześnie możecie jednocześnie pracować nawet na trzech systemach. Na przykład dwóch komputerach oraz smartfonie lub tablecie.

Logitech Flow pozwala na inteligentne i szybkie przełączanie się między urządzeniami, ale też przerzucanie plików. Wystarczy, że przysuniecie myszkę do krawędzi ekranu, a ta „przeskoczy” na drugi komputer. W bardzo podobny sposób możecie przenosić pliki. Wiecie CMD+C na Mac’u i potem Ctrl+V na Windowsie. Pliki zostaną przerzucone w kilka chwil. Dzięki temu nie będziecie musieli korzystać z dysków zewnętrznych czy innych dodatkowych narzędzi oraz co ważniejsze dwóch zestawów myszki i klawiatury. Logitech stworzył w pełni kompletny system do połączenia w wygodny sposób dwóch w pewien sposób wykluczających się obozów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć dwa komputery Mac czy dwa komputery działający na Windowsie, ale w przypadku tego zestawu klawisze mogą być trochę kłopotliwe.

MX Master for Mac

Dzięki temu, że myszka i klawiatura może być połączona za pośrednictwem Bluetooth i na jednaj jak i drugiej znalazły się specjalne przyciski do wyboru urządzenia to można je połączyć na przykład ze smartfonem lub tabletem. Taka funkcja szczególnie spodoba się właśnie użytkownikom tabletów, a w tym wypadku szczególnie iPadów, który niedawno otrzymał wsparcie dla myszki.

Niestety w tym wypadku nie możecie skorzystać z funkcji Logitech Flow, ta nie jest dostępna poza komputerami. Być może już niedługo razem z przejściem MacBook’ów na procesory ARM ta pojawi się też na tabletach i smartfonach tego producenta?

Podsumowanie

MX Master for Mac

Na koniec, dlaczego w ogóle mielibyście wybrać ten zestaw ponad klasyczne peryferia? Logitech wraz z serią MX ma tendencję do ciągłego poprawiania wcześniej ustalonego ideału. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jest to szczególnie widoczne w przypadku myszki MX Master 3. Jej design nie zmienia się znacząco na przełomie generacji, ale za każdym razem jeszcze lepiej leży w dłoni i jeszcze przyjemniej się z niej korzysta. W przypadku klawiatury, Logitech ma już całkiem spore doświadczenie i jest twórcą kliku legendarnych modeli.

Ta wiedza została przelana i wykorzystana do stworzenia modelu MX Master Keys. Tym samym powstał jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy zestaw do pracy. Ale nawet wtedy, mimo postawienia ergonomii na pierwszym miejscu wciąż świetnie prezentuje się na biurku.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji