Elon Musk i Neuralink mają problem? Ktoś ich wyprzedził

Czekacie na Neuralink od Elona Muska? Już teraz działają inne implanty od naukowców. Nowatorskie dzieło pomogło sparaliżowanemu mężczyźnie przywrócić mu część funkcji po wypadku. I to w o wiele szybszy i tańszy sposób.

Awatar Marta Urbaniak

Keith Thomas uległ wypadkowi, który poskutkował uszkodzeniem 2 kręgów i paraliżem ciała od szyi w dół.

Badacze z instytutu bioelektroniki medycznej z Northwell Health postanowili pomóc mężczyźnie, wczepiając mu implanty do mózgu.

Po długotrwałej procedurze mężczyzna odzyskał część sprawności i może poruszać rękami oraz odczuwać w nich dotyk.

Wypadki zdarzają się codziennie, jednak niektóre często skutkują długotrwałym urazem, nie raz bez nadziei na poprawę. Keith Thomas z Nowego Jorku 18 lipca 2020 roku doznał urazu na skutek wypadku na płytkim basenie.

Uszkodzony został czwarty i piąty kręg w odcinku szyjnym kręgosłupa. Od tego momentu mężczyzna został sparaliżowany i nie miał możliwości poruszania nawet kończynami czy odczuwania dotyku poniżej szyi. 

Złożona procedura

Jego przypadkiem zainteresowali się badacze z instytutu bioelektroniki medycznej z Northwell Health. Postanowili stworzyć system składający się z kilku implantów, które miały być nie tylko wewnątrz ciała, ale również na zewnątrz.

Najpierw skupiono się na umożliwieniu Keithowi poruszania dłońmi i równocześnie odczuwaniu dotyku w tej części ciała. Aby to było możliwe musiały najpierw zostać wykonane pomiary mózgu, a konkretniej mapowanie obszaru z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego

źródło grafiki Northwell Health

Dzięki tej metodzie możliwe było zlokalizowanie konkretnych punktów w mózgu odpowiedzialnych właśnie za ruch dłońmi i czucie w nich. Po uzyskaniu tej niezwykle istotnej informacji chirurdzy mogli przystąpić do wykonania operacji wszczepiania mikroczipów, która trwała aż 15 godzin.

To był jednak dopiero pierwszy krok, bowiem oprócz implantów wewnątrz, które odbierały sygnały z mózgu, potrzebne były również te zewnętrzne. Dzięki nim możliwe było interpretowanie sygnałów i wysyłanie ich do komputera. Niestety Keith na razie musi być z nim nierozłączny, jednak wraz z rozwojem implantu, w przyszłości, ma się to zmienić.

źródło grafiki Northwell Health

Jednak komputer to zaledwie pośrednik, który wysyła sygnał do elektrod, które znajdują się na kręgosłupie, jak i mięśniach mężczyzny. W związku z tym możliwa jest stymulacja odpowiednich partii ciała, aby te mogły się poruszać.

Implanty przywróciły sprawność

Przyczepiono również czujniki do dłoni, aby za ich pośrednictwem było możliwe odczuwanie dotyku. Dzięki wszystkim tym procedurom i staraniom badaczom z instytutu bioelektroniki medycznej z Northwell Health, Thomas już podczas badania był w stanie poruszyć ręką, gdy o tym pomyślał. Co więcej odczuwał sensacje dotykowe, gdy ktoś chwycił go za dłoń.

źródło grafiki Northwell Health

Odbieranie sygnału z mógu i stymulacja mięśni mogą na dłuższa metę przywrócić funkcjonowanie tej części ciała. Wykazano, że przy wyłączonym komputerze i braku sygnału, zachowane zostało odczuwanie wrażeń. Po dłuższym czasie życia z implantami, Keith zyskał siłę w dłoniach, co objawiło się dwukrotnie silniejszym uściskiem w porównaniu ze stanem przed wykonaniem zabiegu.

To kolejna historia jak przy pomocy naukowców i nowatorskich implantów udało się usprawnić życie ludzi. Ci na szczęście nie musieli czekać aż Neuralink Elona Muska będzie możliwy do wszczepienia. Keith Thomas uzyskał pomoc szybciej i dzięki temu może już cieszyć się częściowym powrotem sprawności.

Źródło: Technology Networks
Źródło miniaturki: Northwell Health

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez