AI nauczyło się czytać w ludzkich umysłach! Serio.

Badacze z Singapuru i Honk Kongu połączyli technologię i mózg, ale nie tak jak Elon Musk. Wykorzystano fale mózgowe i model AI, aby stworzyć wideo prosto z mózgu o wysokiej jakości. Czy przyszłością będzie odtwarzanie wspomnień z mózgu?

Awatar Marta Urbaniak

Badacze z uniwersytetów z Singapuru i Hong Kongu przeprowadzili test udowadniający, że AI może wygenerować obraz z mózgu,

Wykorzystano obrazowanie rezonansu magnetycznego, AI i oprogramowanie Stable Diffusion do stworzenia „Mind-Video”.

Generowany obraz był prawie identyczny z tym, który był wyświetlany ochotnikom.

Mózg jest jak naturalny superkomputer, niestety jego konstrukcja i sposób działania po dziś dzień są dla nas zagadką. Aby lepiej zbadać jak funkcjonuje wykorzystywane są technologie i zaawansowane sprzęty. A jak się nawet okazuje… AI.

Możliwość zajrzenia do aktywności mózgu daje metoda obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI). Skany są nieszkodliwe dla tkanek mózgu, a pozwalają uchwycić stały obraz aktywności w danych obszarach.

AI na drodze poznania ludzkiego mózgu

Badacze Jiaxin Qing, Zijiao Chen i Juan Helen Zhou z National University of Singapore i The Chinese University of Hong Kong postanowili wykorzystać technologię fMRI i połączyć ją z możliwościami jakie daje AI. Dołączono także do tego oprogramowanie Stable Diffusion, które generowało szczegółowe obrazy na bazie tekstu.

Efektem był model “Mind-Video”, który generował obraz na bazie fal mózgowych. Definiowany jest przez naukowców jako „potok dwumodułowy zaprojektowany w celu wypełnienia luki między dekodowaniem obrazu i wideo mózgu”.

Został opublikowany artykuł opisujący pracę badaczy. Wykorzystano publiczne dostępne dane z filmami pokazywanymi ochotnikom wraz z ich odczytem fal za pomocą fMRI. Po przetworzeniu ich przez Mind-Video można było zauważyć, że różnice pomiędzy wyświetlanym ochotnikom filmem, a tym wygenerowanym nie są aż tak duże.

Na wygenerowanym materiale widać obrazy, które są bogate w żywsze kolory i perspektywę z pierwszej osoby zamiast z wnętrza pojazdu, co może wskazywać głębie odczywanych bodźców.

Obiecujące efekty

Dzięki wykorzystaniu Stable Diffusion i AI wygenerowane film można nazwać “wysokiej jakości” patrząc na dynamikę ruchu, jeśli mówimy o badaniach w tej dziedzinie. Dokładność odwzorowania wynosi aż 85%, co jest imponującym wynikiem i dowodzi ulepszenia techniki.

Autorzy badania mają wielkie nadzieje i mówią o obiecującym zastosowania w miarę rozwoju dużych modeli. Mind-Video może rozwinąć możliwości od neuronauki po interfejsy mózg-komputer.

Badanie udowodniło, że to kora wzrokowa jest odpowiedzialna za percepcję wzrokową. Odkryto również jak działa koder fMRI, który zaczyna w sposób hierarchiczny od informacji strukturalnych, a potem przechodzi do bardziej abstrakcyjnych i wizualnych funkcji na głębszych warstwach.

W miarę postępowania większej liczby badań i szkolenia AI, wykryto stopniową ewolucję fMRI na różnych etapach, które pokazują możliwość przetwarzania coraz to bardziej szczegółowych informacji.

Można powiedzieć, że sztuczna inteligencja przy odrobinie pomocy jest w stanie czytać Wam w myślach. Raczej nie będzie to technologia dostępna dla zwykłych użytkowników, ale może pomóc w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego mózgu.

Źródło: VICE, Mind-Video

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar wrutas
    wrutas

    Hong Kong*

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez