Już więcej nie zablokujesz nikomu konta na 𝕏

Elon Musk podjął kolejną śmiałą decyzję związaną z 𝕏. Odbiera użytkownikom możliwość wzajemnego blokowania się. Uważa, że Ci mogą wybierać inną, mniej agresywną formę. Nie pomyślał chyba jednak o konsekwencjach, jak chociażby usunięcie z App Store.

Elon Musk spontanicznie napisał o usunięciu funkcji blokady użytkowników na 𝕏. Pisze o braku sensu w takim działaniu.

Użytkownikom nie podoba się pomysł zlikwidowania metody na radzenie sobie z nadużyciami.

Możliwe, że po wejściu w życie zmiany, 𝕏 nie będzie dostępne do pobrania w App Store.

Blokowanie usunięte z 𝕏

Przepychanek i metamorfozy 𝕏 (dawniej Twittera) nie ma końca. Wolność słowa, limity wyświetlanych postów, zmiana nazwy i domeny, co teraz? Kolejny plan Elona Muska skupił się bezpośrednio na użytkownikach i odebraniu im możliwości blokowanie siebie nawzajem. Skąd w ogóle taki pomysł?

Miliarder tłumaczy swoją decyzję “brakiem sensu” w blokowaniu użytkowników. Zostanie ono usunięte jako ogólna funkcja z 𝕏, ale pozostanie w przypadku prywatnych wiadomości. Mężczyzna poleca zwykłe wyciszenie, aby odgrodzić się od niechcianych użytkowników.

Kolejny dzień, kolejna zmiana

Oczywiście w typowy sposób dla mężczyzny, ogłaszanie zmian jest bardzo spontaniczne i bez określonej daty, kiedy plany wejdą w życie. Tak samo było i tym razem. Aż strach się bać czym okaże się 𝕏 za kilka miesięcy, patrząc na tempo i spontaniczność wprowadzanych modyfikacji.

Co ciekawe Elon Musk w przeszłości sam często blokował i odblokowywał użytkowników z którymi miał mało pozytywne relacje. A było ich nawet sporo. Teraz jednak ma “czyste sumienie” bowiem odblokował koniec końców wszystkich. Napisał w lutym “negatywne informacje zwrotne są dobre”.

źródło grafiki 𝕏

Zamiast rozwiązania dodatkowe kłopoty

Jednak taki obrót spraw zderzył się bardzo szybko z niepochlebną opinią. Użytkownicy czuli się bardziej komfortowo, gdy mogli stanowczo odebrać innej osobie dostęp do przeglądania swojego konta. Ta funkcja była barierą i sposobem na nadużycia, do których dochodziło na platformie (tej, jak i każdej z resztą).

W końcu wyciszenie usuwa wpisy z głównej strony, ale po wejściu w konto konkretnego użytkownika, widać jego posty, a funkcja podawania dalej treści nie znika. Także takie posunięcie nie rozwiązuje problemu nękania czy innych niechcianych aktywności, a jedynie dodaje kolejny krok do procesu.

Aplikacja 𝕏 jest obecna do pobrania na App Store, jednak to może szybko się zmienić w wyniku nadchodzących planów Elona Muska. Treści wysyłane przez użytkowników muszą mieć różne metody filtrowania nieodpowiednich materiałów. Wymagana jest również obecność sposobu oznaczania takich treści, zgłaszania i blokowania nadużyć ze strony użytkowników.

Niezbyt jasne skutki

To ostatnie najwidoczniej musiało umknąć Muskowi, że chce wprowadzić zmianę, która może zaważyć o istnieniu aplikacji w App Store. Nie wszystko jest jeszcze przesądzone, ponieważ tak samo gwałtownie jak napisał o usunięciu blokowania użytkowników, tak samo szybko może zrezygnować z tego pomysłu lub o nim zapomnieć.

W końcu nie narzucił na siebie żadnej konkretnej daty, a możliwe że po zapoznaniu się z zasadami App Store zaniecha tego pomysłu w całości. Nie jest to jednak w 100% pewne, bo jest jeszcze kolejna opcja, a konkretnie możliwość, że wyciszenie i blokowanie prywatnych wiadomości mogłoby zostać podciągnięte pod kryterium blokowania

Najwyraźniej z rozwiązaniem wątpliwości, trzeba poczekać na faktyczne usunięcie funkcji i wtedy ewentualną reakcję Apple, aby sytuacja była klarowna. Jeśli faktycznie wdrożenie zmiany naruszy zasady, to Elon Musk sam się o tym przekona na własnej skórze.

Źródło: Twitter, 9to5mac

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!