Klucz odzyskiwania pomoże złodziejom ukraść iPhone’a

Apple wprowadził funkcję mające na celu łatwiejsze znalezienie iPhone’a w razie zagubienia i zwiększenie bezpieczeństwa Waszych danych znajdujących się na nim. Funkcja klucz odzyskiwania miała być “asem w rękawie”, a stała się obosiecznym mieczem.

Funkcja klucz odzyskania została wprowadzona wraz z system iOS 15.

Po odblokowaniu telefonu, wygenerowany kod pozwoli na dostęp do wszystkich danych z telefonu, jak i iCloud.

Mając 28-znakowy kod można wyłączyć szukanie urządzenia z Find My. Wtedy Wasz iPhone przepadnie bez śladu.

Zabezpieczenia w dzisiejszych smartfonach mają dać użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, w końcu ciężko ukraść komuś cechy charakterystyczne twarzy czy odcisk palca. Jeśli więc dojdzie do kradzieży, to ciężko będzie sprawcy dostać się do danych, prawda?

A co jeśli ktoś używa nie biometrycznych zabezpieczeń, czyli po prostu zwykłego kodu? Wtedy sprawy nie mają się najlepiej. Bo funkcja klucz odzyskiwania może ułatwić cały proces uzyskania dostępu do wnętrza iPhone’a.

źródło grafiki MacRumors

Oczywiście bezapelacyjnie trzeba najpierw odblokować telefon, aby móc potem cokolwiek z nim zrobić. Niestety wystarczy, że potencjalny sprawca wcześniej podpatrzy wpisywaną przez Was kombinację w miejscu publicznym, a dostęp jest już prawie murowany.

Funkcja klucz odzyskiwania pozwala na wygenerowanie w ustawieniach iCloud specjalnego klucza. Jest to 28-znakowy kod, który pozwoli na dostęp do konta, gdy posiadacz w jakiś sposób go straci.

Czy tak łatwo ukraść smartfona?

Co jednak niebezpieczne w takiej sytuacji, to fakt, że dostęp do konta i funkcji My Find z której zdalnie możecie zablokować telefon w razie potrzeby, są zabezpieczone tym samym hasłem, którym odblokujecie iPhone’a.

Złodziej po uzyskaniu dostępu może łatwo zmienić zabezpieczenia i wyłączyć funkcję Find My, a wtedy Wasz smartfon przepadnie na dobre, wraz ze wszystkimi danymi, wiadomościami, czy kontaktami.

Jak wygenerować klucz odzyskiwania. Źródło Apple

Zabawne w całej tej historii jest to, że Apple doskonale wie o takiej możliwości i nie robi z nią nic.

Współczujemy osobom, które miały takie doświadczenia i bardzo poważnie traktujemy wszystkie ataki na naszych użytkowników, bez względu na to, jak rzadkie. Każdego dnia pracujemy niestrudzenie, aby chronić konta i dane naszych użytkowników i zawsze badamy dodatkowe zabezpieczenia przed pojawiającymi się zagrożeniami, takimi jak to.

rzecznik prasowy Apple

Funkcja klucz odzyskania pojawiła się wraz z iOS 15, możliwe więc, że najnowsza aktualizacja przyniesie szereg nowych zabezpieczeń, które uniemożliwiają dostęp w tak łatwy sposób.

Osoby sceptycznie patrzące na biometryczne zabezpieczenia, może zmienią zdanie i zaczną używać takich zabezpieczeń, aby mniej narażać się na niebezpieczne sytuacje.

ŹródłogsmManiaK
Źródło miniaturki: MacRumors

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!