Oppenheimer – to musisz wiedzieć przed obejrzeniem najnowszego filmu Nolana!

O filmie “Oppenheimer” jest głośno w Internecie i nic dziwnego. Twórczość porusza ciężki, ale ważny temat powstania pierwszej broni atomowej w czasie II wojny światowej. Dzieło kinowe skrywa w sobie również technologiczne ciekawostki, które warto znać przed obejrzeniem seansu.

Awatar Marta Urbaniak

„Oppenheimer” to pierwszy tak długi film IMAX w historii kina.

Jego najwyższy format IMAX wymaga specjalnego sprzętu do odtworzenia filmu, a to ze względu na nietypową kliszę.

Na świecie jest tylko 30 kin, które są w stanie odtworzyć ten film w formacie IMAX 1570.

Zacznijmy od technologicznych aspektów samego obrazu. Od czasu tytułu “Mroczny rycerz powstajekażdy kolejny film reżysera Christophera Nolana został nakręcony z użyciem kamer IMAX.

Tak też stało się przy nagrywaniu filmu “Oppenheimer” z tą różnicą, że tutaj forma obrazu to IMAX 70 mm, znany też jako IMAX 1570. Te dwie wartości oznaczają kolejno 15 perforacji w poprzek na jedną klatkę i ramy mającej 70 mm wysokości. Dla porównania standardowa klisza o wysokości 70 mm ma tylko 5 dziurek na klatkę.

Najnowszy film jest puszczony w poprzek, a nie pionowo jak przy innych tytułach, a sama ramka jest o 8,3 razy większa niż 35 mm i 3,4 razy większa niż standardowe 70 mm.

Taki format nie tylko potrzebuje konkretnego sprzętu do wyświetlenia, ale również przekazuje więcej informacji dzięki proporcji 1.43:1. Ta oznacza szerokość obrazu 1,43 metra na każdy metr wysokości. Jednak standardowo w kinach wykorzystuje się proporcje  2,39:1.

Aby możliwe było wyświetlenie filmu w tym formacie IMAX potrzeba 70-milimetrowego projektora filmowego IMAX i ekranu 1,43:1, a tylko 30 kin na świecie jest w nie wyposażonych. Do szczęśliwego grona należą: USA z aż 19 salami, Kanada z 6, Wielka Brytania z 3 oraz Australia i Czechy po 1 sali.

Najbliżej Wam do kin w USA:

  1. AMC Lincoln Square 13 & IMAX – New York, NY
  2. AutoNation IMAX, Museum of Discovery & Science – Fort Lauderdale, FL
  3. Chrysler IMAX Dome Theatre, Michigan Science Center – Detroit, MI
  4. Regal UA King of Prussia & IMAX – King of Prussia, PA
  5. Universal Cinema AMC at CityWalk Hollywood & IMAX – Universal City, CA

Lub do Czech, gdzie odtwarzają film w IMAX Theatre, Palac Flora – Prague

Rekordowy film IMAX

Dodam jeszcze, że film trwa 3h i jest to najdłuższy stworzony film IMAX jaki powstał w historii kina. Sama szpula z filmem ma około 11 mil, czyli niecałe 18 km, co jest imponujące, a jej waga to blisko 272 kg. W związku z tak potężnymi wartościami budowanie całego kina opiera się właśnie wokół projektorów, które są tworzone jako pierwsze i to one są sercem kina.

Same talerze przesuwające klisze mają ogromne rozmiary, aby były w stanie przez cały czas trwania seansu utrzymywać tą miażdżącą wagę i odtwarzać film. Jest to na tyle nietypowe, że w Chinach musiała powstać nowa kabina projekcyjna, aby zmieścić cały film “Oppenheimer”.

Mamy nadzieję, że te ciekawostki jeszcze bardziej wzmocnią Wasze wrażenia z oglądania dzisiejszej premiery filmu “Oppenheimer”. Miłego seansu!

Źródło: Forbes, IMAXY.M.Cinema
Źródło miniaturki: OppenheimerMovie

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez