Do
góry

AMD mówi NIE dla grafenu! Przynajmniej na razie…

Tegoroczna konferencja HPC, zatytułowana “Rice Oil and Gas” przyniosła wystąpienie wiceprezesa działu Datacenter w AMD, Forrest’a Norrod’a. Podzielił się on z publicznością kierunkami rozwoju najnowszych procesorów od AMD.

Według niego wykorzystanie grafenu jako zamiennika krzemu wciąż jest melodią przyszłości. Pomimo doskonałych właściwości grafenu, wciąż nie jest on konkurencją dla leciwego już krzemu.

AMD zwróciło uwagę na zwolnienie technologii, to zachowanie będące sprzeczne z prawem Moore’a chce naprawić między innymi Forrest Norrod. W nowych konstrukcjach wychodzących z fabryk AMD, czyli Ryzen’ów z serii 3000 oraz następców będzie stosowane rozwiązanie określone mianem stosów 3D. W dużym uproszczeniu chodzi o specyficzne ułożenie rdzeni procesora i pamięci DRAM oraz SRAM. W nowym układzie znajdą się one bezpośrednio nad rdzeniami, co da znacznie większą powierzchnię na czystą moc obliczeniową. Przełoży się to oczywiście na wzrost grubości samych układów.

↪ Podzespoły komputerowe TANIO  
➡ AMD Ryzen 5 2600 Cena

Norrod dodatkowo jako “brudny sekret branży” określił zatrzymanie wzrostu taktowania rdzeni procesorów w okresie ostatnich 10 lat. Jednocześnie zasugerował, że w przyszłości możemy być świadkami tendencji spadkowej taktowania rdzeni na rzecz ich ilości w pojedynczym procesorze. Odpowiedzą AMD na taki stan rzeczy jest podjęcie działań będących swoistym zaprzeczeniem wymagań jakie stawia koncepcja Moore’a dotycząca technologii. Co ciekawe komentarze wiceprezesa Datacenter AMD nie odnosiły się bezpośrednio do najnowszych procesorów Ryzen czy EPYC Rome, które na dzień dzisiejszy realizowane są w 7-nanometrowym procesie technologicznym.

Tak więc w przypadku AMD czeka nas przyszłość procesorów ułożonych w stosy 3D z wykręconymi zegarami procesorów do granic możliwości. Co ciekawe Forrest Norrod mówi konkretnie ile jeszcze krzem pozostanie w użytku. Od 7 do 10 lat musi minąć zanim grafen zacznie liczyć się na rynku. Największym problemem najnowszych procesorów jest ich wielkość, Threadripper od AMD jest wręcz ogromny i zajmuje ogrom miejsca na płycie głównej. Rozwiązaniem tego problemu ma być zwiększenie objętości CPU poprzez zmianę ich grubości. Idą za tym także zmiany procesu technologicznego, który z biegiem czasu ma być sukcesywnie zmniejszany do nawet 3 nanometrów w ciągu następnych 5-6 lat.

↪ Podzespoły komputerowe TANIO  
➡ AMD Ryzen 5 2600 Cena

Oczywiście po obecnie znanych nam procesorach przyjdzie era kwantowych jednostek obliczeniowych. To właśnie tam grafen ma lśnić najbardziej, jednak według AMD ta technologia będzie dojrzewać jeszcze przez conajmniej 10 do nawet 100 lat.

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!