Cyfrowe paszporty wchodzą już w życie w Finlandii

Finlandia w trosce o swój kraj i mieszkańców postanowiła zrezygnować z papierowych paszportów. Cyfrowe poświadczenia zastąpią ich miejsce i usprawnią cały proces kontroli. Czy to pierwszy krok, aby wprowadzić cyfrowe paszporty na skalę globalną?

Awatar Marta Urbaniak

Fińska Straż Graniczna ogłosiła wejście w życie pilotażowego programu wdrożeniowego, który ma wprowadzić cyfrowe paszporty.

Ich wyrobienie obejmuje kilka etapów przez które będzie musiała przejść osoba podróżująca. Zalicza się do niej pobranie aplikacji.

Na razie program obejmuje jedynie loty Z Finlandii do konkretnych lotnisk brytyjskich.

28 sierpnia Fińska Straż Graniczna ogłosiła, że zostanie wdrożony program pilotażowy mający na celu wprowadzenie cyfrowych paszportów. Oznacza to, że fizyczne wersje będą stopniowo redukowane, by w końcu ustąpić miejsca innowacji.

źródło grafiki The Times

Kontrole graniczne mają odbywać się wykorzystując cyfrowe poświadczenia podróży (DTC). Jak wygląda proces? Podróżujący zeskanują bilet z aplikacji w dedykowanych punktach kontrolnych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu kontrole będą sprawniejsze i o wiele szybsze i o to chodzi, aby usprawni cały proces i odjąć stresu ludziom przemieszczającym się z jednego kraju do drugiego.

„Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi opracowuje DTC w ramach szerokiego pakietu polityki w zakresie tożsamości cyfrowej, który obejmuje szereg usług cyfrowych”.

– Fińska Straż Graniczna

Na razie całość ma działać w ramach okresu próbnego, który ma potrwać do 24 lutego i co istotne paszport cyfrowy ma działać na razie jedynie pomiędzy fińskim lotniskiem w Helsinkach, a trzema brytyjskimi lotniskami: Edynburgiem, Londynem i Manchesterem.

Do programu może zapisać się każdy obywatel Finlandii i to za darmo w ramach testu, jednak niezbędne jest przejście przez konkretne procedury. Po pierwsze niezbędne jest pobranie aplikacji “FIN DTC”. Ta została opracowana właśnie przez Fińska Straż Graniczną.

źródło grafiki Instagram

Następne osoby chcące korzystać z apki, muszą udać się do punktu policyjnego, aby dokończyć rejestrację. Wymagane są podpisy pod formularzami zawierającymi zgody na korzystanie i przetwarzanie danych wraz z wizerunkiem, dlatego też wykonanie zdjęcia również jest jednym z kroków.

Na szczęście przez cały ten proces musicie przejść tylko raz, a potem możecie korzystać z cyfrowego paszportu. Informacje o podróży i nie tylko, muszą zostać wprowadzone do aplikacji na 36h do maksymalnie 4h przed lotem. Te otrzyma straż graniczna, aby móc zweryfikować dane pasażera.

Innowacja pomoże pasażerom w szybszym przejściu przez kontrolę podczas podróży, w końcu wystarczy teraz jedynie zeskanować kod w aplikacji. To dopiero początek wprowadzania programów pilotażowych, bowiem kolejny ma mieć miejsce na chorwacki międzynarodowym lotnisku w Zagrzebiu. Nie podano jeszcze oficjalnej datym ale wiadomo, że ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Warto podkreślić, że aplikacje, cały system i cyfrowe poświadczenia podróży zostały sfinansowane z budżetu Komisji Unii Europejskiej.

Źródło: AFAR
Źródło miniaturki: Instagram

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez