logo siri

Kiedy Siri przemówi do nas po polsku?

Na początku maja na stronie „Jobs at Apple” opublikowano ogłoszenie o poszukiwaniach doświadczonego tłumacza technicznego, biegle posługującego się językiem polskim. Wszyscy mamy nadzieję, że oznacza to tylko jedno – polski głos Siri!

Na początku maja na stronie „Jobs at Apple” opublikowano ogłoszenie o poszukiwaniach doświadczonego tłumacza technicznego, biegle posługującego się językiem polskim. Wszyscy mamy nadzieję, że oznacza to tylko jedno – polski głos Siri!

Czym lub kim jest w zasadzie Siri?

Siri to inteligentny asystent osobisty od Apple, będący częścią ich systemów operacyjnych, w tym przede wszystkim iOS, macOS oraz tvOS. Głównym zadaniem tego oprogramowania jest oczywiście rozpoznawanie mowy użytkowników oraz odpowiadanie na zadane przez nich pytania. Siri zadebiutowała 4 października 2011 roku na konferencji „Let’s Talk iPhone” wraz z iPhonem 4s oraz systemem operacyjnym iOS 5. Przez 11 lat działania asystentka zadebiutowała w ponad 40 krajach w około 20 językach.

jak uzywac siri

Oprócz propozycji do Apple na rynku asystentów osobistych jest jeszcze kilka bardzo znanych opcji od największych marek. Mowa tutaj chociażby o asystencie głosowym Google, Huawei Celia czy Amazon Alexa. Przewagą konkurencji nad Apple – a przynajmniej w przypadku dwóch pierwszych propozycji – jest to, że ich asystenci obsługują już język polski.

Co ciekawe, Huawei Celia zadebiutowała na naszym rynku w lutym tego roku, mimo tego, że nikt tego nie obiecywał. Inaczej jest jednak w przypadku Siri, bowiem o jej polskiej wersji co i rusz pojawiają się kolejne plotki i doniesienia, a mimo to nadal brakuje oficjalnego terminu.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Alexa próbowała spalić dom!

Firma Amazon wydała oświadczenie, że błąd asystentki Alexa został zlikwidowany bezzwłocznie po uzyskaniu informacji o jego istnieniu. Zaufanie klientów stawiają niezwykle wysoko, i nie chcą, aby Ci musieli się obawiać o swoje bezpieczeństwo.

Czytaj artykuł

Poprzednie doniesienia o polskim głosie asystentki Apple

To, że Polska otrzyma swój ojczysty głos w aplikacji było już pewne od dłuższego czasu. Jedyną niewiadomą w tym temacie jest w zasadzie termin, ponieważ Apple nigdy nie podawało żadnej oficjalnej daty, w związku z czym pozostało nam jedynie wyczekiwać. Pierwsze „głośniejsze domysły” pojawiły się na początku lutego 2020 roku, kiedy to Apple opublikowało ogłoszenie o pracy w Warszawie.

Chodziło wtedy o „stanowisko starszego inżyniera ds. platform danych i organizacji danych” w dziale Siri. Głównym zadaniem takiej osoby miało być „budowanie kompleksowych systemów przetwarzania potokowego”. Kalifornijski gigant postawił poprzeczkę bardzo wysoko, oczekując od kandydatów między innymi 5-letniego doświadczenia w pracy przy oprogramowaniu do big data.

iSpot w złotych tarasach

Kilka miesięcy później we wrześniu pojawiło się kolejne ogłoszenie, tym razem na stanowisko analityka języka polskiego w siedzibie w Cork. Przyszły pracownik miał zająć się odsłuchiwaniem i transkrypcją plików audio oraz ocenianiem odpowiedzi Siri. Warto również wspomnieć, że w lutym tego roku Apple po raz kolejny poszukiwało pracownika do wykonywania wyżej wymienionych zadań.

Ponownie siedzibą miała być ta w irlandzkim mieście – Cork, a od kandydata wymagano „biegłej znajomości języka polskiego” i „rozumienia niuansów werbalnych w polskim dialekcie”. Żeby było ciekawiej, kolejne ogłoszenie o poszukiwaniu tłumaczy technicznych pojawiło się na początku maja tego roku.

Czego Apple wymaga od kandydatów?

Niezależnie od tego jak bardzo nie możemy doczekać się pojawienia polskiego głosu Siri – opublikowane ogłoszenie jednoznacznie wskazuje na to, że Apple poszukuje pracowników właśnie do działu odpowiedzialnego za asystentkę głosową. Pierwszym i jednocześnie najważniejszym z wymienionych wymagań jest oczywiście biegła znajomość języka polskiego i angielskiego.

Oprócz tego, aby pracować dla kalifornijskiego giganta musimy posiadać doświadczenie w tłumaczeniu technicznym oprogramowania na język polski, a także być na bieżąco z polską kulturą. Od przyszłych pracowników wymaga się również wrażliwości na kwestie wielojęzyczności, a także doskonałych umiejętności organizacyjnych.

wymagania rekrutacyjne apple do zespołu siri

Czy kolejne tego typu ogłoszenie daje nam odpowiedź na to, kiedy doczekamy się polskiego głosu Siri? Niestety nie, aczkolwiek jest to na pewno w pewnym stopniu uspokojenie, że Apple rzeczywiście robi jakieś postępy. Ciężko byłoby uwierzyć w to, że kolejni doświadczeni ludzi dołączają do profesjonalnego zespołu, a prace nadal stoją w miejscu. Miejmy nadzieję, że rzeczywiście wszystko idzie zgodnie z planem i już niedługo będziemy mogli cieszyć się z polskiego głosu asystentki!

Źródło: Apple

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez