Teraz nawet inspiracja jest generowana przez AI!

Inspiracja nie jest czymś, co można cyfrowo zidentyfikować, zmierzyć lub obliczyć, więc komputery nie radzą sobie z nią. Jednakże mogą one pomóc nam w stworzeniu lub znalezieniu inspiracji dzięki darmowym narzędziom wspomaganym przez AI. 

Awatar Mateusz Rej

Inspiracja nie jest czymś, co można cyfrowo zidentyfikować, zmierzyć lub obliczyć, więc komputery nie radzą sobie z nią. Jednakże mogą one pomóc nam w stworzeniu lub znalezieniu inspiracji dzięki darmowym narzędziom wspomaganym przez AI. 

Inteligentna inspiracja nawet w przeglądarce

Potencjalna inspiracja w postaci kilku przykładowych grafik użytkowników platformy Art Breeder
Przykładowe grafiki stworzone przez AI
Źródło: Art Breeder

W dzisiejszym świecie jest już tyle wymyślonych rzeczy i form, że ciężko stworzyć coś nowego, co będzie powodowało opad szczęk. Dlatego też wszelkie nowości są skutkiem inspiracji i łączenia względnie najlepszych cech istniejących już tworów. Podobne możliwości oferuje kreator grafik ze strony Artbreeder.com z jednym wyjątkiem… To komputer ocenia co jest „najlepsze”. My natomiast tylko sterujemy AI za pomocą suwaków tak, aby dopasować grafikę do naszych upodobań. 

Inspiracja jest często czerpana przez twórców z folderów, gdzie mają zapisane interesujące znaleziska np. grafiki, filmy czy też zdjęcia. Niestety Art Breeder nie pozwala ich wykorzystać jako bazy we wszystkich kategoriach, w których można tworzyć obrazy. Natomiast w zamian umożliwia nam dostęp do publicznych grafik stworzonych przez innych użytkowników. Już na stronie wejściowej jesteśmy zasypani nieistniejącymi wizerunkami osób, krajobrazami i budynkami w całości stworzonymi przez AI. 

Grafika i potencjalna inspiracja w postaci organicznego obiektu
Grafika z organicznym obiektem
Źródło: subdivision26 – Art Breeder

Ponadto pod większością wybranych grafik znajdują się pochodne dobrane przez algorytm lub autora. Natomiast osoby, które upodobały sobie „twórczość” danego użytkownika, mogą zobaczyć jego kolekcję odwiedzając jego profil. Oczywiście największy pożytek będą mieli z tego twórcy dzieł wizualnych.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Deepfake ‐ fotomontaż na miarę XXI w.

Deepfake to nowa forma dezinformacji, która od 2014 roku niebezpieczne nabiera rozpędu. Niestety coraz częściej ofiarami tej technologii padają nie tylko celebryci, ale i zwykli obywatele. Czy więc oznacza to, że stara wymówka z fotomontażem powraca?

Czytaj artykuł

Zatem Art Breeder umożliwia szukanie inspiracji i nawet tworzenie jej nowych źródeł, nie wymagając od użytkownika żadnych umiejętności artystycznych. Potrzeba tylko bacznego oka i kreatywnego analizowania. 

Inspiracja i jej kreator 

Kreator grafik na Art Breeder
Kreator grafik na Art Breeder

Inspiracja jest wszechobecna na platformie nawet bez rejestrowania się na niej. Natomiast aby dołączyć do społeczności i stać się jednym z twórców, wymagane jest założenie konta. Dopiero po stworzeniu naszego profilu otrzymujemy dostęp do kreatora i jeszcze kilku udogodnień. 

  • Po wybraniu zakładki „Create” (aktualnie) ukazuje nam się wybór 10 kategorii w których możemy tworzyć np. ogólne przedmioty, portrety, krajobrazy. 
  • Wybieramy tę, w której chcemy pracować i klikamy w lewe okienko podpisane „Compose”, po czym naszym oczom ujawni się kreator.
  • Z lewej strony w kolumnie nazwanej „Parents” (z ang. „rodzice” ‐ w tym przypadku „bazowe obrazy”) możemy dodać obrazy, które będą stanowić bazę naszego nowego tworu. Wybierając „Random” dodamy losową grafikę z platformy. Natomiast klikając „Select” możemy wybrać polubione przez nas obrazy, lub jakiekolwiek inne znajdujące się na Art Breeder. 
  • Po ustaleniu bazowych grafik pozostaje nam zabawa suwakami w kolumnie „Genes” (z ang. geny). Po wprowadzeniu zmian w „Genes” lub „Parents” należy odświeżyć obrazy za pomocą fioletowej ikony kółka z dwoma strzałkami. Natomiast aby zapisać podobające się nam grafiki, wystarczy kliknąć na jedną z nich.

Niestety w darmowej wersji możemy pobrać tylko 5 obrazów w wysokiej rozdzielczości w ciągu 24h. Jednakże nie powinien być to problem, jeżeli nasze grafiki mają służyć tylko jako inspiracja.

Skąd to zwątpienie?

Wizerunek kobiety w pełni wygenerowany przez AI
Wizerunek kobiety stworzony przez AI
Źródło: aryafarizelli – Art Breeder

Wiele osób może uznać, że obrazy generowane przez kreator są prefabrykowane i żadne AI nie brało udziału w ich tworzeniu. Nawet jeśli byłoby to prawdą, a na 99% nie jest, to nie ma to znaczenia, jeżeli liczy się tylko inspiracja. A tej z pewnością nie brakuje, skoro na platformę codziennie przybywa tysiące nowych grafik. 

Znacznie bardziej zastanawiające od wiarygodności kreatora jest pytanie kto jest autorem tych obrazów ‐ AI, Art Breeder czy użytkownicy? 

Ludzkie alternatywy

Inspiracja w postaci atrakcyjnych wizualnie róż odzwierciedlana przez malarza na płótnie w plenerze.

Inspiracja jest też obecna w bardziej konwencjonalnych źródłach, jakimi są media społecznościowe. Większość tworów, które można na nich znaleźć są stworzone przez człowieka, co dla wielu może być niebywałym atutem. Jednakże inspirowanie się dziełami znanych osób może wiązać się z oskarżeniami o plagiat, nawet w przypadku drobnych szczegółów. Ponadto znacznie ciężej jest się wyróżnić i zabłysnąć czerpiąc z szeroko znanych przykładów. Jeżeli jednak nie jest to zachęta ani przeszkoda, to mimo wszystko warto poszukać tej zbawiennej inspiracji na poniższych platformach:

Inspiracja inspiracją, a narzędzia z AI?

Niestety inspiracja płynąca z obrazów wykreowanych przy pomocy Art Breedera jest tylko częścią potrzebnych zasobów. Natomiast drugim fundamentem jest szkic, który dopiero w ostatnich latach wyewoluował dzięki AI.

Vizcon potrafi automatycznie obrócić szkic składający się z surowych linii w pełnowymiarowy wycieniowany obiekt. Jest banalnie prosty w użyciu ‐ wystarczy wstawić nasz szkic, poczekać i wybrać jeden z kilku dostępnych wariantów. Oto przykładowy efekt:

Kreator szkiców z witryny Vizcon
Kreator szkiców Vizcon
Źródło: Vizcon

Tak jak Art Breeder wymaga założenia konta, a ograniczoną darmową wersję można rozszerzyć opłacając abonament. Ponadto od niedawna oferuje generator gotowych grafik, ale ten jest jeszcze niedopracowany i póki co jest dostępny w wersji „Beta”. 

Generator grafik na platformie Vizcon
Generator gotowych szkiców platformy Vizcon
Źródło: Vizcon

Sztuka to nie wszystko

Inspiracja jest niezbędna nie tylko w sztuce, ale również w innych dziedzinach fundamentalnie bazujących na kreatywnym myśleniu. Ta szczególnie jest potrzebna osobom budującym fundamenty świata, czyli inżynierom. Niestety muszą oni uwzględniać znacznie więcej czynników, niż zwykli artyści ‐ właściwości materiałów, ergonomię, opłacalność, wytrzymałość itp.

Szkielet pojazdu Czinger 21C
Szkielet pojazdu Czinger 21C
Źródło: Czinger

Sama wizualizacja może okazać się dla nich przydatna przy projektowaniu, ale w realnym zastosowaniu już nie koniecznie. Dlatego tu ponownie inspiracja musi spotkać się z przedłużeniem ludzkiego mózgu, czyli AI.

Owocem takiego spotkania jest chociażby super‐samochód Czinger 21C, który w przeciwieństwie do konkurencji, zaprojektowano od podstaw przez inżynierów. Elementy karoserii tego pojazdu zostały uformowane tak, aby ważyły jak najmniej i były jak najbardziej wytrzymałe ‐ stąd ich nietypowy kształt. Więcej szczegółów w poniższym filmie autorstwa Donut Media.

Nadzieja dla beztalenci

Robot Ameca
Robot / android Ameca

Art Breeder i jego kreator ukazują, że predyspozycje i wyuczone umiejętności tracą na znaczeniu. Coraz ważniejsza od nich staje się zdolność obsługi i znajomość dostępnych narzędzi. Możliwe, że w przyszłości dla ludzi głównym ograniczeniem przy tworzeniu dzieł kultury będzie właśnie inspiracja, a nie brak talentu lub narzędzi. Jednocześnie nie zapowiada się na to, żeby komputery zastąpiły ludzi w kreatywnym myśleniu, w przeciwieństwie do pracy fizycznej.  

Źródło miniaturki: Art Breeder

Awatar Mateusz Rej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez