ROG Ally

ASUS ROG Ally Z1 – droższy i gorszy od Steam Deck’a?

Nowa konsola ASUS ROG Ally Z1 została wyposażona w słabszy procesor, co wiąże się z mniejszym wydatkiem. Dzięki czemu będzie bardziej przystępna cenowo dla większości graczy. Jednak czy poprzeczka jest tak samo wysoka jak w przypadku Stem Decka?

Awatar Marta Urbaniak

Nowa konsola ASUS ROG Ally Z1 na papierze różni się jedynie procesorem od standardowej wersji ASUS ROG Ally.

W praktyce wypada ona znacznie gorzej od swojego starszego brata i to właśnie ze względy na słabszy procesor.

Steam Deck wydaje się teoretycznie mniej wydajny, gdzie w praktyce widać zupełnie co innego.

ASUS w końcu wydał tańszą wersję swojej flagowej konsoli, którą swoją drogą zapowiedział przy okazji modelu Extreme. Tak właśnie powstał ASUS ROG Ally Z1, który jest wyposażony w procesor AMD Ryzen Z1.

Słabszy procesor oznacza niższą cenę, jednak odbije się to również na wydajności sprzętu. O ile zużycie energii będzie niższe i bateria wytrzyma dłużej, tak spadek w wydajności względem swojego brata – ASUS ROG Ally jest znaczny.

Ma 6 rdzeni i 12 wątków, czyli odpowiednio o 2 i 4 mniej względem pierwszego modelu. Patrząc na ilość graficznych rodzeni, to liczba ta wynosi 1/3 tego ile oferuje ASUS ROG Ally (w wariancie z układem Z1 Extreme), co rzutuje na znacznie mniejsze możliwości konsoli

źródło grafiki AMD

W wynikach porównawczych obu procesorów widać, że AMD Ryzen Z1 jest zauważalnie słabszy od swojego mocniejszego brata – AMD Ryzen Z1 Extreme. Wymagające tytuły odpalą się, ale będą działać w 30 fps, albo nawet poniżej tej magicznej granicy, co tylko odbiera pozytywnych doznań w trakcie grania.

Jeśli jednak spojrzycie na specyfikację, to poza gorszym procesorem, wszystko inne jest takie samo. Do użytku nadal macie 16 GB RAMu LPDDR5 i 512 GB miejsca na gry (PCIe Gen 4) z opcją rozszerzenia za pomocą karty microSD

Ekran również pozostał taki jaki był, czyli 7-calowy wyświetlacz FullHD z odświeżaniem 120 Hz i ochroną zapewnioną przez Gorilla Glass Victus. Co również mają podobne, to funkcjonowanie na Windowsie, które nie jest takie przyjemne dla graczy, gdy trzeba pierwszy raz zrobić konfigurację urządzenia.

Asus ROG Ally Z1 gorszy od Steam Decka?

Steamdeck

Zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy na Steam Decka i najnowsze dziecko ASUS’a. Może chociaż tutaj walka będzie bardziej wyrównana. Niemniej patrząc na specyfikację widać już na wstępie, że dzieło Valve ma 8 rdzeni graficznych, czyli o 2 razy więcej w porównaniu z ASUS ROG Ally Z1, choć warto zaznaczyć, że architektura jest o generację starsza. Jednocześnie teoretyczna wydajność graficzna konsoli Valve jest prawie 2-razy niższa niż w ROG Ally Z1

Nie zmienia to faktu, że wydajność działania będzie nadal wyższa, z uwagi na większą ilość rdzeni. Widać to dokładnie na testach wykonanych przez Digital Trends. ASUS ROG Ally Z1 oferuje gorszą wydajność, ma bardziej ograniczone możliwości i jest bardziej toporny w obsłudze interfejsu. To wszystko sprawiają, że ta konsola trafia na 3. miejsce spośród tych urządzeń.

Cena za ASUS ROG Ally z chipsetem AMD Ryzen Z1 wynosi 2 999 złotych. Lepiej obdarzona wersja z chipem „Extreme” kosztuje już 3 799 złotych. A do 21 września Steam Decka z pamięcią 512 GB jest do kupienia na przecenie za 2 479 złotych.

Źródło: ASUS, Digital Trends

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez