Sposób na zmiany klimatu? Naukowcy tworzą inteligentne ubrania

Wraz z pojawianiem się wielu innowacji i szybkim rozwojem technologii tworzy się miejsce na kolejne inteligentne urządzenia. Teraz rozwija się dziedzina smart clothing, proponująca różne systemowe ulepszenia w dziedzinie mody.

Awatar Karolina Burnagiel

Naukowcy stworzyli smart clothing, czyli inteligentne ubranie. Dzięki energii słonecznej pozwala ono na na dostosowanie się ciała noszącego do panujących na zewnątrz temperatur.

Jak na razie ubranie nieco ociepla, ale i może ochładzać o około 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu pozwala użytkownikowi na wytrzymanie w warunkach pomiędzy 12 a 37 stopni Celsjusza.

Smart clothing może być idealnym rozwiązaniem na zmiany klimatu na Ziemi. Dzięki dalszemu rozwojowi w tej dziedzinie być może ludziom uda się przetrwać w jeszcze bardziej wrogich warunkach.

Naukowcom tym razem udało się połączyć zagadnienie smart clothing ze zmianami klimatu. Dlaczego? Stworzono bowiem ubrania, które zbierają energię słoneczną po to, by przekonwertować ją na zasilanie dla prywatnej klimatyzacji lub… ogrzewania. System zarządzania temperaturą działa wewnątrz ubrania, a więc ochładza noszącego strój, dając mu wytchnienie w cieplejsze dni. Jednocześnie pozwala zapewnić ciepło w zimniejsze. Czy to idealny sposób na walkę z ekstremalnymi zmianami temperatury?

Ten konkretny przykład smart clothing wykorzystuje elastyczne ogniwo słoneczne oraz urządzenie elektryczne. Razem tworzą ubranie, które pozwala ciału dostosować się do zmian w temperaturze powietrza. Jak podkreślają naukowcy, być może trzeba będzie zacząć na poważnie akceptować sytuację, że ekstremalne i zmienne sytuacje pogodowe to nasza nowa rzeczywistość. W ten sposób zamiast wkładać strój na dzień ciepły czy zimny, po prostu wystarczy mieć na sobie inteligentne odzienie, które od razu dopasuje się do panującej na zewnątrz sytuacji.

Źródło grafiki: Static.dezeen.com

Smart clothing jest idealnym rozwiązaniem dla człowieka funkcjonującego w nieprzyjaznym dla niego środowisku. Idea ta może dotyczyć nie tylko Ziemi i zmieniających się na niej warunków, ale i kosmosu i potencjalnych obcych planet. Ubranie szybko dopasuje się do wysoce ciepłych lub zimnych temperatur, tak więc może być bardzo istotne dla dalszego przeżycia w ekstremalnych sytuacjach.

Nowa praca naukowców nad smart clothing sugeruje, iż system może być również zaadaptowany do tradycyjnego ubrania. Dzięki temu użytkownik będzie mógł skorzystać z ochłodzenia w postaci 10 stopni Celsjusza oraz ocieplenia ciała o 3,2 stopnia wyższego niż temperatura nagiej skóry. Oznacza to, że urządzenie potrafi utrzymać człowieka w wygodnej sferze 32-36 stopni, nawet gdy zewnętrzna temperatura powietrza utrzymuje się pomiędzy 12,5 a 37,6 stopniami Celsjusza. System jest również wydajny, jako że 12 godzin słońca zapewnia działanie urządzenia przez całą dobę.

Źródło grafiki: The Guardian.com

Technologia ta otwiera nowe możliwości w kierunku tworzenia samowystarczalnych ubrań, które pozwolą użytkownikowi na regulację termalną. Dzięki temu ludzie będą mogli łatwiej przetrwać w gorszych warunkach klimatycznych. Czy ten właśnie wynalazek pozwoli nam łatwiej dostosować się do zmieniających się wokół nas temperatur? Czekamy na więcej!

Źródło: Independent.co.uk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez