Valve pokazał zupełnie nowy zestaw VR – cena Valve Index!

Nareszcie, po wielu plotkach, przeciekach mniejszych i większych w końcu mamy oficjalną zapowiedź i masę szczegółów dotyczących gogli VR od Valve. Doskonała konkurencja dla Vive Pro?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Model Valve Index będzie mieć sklepową premierę już 28 czerwca tego roku. Samo Valve tytułuje ten model “VR pierwszej klasy” i bez wątpienia po samej specyfikacji można odnieść wrażenie, że sprzęt to zupełnie nowa klasa. Całość informacji została rozbita na trzy segmenty dotyczące kolejno gogli, kontrolerów oraz stacji bazowych.

Headset

Gogle doczekały się kilku znaczących usprawnień. Wewnątrz znalazły się dwa wyświetlacze LCD o rozdzielczości 1440 x 1600 px. Co ciekawe mają pełne pokrycie palety barw RGB, a co za tym idzie powinny zapewnić nawet o 50% więcej subpikseli względem ekranów OLED za ten sam koszt mocy obliczeniowej przy renderowaniu.

Co więcej podstawowa częstotliwość odświeżania tych ekranów to 120Hz, a eksperymentalna to nawet 144Hz. Dla porównaniu podstawowa częstotliwość wykorzystywana w goglach VR to 90Hz, z tej samej korzystają też obecnie najbardziej zaawansowane gogle konsumenckie Vive Pro. Przekłada się to oczywiście na zmniejszenie efektów choroby symulatorowej do poziomu, który jak dotąd był nieosiągalny.

Soczewki oczywiście będziemy mogli dostosować do naszego pola widzenia, poprzez zmianę odległości pomiędzy nimi. Dodatkowo Valve zadbało o naszą wygodę poprzez nachylenie wyświetlaczy pod kątem 5 stopni do zewnątrz. Same soczewki także doczekały się drobnego upgrade’u, zastosowane bowiem dwuelementowe szkła. Dzięki temu rozglądanie będzie możliwe także poprzez ruch gałek ocznych a pole widzenia będzie nieporównywalnie większe.

Takie rewelacje to jednak nie wszystko co Valve przygotowało by z przytupem wejść ponownie na rynek VR. Nowe gogle wyposażone w słuchawki otwarte mające zwiększyć immersję i wrażenia płynące z grania w bardziej dynamiczne tytuły. Ciekawym rozwiązaniem jest integracja złącza USB 3.0 z przodu gogli, jest to miejsce na zamontowanie akcesoriów, które zapewne będą dostępne w przyszłości.

Kontrolery

Tutaj nastąpił prawdopodobnie jeden z największych przełomów jakiego potrzebował rynek VR. Kontrolery Valve Index zostały wyposażone w aż 87 czujników (na kontroler) śledzących położenie ręki, palców oraz ich ruch i nacisk. Ma być to możliwe dzięki minimalnym opóźnieniem oraz ciągłej rekalibracji urządzeń. Celem jaki przyświecał inżynierom opracowującym kontrolery Index była intuicyjność działania w wirtualnym świecie.

Dzięki śledzeniu palców i dłoni możliwe stanie się ingerowanie w świat gry zupełnie jak ma to miejsce w prawdziwym życiu. Ma to też jedną mniej oczywistą zaletę, dodając opcję śledzenia każdego z palcy, możliwe stało się przypisanie większej ilości funkcji do standardowych przycisków kontrolera.

Stacje bazowe

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych rozwiązań, stacyjki bazowe mają służyć do śledzenia poruszania się w przestrzeni, ruchu naszej głowy, pozycji gogli oraz naszych rąk. Mają one jednak oferować jeszcze większy zasięg oraz pole widzenia, a w konsekwencji ma to pozwolić na zwiększenie rozmiaru gry o nawet 400%.

Dodatkowo cały zestaw będzie można rozbudować o kolejne stacyjki, w celu zwiększenia dokładności. Obszar gry będzie skanowany 100 na sekundę z wykorzystaniem statycznych laserów wyszukując czujników znajdujących się na goglach. Ma to podobno zapewniać niespotykaną dokładność do co mikrometra.

Oczywiście Valve Index będzie od początku do końca wspierał całą bibliotekę VR jaką znaleźć można na steam.

Dostępność i cena

Cały zestaw ma być dostępny już od 28 czerwca tego roku. Za pełen kit, w którego skład wchodzą gogle, 2 kontrolery oraz 2 stacyjki trzeba będzie zapłacić 4669 zł. Z kolei ceny poszczególnych elementów prezentują się następująco: headset – 2339 zł, 2 kontrolery – 1309 zł, stacja bazowa – 699 zł.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez