koniec wsparcia dla GeForce GTX

CUDA prawdę Ci powie, koniec wsparcia dla NVIDIA GeForce GTX?

Czujny wzrok internautów najwyraźniej nie zasypia nigdy, redakcja Tom’s Hardware w jednym z patch notes narzędzia developerskiego NVIDII dopatrzyła się końca wsparcia dla GeForce 9 i 10. Czy brak CUDA dla GTX-ów oznacza to również brak sterowników?

Awatar Bartosz Mądrzyński

Przygoda NVIDII z legendarną serią GTX rozpoczęła się w roku 2008 wraz z premierą GeForce 200 i trwała przez kolejne 8 generacji aż do GeForce GTX 16

Początek nowego oznacza koniec starego, a w związku z tym rozpoczęcie roku 2025 zwiastuje jednocześnie koniec wsparcia dla serii GeForce GTX 9 i 10

Czy fakt, że póki co zmiana dotyczy jedynie narzędzi dla developerów, może ostatecznie oznaczać coś znacznie gorszego?

Na dwoje babka wróżyła…

CUDA to architektura opracowana przez Zielonych już wieki temu (przynajmniej według standardów świata IT), która ujrzała światło dzienne 15 lutego 2007. W dużym skrócie technologia umożliwia wykorzystywanie znacznie większej mocy, jaką oferują GPU do rozwiązywania ogólnych problemów numerycznych. Wśród informacji dotyczących najnowszej wersji CUDA Toolkit o numerze 12.8 dostrzeżono pewną frazę.

koniec wsparcia dla GeForce GTX
Źródło: Wccftech

W sekcji 1.5.1 poświęconej wycofanym architekturom widnieje następujące zdanie:

Architecture support for Maxwell, Pascal, and Volta is considered feature-complete and will be frozen in an upcoming release.

W wolnym tłumaczeniu brzmi ono następująco: „Obsługa architektury Maxwell, Pascal i Volta jest uważana za kompletną i zostanie zamrożona w nadchodzącej wersji”. O ile termin Volta odnoszący się do sztucznej inteligencji jest raczej mało znany w środowiskach konsumenckich, o tyle dwa pozostałe, zdecydowanie nie.

Maxwell i Pascal w jednym stali domu, czyli koniec wsparcia dla GeForce 9 i 10

Maxwell jako legenda pośród tłumów

Pierwsza z wymienionych architektur miała charakteryzować się przede wszystkim znacznie uproszczonym interfejsem programistycznym oraz lepszym zarządzaniem energią niż poprzednicy z linii GTX 600 oraz 700. Zaowocowała ona powstaniem bądź co bądź całkiem udanych układów graficznych w procesie technologicznym 28 nm:

koniec wsparcia dla GeForce GTX
Źródło: NVIDIA
  • GeForce GTX 950
  • GeForce GTX 960
  • GeForce GTX 970*
  • Geforce GTX 980 oraz GTX 980 TI**
  • GeForce Titan X

*Wariant ten można śmiało określić mianem „królem standardów” dlatego, że przez wiele lat po swojej premierze pojawiał się jako najniższy zalecany model GPU w przypadku wielu gier komputerowych.

**Topowy na swoje czasy niecałe 9 miesięcy później dokładnie w dniu 2 czerwca 2015 doczekał się następcy z dopiskiem „TI”, który okazał się prawdziwą bestią okrzykniętą tytułem najmocniejszej konsumenckiej karty graficznej wszech czasów. Koniec wsparcia dla GeForce GTX będzie oznaczać pewne podsumowanie tamtych bądź co bądź legendarnych czasów.

GTX serii 10, czyli Pascal we własnej osobie

Następcą nieco już wysłużonego, aczkolwiek w dalszym ciągu „jarego” Maxwella okazał się być Pascal. Ogłoszony już w roku 2014 ostatecznie został przedstawiony światu 27 maja 2016 będąc jednocześnie przedostatnią generacją przed wprowadzeniem popularnego obecnie Ray Tracingu. Był to czas popularyzacji wersji TI, których w tamtym czasie wydano aż 3. Ostatecznie dało to rezultat w postaci największego w historii „wysypu” GTX-ów (oraz dwóch GT) w procesie technologicznym 16 nm, których łącznie było aż 11 (!):

koniec wsparcia dla GeForce GTX
Źródło: NVIDIA
  • GeForce GT 1010*
  • GeForce GT 1030
  • GeForce GTX 1050
  • GeForce GTX 1050 Ti
  • GeForce GTX 1060
  • GeForce GTX 1070
  • GeForce GTX 1070 Ti
  • GeForce GTX 1080
  • GeForce GTX 1080 Ti**
  • NVIDIA Titan X****
  • NVIDIA Titan Xp***

*GT 1010 stanowi swego rodzaju ciekawostkę, o której próżno szukać jakichkolwiek konkretnych informacji, jednak wbrew powszechnemu przekonaniu karta istnieje naprawdę. Wydana została jako okrojona (tak to możliwe) alternatywa najniższego dostępnego w Europie GT 1030 przeznaczona na rynek chiński. W tej kwestii przypominała nieco obecnego RTX 4090 D z tą różnicą, że była przeznaczona tylko i wyłącznie dla komputerów w wersji OEM.

Inaczej niż w przypadku serii Maxwell tutaj 1080 TI nie było ostatnim słowem, ponieważ zaledwie kilka miesięcy później powstał Titan Xp***. Szybszy o raptem 5% był raczej czymś dla entuzjastów, ponieważ dniu premiery kosztował dokładnie 1999 USD, czyli tyle ile współczesny RTX 5090. Z kolei Titan X Pascal**** był o tyle dziwny, że plasował się poniżej zwykłego GTX 1080 będąc od niego aż o 19% słabszym. Jego głównym przeznaczeniem nie miał być jednak gaming a zastosowania profesjonalne wymagające sporej mocy obliczeniowej. Titan miał stanowić kompromis pomiędzy mocą horrendalnie drogich NVIDIA Quadro a znacznie tańszymi GTX-ami.

Czy koniec wsparcia dla GeForce GTX oznacza jednocześnie brak nowych driverów?

Niekoniecznie, bowiem jak pokazuje historia w przypadku, chociażby poprzedzającej generacji 7., oficjalne wsparcie dla CUDA zakończyło się w listopadzie 2019 wraz z nastaniem wersji 10.2. Nie oznaczało to jednak kompletnego zaniechania prac na rzecz architektury Kepler, ponieważ ostatnia dostępna wersja sterowników pojawiła się w sierpniu 2021, czyli ponad 2 lata później.

koniec wsparcia dla GeForce GTX
Źródło: NVIDIA (edycja własna)

Biorąc pod uwagę powyższą analogię, można założyć, że ostateczny koniec wsparcia dla GeForce 9 i 10 może nastąpić wraz z końcem roku 2026 co wydaje się być całkiem optymistyczną perspektywą.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaka konsola do gier? Ranking 2024

Która konsola jest najlepsza do grania?  W zależności od tego czego wymagacie i potrzebujecie odpowiedź może być dla każdego inna. Stacjonarne modele, mobilne, a może gamingowe smartfony trafiają w Wasz gust? Przedstawimy najlepsze opcje konsol.

Czytaj artykuł

Źródła: PC Gamer, Technical City (porównanie specyfikacji)

Miniatura: MSFN + Silicon (edycja własna)

Awatar Bartosz Mądrzyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez