Ostatni weekend mógł się okazać dla wielu osób jednym z najtrudniejszych okresów w ciągu ostatnich tygodni. Ogromna fala upałów utrudniła cieszenie się upragnionymi dniami wolnymi od pracy czy szkoły. Najpewniej wiele osób w potrzebie chwili wyposażyło się już w urządzenia mające pozwolić przeżyć upalne dni.
W sklepach znajdziecie klasyczne wentylatory, klimatyzatory czy w końcu klimatory, o których niewiele się mówi. Jednak, który z nich powinniście wybrać? Czym się od siebie różnią i czy któryś z nich jest faktycznie najbardziej uniwersalną i najlepszą opcją?
Wentylator
Na samym początku opcja najbardziej podstawowa, czyli wentylator. Jedną z ciekawszych i zajmujących niewiele miejsca opcji jest wentylator kolumnowy. Tutaj za przykład posłuży nam model od firmy Honeywell, a konkretniej HYF500E4. Co ważne, ten nie tylko jest bardzo oszczędny jeśli chodzi o miejsce, ale ma też całkiem dużą wydajność i jest przy tym zaskakująco cichy.
W głównej części obudowy znalazła się pojedyncza turbina, która w dużej mierze odpowiada za ruch powietrza. Na górze znalazł się natomiast mniejszy wirnik. Ten nie tylko możecie wyregulować, ale będzie się też obracać z całą konstrukcją, a to za sprawą funkcji oscylacji w zakresie 80 stopni. Dzięki takiemu połączeniu możecie sobie poradzić nie tylko ze „stojącym” powietrzem przy podłodze, ale i wyżej bez konieczności inwestycji w dodatkowe wentylatory.
Dodatkowo, jeżeli chcecie skorzystać tylko z jednego wentylatora, to nie ma żadnego problemu, bo oferują niezależną trzystopniową regulację. To dla wielu osób właściwie pierwsza opcja, którą wybierają na cieplejsze dni. Niestety z upałami, jakie miały ostatnio miejsce sobie nie poradzi, a przynajmniej nie sam…
Klimatyzator
Następny na liście jest klimatyzator. Ten zaraz obok wentylatorów czy to tych klasycznych, czy też kolumnowych cieszy się równie dużą popularnością. Jest ku temu bardzo dobry powód, a mianowicie skuteczność działania. Klimatyzatory pobierają ciepłe powietrze z pokoju czy mieszkania i poddają je procesowi osuszania, a następnie schładzają. Dzięki temu przyjemna bryza wydobywająca się z klimatyzatora ma tak niską temperaturę. A co za tym idzie te – urządzenia są tak skuteczne.
Niestety klimatyzatory to także urządzenia najdroższe, ale jednocześnie najbardziej bogate w różnego rodzaju funkcje. Przynajmniej tak jest w przypadku klimatyzatora Honeywell HJ14CESVWK. Przy zakupie warto zwrócić uwagę także na specyfikację, ten model radzi sobie z pomieszczeniami o kubaturze do 150 metrów sześciennych, czyli nieco ponad 50 metrów kwadratowych. Jeżeli macie otwarte mieszkanie, to ten pojedynczy klimatyzator w zupełności powinien wystarczyć.
Oczywiście na rynku znajdziecie także modele o większej czy mniejszej wydajności. To będzie niosło ze sobą na przykład mniejszy rozmiar, albo niższy poziom hałasu. To już będzie zależeć od Waszych prywatnych preferencji czy potrzeb. Warto zwrócić uwagę na filtr, który znajduje się na tyle większości klimatyzatorów. Ten zatrzymuje właściwie cały kurz czy większe drobiny, dzięki czemu te nie unoszą się w powietrzu.
Be smart
Wracając jednak do tego czym klimatyzatory mogą się wyróżnić na tle innych, to jest to najpewniej możliwość obsługi zdalnej. Nikogo raczej nie zaskoczy obecność pilota do kontroli klimatyzatora. Jednak możliwość obsługi z poziomu aplikacji na smartfona to już zupełnie inna „para kaloszy” i nie jest to taka oczywistość nawet w 2021 roku.
Te zazwyczaj działają w oparciu o moduły Wi-Fi, dzięki czemu możecie je sparować z domową siecią i sterować z każdego miejsca w domu czy nawet spoza jego granic. Dzięki temu przygotujecie mieszkanie na Wasz powrót. Dodatkowo, niektóre rozwiązania, jak na przykład Honeywell, wspierają obsługę głosową za pośrednictwem inteligentnych asystentów.
Niestety klimatyzatory nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, wszystko dlatego, że modele przenośne mają jeden dość niewygodny element, jakim jest rura wychodząca z tyłu urządzenia. Tę trzeba wystawić na balkon lub przez okno i jeszcze dodatkowo ją zabezpieczyć, żeby ciepłe powietrze z zewnątrz nie wpadało do środka. Z kolei jeżeli tego nie zrobicie, to gorące powietrze, którego pozbywa się klimatyzator, nie będzie miało ujścia.
Klimator
Na koniec klimator, który z takim klasycznym wentylatorem ma całkiem wiele wspólnego, ale działa w zupełnie inny sposób. Pomimo bardzo podobnej nazwy do omawianego wyżej klimatyzatora są to dwa zupełnie różne urządzenia. W klimatorze znajdziecie specjalny pojemnik na zimną wodę czy nawet lód. W przypadku modelu Honeywell CL152, jak i wielu innych od konkurencji, ten umieszczony jest na górze.
Po wrzuceniu tam lodu ten będzie się stopniowo roztapiać, a zimna woda będzie przenikać do specjalnego filtra. Wentylator, który znajduje się pod nim będzie rozprowadzał takie przyjemnie schłodzone powietrze po pokoju. Różnica w działaniu jest znacząca. Klimator nie tylko schładza powietrze, ale i dodatkowo je nawilża, co ma swoje plusy. Z drugiej strony klimatyzator skupia się na osuszaniu powietrza, by później je schłodzić.
Co ważne klimatyzery różnią się od innych sposobów schładzania powietrza pod względem bezpieczeństwa. Dzięki temu, że działają w oparciu zimną wodę lub lód, dodatkowo nawilżają powietrze. Tym samym mogą działać właściwie przez cały czas, nawet kiedy śpicie. Doskonale sprawdzą się też w pokojach dziecięcych. Oczywiście do swojego działania nie wymaga także wystawiania rury za okno czy martwienia się o wodę, która jest efektem ubocznym pracy klimatyzatora.
Niestety klimatory wciąż nie cieszą się jakąś super popularnością na naszym rynku, a szkoda. Swoją drogą możecie się też spotkać z innymi nazwami klimatora, a wśród nich między innymi klimator ewaporacyjny, klimatyzer, schładzacz powietrza czy chłodnica wyparna. Te pełnią dokładnie te same funkcje, niezależnie od nazwy. Jednak, które z tych wszystkich rozwiązań jest najlepsze?
Istnieje złoty środek?
Oczywiście nie ma jednego, idealnego urządzenia, które w każdym przypadku sprawdzi się równie dobrze, bez względu na warunki. Jednak poszukując takiego możliwie najlepszego, trzeba skupić się na czymś więcej, niż tylko nowinkach technicznych czy cenie, jaką trzeba za dany model zapłacić. Klimatyzatory pomimo swojej ogromnej wydajności czy wielu naprawdę wygodnych funkcji, nie są pozbawione wad.
Głównie mowa tutaj o wpływie jego działania na Wasze zdrowie. Powietrze, które zostaje osuszone przez klimatyzator bardzo mocno wysusza skórę i śluzówkę. To właśnie dlatego w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach możecie odczuwać wrażenie suchości w gardle czy na przykład zmęczenie oczu, które są niedostatecznie nawilżone. Temu możecie zaradzić na przykład zakraplając oczy czy popijając wodę mniejszymi łykami, jednak trzeba oczywiście o tym pamiętać.
Inna sprawa to szok termiczny, z nim pewnie nie raz mieliście do czynienia. Jeżeli wyjdziecie z takiego klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, to praktycznie od razu poczujecie się gorzej. Takie nagłe zmiany temperatury nie sprzyjają poprawnemu funkcjonowaniu organizmu. Niemniej jednak klimatyzacja ma też pewną zaletę, jaką jest filtrowanie powietrza. Zastosowane filtry zbierają kurz i większe zanieczyszczenia, a to sprzyja wszystkim alergikom.
Tak, ale…
Jednak prawdopodobnie najbardziej optymalnym może okazać się tutaj paradoksalnie klimator, głównie ze względu na sposób działania oraz znacznie mniejszą szkodliwość dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu wręcz lodowatej wody, powietrze jest nie tylko schładzane, ale i nawilżane. Dodatkowo zwiększona wilgotność powietrza niweluje unoszący się w powietrzu kurz czy też inne lotne elementy. Rzecz jasna jak ze wszystkim innym nie można przesadzać, klimator najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach otwartych i co ciekawe przy otwartych oknach.
Może się to wydać na początku nielogiczne, ale klimatory działają tym lepiej, im wyższa jest temperatura. Jednak musicie jednocześnie mieć na uwadze, że nie sprawdzą się na większych przestrzeniach, w odróżnieniu do klimatyzatorów. W przypadku klimatyzatorów ta wydajność stopniowo maleje wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz. Dzieje się tak, ponieważ muszą one cały czas pozbywać się ciepłego powietrza i wyprowadzać je na zewnątrz.
Wentylatory są w tym wszystkim niejako poza konkurencją, jednak mogą okazać się bardzo przydatnym dodatkiem. Same w sobie jedynie „przepychają” powietrze, nadając mu nieco prędkości, przez co można poczuć przyjemny wietrzyk. Jednak w połączeniu z klimatorem mogą pomóc w ochłodzeniu dodatkowych pokoi czy zwiększeniu jego zasięgu. Podobnie jest w przypadku klimatyzatorów.
Co wybrać?
Oczywiście ostateczna decyzja będzie tutaj należeć do Was, i zależy od tego jakie macie potrzeby i co ważniejsze jak bardzo źle znosicie upalne dni. Jednak naszym zdaniem takim złotym środkiem może się okazać właśnie klimator. Ten doskonale powinien sprawdzić się w trakcie nadchodzącego lata. Szczególnie, jeżeli za oknem będzie panował nieprzerwanie taki skwar, jak przez ostatnie dni.
Jednocześnie powinniście rozważyć inne opcje jak klimatyzator, jeżeli mieszkanie w większym, bardziej otwartym mieszkaniu. amiętajcie, że zarówno klimatyzator, jak i klimator świetnie współpracuje z wentylatorem, nie tylko pionowym, ale i klasycznym. Ten może być dobrym dopełnieniem całej instalacji, dzięki czemu nie straszne będą Wam letnie upały.
Sprzęt do testów dostarczyła firma NOVAMED.PL
Dodaj komentarz