eGPU

Czym jest eGPU? Czy warto korzystać z takiego rozwiązania?

Wydajność karty graficznej w Waszym laptopie woła o pomstę do nieba, ale – z przyczyn czysto technicznych – nie możecie jej wymienić? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy idealnym rozwiązaniem jest eGPU, czyli zewnętrzna karta graficzna?

Zmiany na rynku komputerowym

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat szeroko pojęty rynek komputerowy zmienił się do tego stopnia, że w zasadzie ciężko jakkolwiek porównywać te okresy. Zaczynając od wielkich, kilkumetrowych maszyn, przechodząc przez duże, białe skrzynki z małymi ekranami, a kończąc na ważących mniej niż 1kg laptopach.

komputer ENIAC
pierwszy powszechnie znany komputer – ENIAC (źródło: Wikipedia)

Z biegiem czasu ogromne sprzęty zaczęły powoli znikać i trudno się temu jakkolwiek dziwić, bowiem kto w 2024 roku chciałby mieć (z innego powodu, niż sentyment) ogromne skrzynie na swoim biurku. „Trend” ten utrzymuje się po dziś dzień, a producenci robią wszystko, aby jak najbardziej „odchudzać” swoje produkty.

stare komputery
źródło: Reddit

Tym samym na popularności rosną małe, łatwe do przeniesienia urządzenia i akcesoria, bowiem oprócz o lekkich, poręcznych laptopach, mowa też np. o dodatkowych, przenośnych ekranach, dyskach zewnętrznych czy tytułowym eGPU.

Czym jest eGPU?

eGPU (z angielskiego external Graphics Processing Unit) to nic innego, jak zewnętrzna karta graficzna. Określenie „zewnętrzna” nie wzięło się oczywiście znikąd, bowiem jest to komponent, który nie znajduje się w środku naszego komputera czy laptopa, a leży „obok” niego i to właśnie z tej pozycji wspiera jego działanie.

eGPU do laptopa
źródło: Windows Central

Taką zewnętrzną kartę musimy najpierw podpiąć do dedykowanej stacji o niewielkich rozmiarach, a dopiero później – za pomocą portu Thunderbolt – podłączyć do naszego laptopa lub komputera stacjonarnego.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Najlepsze laptopy gamingowe – Ranking 2024

Szukasz najlepszego laptopa gamingowego na 2024 rok? Dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking, który pomoże Ci podjąć decyzję. Pamiętaj, wybór laptopa do gier to inwestycja, która powinna służyć Ci przez wiele lat, więc wybieraj mądrze. 

Czytaj artykuł

Po co z niej korzystać?

W przypadku, gdy wydajność karty graficznej w naszym komputerze stacjonarnym lub laptopie przestaje nam wystarczać, w miarę możliwości decydujemy się wymienić ją na lepszy model. Czasami jednak zwłaszcza w przypadku laptopów – okazuje się to technicznie niemożliwe, więc musimy znaleźć inny sposób.

To właśnie ten scenariusz jest najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy decydują się na wybór eGPU – zewnętrznej karty graficznej. Takim rozwiązaniem mogą być zainteresowani przede wszystkim Ci, którym zależy na wyższej wydajności graficznej, czyli przede wszystkim gracze, graficy, czy montażyści wideo.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak zresetować laptopa, kiedy nic innego nie pomaga? Poradnik

Czasem zdarzy się tak, że nasze sprzęty po prostu odmawiają posłuszeństwa, przez co nie możemy z nich normalnie korzystać. Tak jest również z mobilnymi stacjami do pracy, a w takich sytuacjach nasuwa się pytanie… jak zresetować laptopa?

Czytaj artykuł

Czy warto rozważyć taką opcję?

Jak to zazwyczaj bywa, w żadnej sytuacji nie ma rozwiązania idealnego. Podobnie jest w przypadku zewnętrznych kart graficznych do laptopów i komputerów stacjonarnych, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” i dopiero na tej podstawie zadecydować, czy to się nam opłaca.

eGPU do laptopa
źródło: Gizmochina

Zalety zewnętrznych kart graficznych

Przede wszystkim – o ile wykorzystamy odpowiedni port – zewnętrzne karty graficzne mogą pracować ze zdecydowaną większością sprzętów i tym samym zwiększyć poziom ich wydajności. Jak już wspominaliśmy, rozwiązanie to najbardziej przydaje się użytkownikom laptopów, w których niemożliwym jest wymiana karty graficznej.

Wady zewnętrznych kart graficznych

Z drugiej strony, oprócz wyboru karty, musimy również zainwestować w odpowiednią stację, co znacząco podnosi koszty. Problemem może być również kompatybilność ze złączem Thunderbolt (dostępnym tylko w nowych laptopach) oraz fakt, że zewnętrzne karty oferują niższą wydajność, niż ich wewnętrzne odpowiedniki.

Na co dzień korzystacie więcej z laptopów, czy komputerów stacjonarnych? Rozważaliście kiedyś zakup zewnętrznej karty graficznej?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez