Do jakiego poziomu ładować baterię w smartfonie?
Część producentów smartfonów w ustawieniach oferuje dodatkowe ustawienia optymalizacji baterii, które zazwyczaj blokują stopień naładowania do 80%. Natomiast komunikaty o konieczności podłączenia ładowarki najczęściej pojawiają się na poziomie 20%. I z tego można wysnuć wniosek, że właśnie taki zakres jest najbardziej optymalny dla ogniw w smartfonach.
Utrzymując stopień naładowania baterii w przedziale od 20 do 80% można sprawić, że kondycja baterii będzie wolniej spadać. Czy znacznie? Początkowo różnica nie będzie mocno widoczna, ale już w ciągu 3 i więcej lat możemy mówić nawet o kilkunastu procentach różnicy w kondycji baterii.
Dla kondycji baterii dużo bardziej, a może wręcz najbardziej szkodliwe jest jej rozładowywanie do 0%. Bateria, która dłuższy czas jest całkowicie rozładowana może ulec mniejszym lub większym, ale nieodwracalnym uszkodzeniom. Wszystko przez to, że jony litu, mogą mieć problem z powrotem na swoje miejsce, a bez nich nie włączysz telefonu.
Jak wysoka temperatura wpływa na kondycję baterii?
Kiedy bateria w Twoim telefonie osiąga wysoką temperaturę, reakcje chemiczne i fizyczne zachodzą w niej szybciej. A jak pamiętacie z lekcji chemii szybciej nie znaczy lepiej. To właśnie dlatego nie zaleca się pozostawiania telefonu np. w latem w samochodzie, w ostrym Słońcu, czy też używania go w saunie.
Nie powinno się także dodatkowo nagrzewać telefonu w trakcie ładowania. Wtedy z zasady wytwarza się dużo ciepła, które podnosi temperaturę baterii i to przez długi czas. Aby nie pogarszać tego efektu nie powinno się ładować telefonu pod poduszką, kołdrą, kocem czy też innym izolatorem zatrzymującym ciepło. Wysoka temperatura baterii może spowodować jej rozszczelnienie, a nawet spowodować pożar.
Swoją drogą najwięcej ciepła wydziela się podczas ładowania indukcyjnego. Ładowanie indukcujne smartfona jest ok. 20% mniej wydajne od przewodowego. To oznacza, że znaczna część energii pobranej z gniazdka zamienia się tylko w wydzielone ciepło i nie trafia do smartfona.
Dlatego lepiej unikać ładowania telefonu bezprzewodowo w nocy. Nowoczesne smartfony mają oczywiście szereg zabezpieczeń – jednak nigdy nie ma gwarancji, że wszystko zawsze zadziała tak, jak powinno.
Czy można używać smartfona podczas ładowania?
Granie podczas ładowania również jest niezdrowe dla baterii. Wtedy ciepło generuje nie tylko ładowarka, a także procesor i inne podzespoły. Choć niektórzy producenci znaleźli na to rozwiązanie, np. Infinix ma technologię All-Round FastCharge z funkcją Bypass Charging, która to sprawia, że smartfon w trakcie rozgrywki pobiera energię bezpośrednio z gniazdka i nie ładuje baterii.
Bardzo szybkie ładowanie również uznawane jest za szkodliwe. Nowoczesne smartfony dobrze radzą sobie z chłodzeniem baterii nawet jeśli ładujemy je wysoką mocą. Niektórzy producenci rozdzielają baterie w swoich smartfonach na 2 lub więcej ogniw, aby skrócić czas ładowania i obciążenie baterii.
Każdy producent bada proces degradacji baterii w danym modelu i takie informacje są zamieszczone na ich stronach, niemniej jednak jak mówiłem wcześniej – im szybciej i dynamicznej zachodzą procesy chemiczne we wnętrzu ogniwa tym gorzej.
Źródło danych: ieeexplore.com
Dodaj komentarz