Jaka ładowarka do smartfona? Ranking 2022

Ładowarka do smartfona jeszcze do niedawna była wręcz podstawowym dodatkiem do telefonu czy innego elektronicznego gadżetu. Teraz jednak próżno szukać jej i to w urządzeniach, które w dniu swojej premiery kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Zapoczątkowany przez Apple trend, który podchwycił już Samsung oraz do pewnego stopnia Xiaomi raczej nie zwolni w najbliższym czasie. Jednocześnie Unia Europejska, która wprowadza nowe rozporządzenia w celu unifikacji wszystkich ładowarek może doprowadzić w najbliższym czasie do absolutnej rezygnacji z tego dodatku w pudełkach ze smartfonami. Co robić? Jak żyć? Dziś podpowiemy Wam jaką ładowarkę do smartfona wybrać!

Jeden standard ładowania, czyli który?

Zanim przejdziemy do samych polecanych ładowarek musimy na chwilę zatrzymać się przy standardach ładowania. Przez lata nagromadziło się ich całkiem sporo, aktualnie praktycznie każdy producent oferuje swoją własną dedykowaną technologię. Szybkie ładowanie w wykonaniu OPPO, Xiaomi czy Huawei wymaga zastosowania nie tylko odpowiedniej ładowarki, ale i kabla, co znacznie utrudnia szukanie zamienników, oczywiście, jeżeli chcecie telefony ładować z pełną mocą.

Xiaomi 120w

Na szczęście, zaraz obok wcześniej wspomnianych dedykowanych technologii znajduje się jeden, a czasem i dwa standardy, które są obecne na praktycznie każdym nowym urządzeniu wspierającym szybkie ładowanie. Mowa oczywiście o technologii PD, certyfikowanej przez USB oraz Quick Charge od Qualcommu. Są to bez wątpienia najpopularniejsze technologie, a co za tym idzie wspierane przez większość dostępnych na rynku ładowarek.

  • PD, czyli Power Delivery to technologia opatentowana wiele lat temu przez USB, która cały czas jest rozwijana. Korzystają z niej nie tylko smartfony, ale i inne urządzenia jak tablety czy nawet komputery. Za sprawą swojej specyfiki jest niezwykle wszechstronna i dzięki komunikacji pomiędzy ładowarką, a urządzeniem pozwala na szybkie ładowanie z maksymalną mocą obsługiwaną przez smartfona, komputer czy tablet nawet, jeżeli moc ładowarki przekracza to kilkukrotnie.
  • Quick Charge z kolei to technologia kierowana głównie do smartfonów. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty, do działania wymagają procesorów Qualcomm Snapdragon. Te najczęściej można znaleźć w smartfonach czy tabletach, choć w ostatnim czasie za sprawą rewolucji na rynku ARM pojawiają się także w laptopach. To właśnie na podstawie tej technologii Xiaomi udało się stworzyć najpierw ładowarkę o mocy 100, a później 120 W do swoich smartfonów.

Mimo popularności obydwu standardów, przyszłością wydaje się być PD. Za sprawą ogromnej wszechstronności oraz obecności w szerokiej gamie urządzeń pozwala np. na zakup jednej ładowarki o dużej mocy do wszystkich gadżetów.

Baseus Super Si

Ładowarka do smartfona

Firmy Baseus nie trzeba chyba nikomu przestawiać. W ich ofercie można znaleźć wiele akcesoriów czy to do laptopów, czy właśnie smartfonów. Nie brakuje także całej gamy ładowarek, a model Super Si 1C jest tego ewidentnym przykładem. Na wstępie już wspominałem, że „innowatorem” nie dodawania ładowarek do smartfonów było Apple. Ten model jak i kilka innych, które pojawią się w tym zestawieniu powstało właśnie z myślą o telefonach z logiem nadgryzionego jabłka.

Niewielkich rozmiarów kostka oferuje moc wyjściową na poziomie 20 W. To właśnie z taką mocą mogą być ładowane iPhone’y z serii 12 jak i 13. Na szczycie znajdziecie pojedyncze gniazdo USB-C, które już teraz jest uniwersalnym standardem. Choć ładowarka skierowana jest dla właścicieli produktów Apple to obsługuje także klasyczny protokół PD. Innymi słowy może ładować dowolne urządzenie, które do niej podłączycie.

Aukey PD 20 W

aukey
Ładowarka do smartfona

Kolejna propozycja pochodzi od firmy Aukey, która na polskim rynku jest znana nieco mniej, ale za oceanem sporo się o niej mówi już od jakiegoś czasu. Podobnie jak w przypadku ładowarki od firmy Baseus, tak i tutaj jest to model stworzony głównie z myślą o posiadaczach sprzętu Apple. Moc wyjściowa tej ładowarki to dokładnie 20 W, tym samym pozwala na szybkie ładowanie np. iPhone’a 13 Pro do pełna w nieco ponad godzinę.

Na szczycie znajdziecie oczywiście złącze USB-C dzięki czemu nie będzie problemów z kompatybilnością nawet z najnowszymi urządzeniami. Wewnątrz poza elektroniką sterującą znalazły się także dodatkowe zabezpieczenia, które chronią podłączone urządzenie przed przeładowaniem. Ładowarka obsługuje także nieco starszy, ale wciąż popularny standard Quick Charge 3.0.

Anker Powerport III Nano

Ładowarka do smartfona

Ładowarek do smartfonów Apple ciąg dalszy, jednak tym razem propozycja od firmy Anker, która jest jednocześnie pierwszą wykorzystującą nieco inną technologię. Pewnie obiła Wam się o uszy taka zbitka jak GaN – jest to skrót od związku azotek galu, który od niedawna stosowany jest do produkcji między innymi zasilaczy. Dzięki swojej odporności na ciepło jest znacznie wydajniejszy od klasycznego krzemu.

To pozwoliło na znaczne zmniejszenie ładowarek, przy zachowaniu ich mocy. Doskonałym przykładem jest tutaj Anker Powerport III Nano, który mimo swoich niewielkich rozmiarów klasycznej 5 W kostki ma moc aż 20 W. Do tego obsługuje najpopularniejsze standardy w tym oczywiście PD czy QC 3.0. Na szczycie znalazł się pojedynczy port USB-C jednak to jest w zupełności wystarczające.

Aukey PA-B1

aukey
Ładowarka do smartfona

Małe ładowarki o dużej mocy cieszą się coraz większym uznaniem. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom nie zajmują wiele miejsca w plecaku, torebce czy nawet kieszeni, a oferują przy tym najpopularniejsze standardy szybkiego ładowania. Oczywiście nie było by to możliwe bez zastosowania technologii GaN, która znalazła się na pokładzie ładowarki Aukey PA-B1.

W ważącej zaledwie 33 gramy miniaturowej ładowarce umieszczono podzespoły zdolne ładować smartfony czy inne obsługiwane urządzenia z maksymalną mocą 20 W. Z maksimum mocy skorzystają najpewniej jedynie właściciele iPhone’ów. Jednak ta ładowarka jest oczywiście uniwersalna. Na jej szczycie umieszczono pojedyncze gniazdo USB-C, a wśród wspieranych technologii nie brakuje standardu PD 3.0 czy klasycznego już QC.

Green Cell ChargeSource

Ładowarka do smartfona

Początkowo skupiliśmy się na miniaturowych ładowarkach, które możecie zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Teraz jednak przyszedł czas na rozwiązanie stacjonarne. Ładowarka od firmy Green Cell oferuje łącznie 5 klasycznych portów USB o łącznej mocy 52 W. Dodatkowo jeden z nich to port przeznaczony do szybkiego ładowania, który może ładować urządzenia z maksymalną mocą 18 W.

Pozostałe 4 gniazda mogą ładować z maksymalną mocą 12 W każde. Warto tutaj zaznaczyć, że wewnątrz ładowarki znalazł się specjalny system, który automatycznie dobiera i dzieli dostępną moc w taki sposób by efektywnie ładować wszystkie podłączone urządzenia. W zestawie z ładowarką dostajecie kabel do podłączenia do gniazdka by wszystkie pięć portów zawsze było łatwo dostępnych.

Baseus GaN Lite

baseus
Ładowarka do smartfona

Technologia GaN znalazła zastosowanie nie tylko w ładowarkach kierowanych do smartfonów. W końcu zarówno USB-C jak i standard PD obsługują ładowanie o mocy nawet 100 W, a już za niedługo niewykluczone, że osiągnie pułap nawet 240 W. Dlatego zaraz obok niewielkich konstrukcji przeznaczonych do smartfonów można znaleźć nieco większe o kilkukrotnie wyższej mocy wyjściowej.

Dokładnie tak jest w przypadku modelu GaN Lite od firmy Baseus. Ta jest wyposażona w dwa porty USB-C. Każde z tych dwóch gniazd współpracuje ze standardem PD i może ładować urządzenia z maksymalną mocą 65 W. Innymi słowy bez problemu poradzi sobie z większością ultrabooków aktualnie dostępnych na rynku. Jednak dzięki obecności dwóch portów możecie jednocześnie ładować komputer i telefon lub dwa telefony z maksymalną mocą 30 W każdy.

Baseus GaN 65 W

Ładowarka do smartfona

Jeżeli jednak dwa gniazdo USB-C to za mało to w sprzedaży znajdziecie także model z dodatkowym klasycznym portem USB. Jest to jeden z pierwszych modeli ze wsparciem dla technologii GaN, który kiedykolwiek trafił na rynek. Jednocześnie przyczyniając się do znacznej popularyzacji tego rozwiązania wśród innych producentów.

Z pomocą pojedynczego łącza USB-C będziecie mogli ładować nie tylko telefon, ale i laptopa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podzielić maksymalną moc 65 W na kilka urządzeń. Pozostałe drugie złącze USB-C czy też klasyczne USB-A możecie wykorzystywać do jednoczesnego ładowania maksymalnie 3 urządzeń. Musicie jednak pamiętać, że wtedy moc będzie dzielona zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnych podłączonych gadżetów. 

Stacja ładująca Hama USB o mocy 65 W z 4 portami

hama
Ładowarka do smartfona

Ładowarki od firmy Baseus, podobnie zresztą jak kompaktowe kostki Ankey czy Aukey to rozwiązania głównie mobilne. Jeżeli szukacie czegoś bardziej stacjonarnego, jak w przypadku ładowarki GreenCell, ale z opcją ładowania np. laptopa – to propozycja marki Hama powinna trafić w Wasze gusta. Podobnie jak już wcześniej wspominany model stacjonarny, tak i ten podłączany jest do sieci za pośrednictwem kabla.

Sama ładowarka ma moc maksymalną na poziomie 65 W i jest wyposażona w 4 złącza USB. Dwa z nich to USB-C wspierające ładowanie w standardzie PD z maksymalną obsługiwaną mocą. Do tego są także dwa klasyczne porty USB, które obsługują ładowania nie tylko z wykorzystaniem technologii PD, ale i Quick Charge 3.0. Oczywiście moc ładowarki jest dzielona w zależności od tego ile urządzeń do niej podłączycie.

Baseus GaN 120 W

Ładowarka do smartfona

Dla tych najbardziej wymagających z Was, na przykład mających na swoim wyposażeniu nie tylko smartfon, ale i choćby MacBooka, jedna ładowarka do tych urządzeń to doskonały wybór. Jedną z takich propozycji ma w swojej ofercie firma Baseus. Kostka o już nie tak niewielkich wymiarach, co omawiane wyżej modele oferuje maksymalną moc na poziomie 120 W. Do tego znajdziecie tutaj dwa złącza USB-C oraz pojedyncze USB-A.

Standard PD, który obsługują gniazda USB-C pozwala przynajmniej na razie na zasilanie z maksymalną mocą 100 W. Jednak za sprawą, tego że ładowarka sama w sobie ma wyższą moc jest w stanie ładować jednocześnie MacBooka Pro oraz iPhone 13 Pro bez żadnych kompromisów. Moc może też być dzielona na inne sposoby, przykładowo każde z gniazd USB-C może zasilać różne urządzenia z maksymalną mocą 60 W jednocześnie.

Aukey Omni Mix3

aukey
Ładowarka do smartfona

Ostatnia na naszej liście jest niepozorna ładowarka od firmy Aukey, która już pojawiała się w tym zestawieniu. Tym razem jest to jednak niewielkich rozmiarów uniwersalna kostka do telefonu i laptopa. Do działania wykorzystuje udoskonaloną technologię GaNF, która pozwoliła na jeszcze większą miniaturyzację przy zachowaniu mocy wyjściowej na poziomie 90 W.

Na szczycie ładowarki znalazły się łącznie trzy porty. Pierwszy to klasyczny USB typu A do ładowania starszych urządzeń. Z kolei dwa pozostałe to powszechne już USB-C z obsługą standardu PD. Każde z gniazd może ładować z maksymalną mocą 90 W. Niemniej jednak moc może być podzielona w zależności od tego, jakie urządzenia do tej ładowarki podłączycie. Te będą się przez cały czas komunikować z ładowarką, dzięki czemu proces ładowania będzie maksymalnie efektywny.

Łatwiejszy wybór

Wybór odpowiedniej ładowarki staje się coraz łatwiejszym wyborem. Jednak nie do końca jest to dobra wiadomość. Wiele firm od wielu lat opracowuje własne standardy ładowania, które co prawda wykorzystują powszechnie stosowane technologie jednak modyfikują je na tyle, że stosowanie standardowych ładowarek nie pozwala na osiągnięcie pełnej mocy ładowania.

Jak na razie nie istnieją smartfony zdolne do ładowania w standardzie PD z mocą 100 W, nawet pomimo tego, że są telefony ładowane i z większą mocą. Bardzo dobrym przykładem jest tu Xiaomi 11T Pro, który przychodzi do Was w zestawie z kostką o mocy aż 120 W. Ta jednak wykorzystuje technologię stworzoną bezpośrednio na potrzeby Xiaomi i próżno jej szukać w ładowarkach firm trzecich. Więcej na ten temat znajdziecie w filmie poniżej.

Podsumowanie

To na jaką ładowarkę ostatecznie się zdecydujecie zależy przede wszystkim od Waszych potrzeb. Właśnie dlatego znalazły się tutaj zarówno propozycje ultra mobilne, dla tych z Was, którzy pozostają zawsze w biegu, jak i te stacjonarne, jeżeli wolicie pracować z biura czy domu. Niezależnie od tego jaką wybraliście mamy nadzieję, że będzie Wam dobrze służyć. A może jakiejś propozycji tutaj Waszym zdaniem zabrakło?

ARTYKUŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z:

Dowiedz się więcej tutaj

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji