Jaką kamerkę sportową wybrać? Poradnik

Podwodne ujęcia, widowiskowe skoki czy choćby zwykła piesza wędrówka. Wiele chwil warto utrwalić, ale pozostaje pytanie: jaką kamerkę sportową wybrać?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Dlatego dziś przygotowaliśmy kilka naszym zdaniem najbardziej interesujących modeli kamerek sportowych. Znajdzie się coś dla pasjonatów ekstremalnych sportów oraz osób, które potrzebują stabilnych ujęć ponad wszystko.

Sony Action Cam HDR-AS50

Jaką kamerkę sportową wybrać

Na początek propozycja od firmy Sony, która już nie raz udowodniła, że potrafi robić tego typu sprzęty w bardzo dobrej jakości. Model HDR-AS50 nie jest pierwszym podejściem Sony do tego typu kamer, a co za tym idzie, mieli sporo czasu na dopracowanie najdrobniejszych szczegółów. Najważniejszym elementem jest tutaj matryca – CMOS Exmor R, która wspiera cyfrową stabilizację SteadyShot.

Za optykę w tym modelu odpowiada firma Zeiss. To właśnie dzięki tej współpracy w kamerze znalazł się obiektyw z regulowanym polem widzenia oraz płynna regulacja optycznego zbliżenia. Poza tym kamera w podstawowym trybie nagrywa w rozdzielczości FullHD i w maksymalnie 60 klatkach na sekundę. Mimo to mamy możliwość nagrywania w 4K, ale jest to tryb poklatkowy wykorzystywany między innymi w animacjach.

Jaką kamerkę sportową wybrać

W zestawie z tą kamerą otrzymujecie oczywiście tak podstawowe akcesoria jak: bateria czy pasek zabezpieczający, ale i obudowę ochronną. Ta jest szczególnie istotnym elementem całości, bo dzięki niej będziecie mogli zabrać kamerę na głębokość nawet 60 metrów pod wodę. Po za tym warto wspomnieć, że kamerka AS50 jest wyposażona w Wi-Fi oraz Bluetooth, dzięki czemu wszystkimi funkcjami możecie sterować z poziomu smartfona lub dedykowanego pilota.

Garmin VIRB Ultra 30

Jaką kamerkę sportową wybrać

Następna propozycja jest od firmy Garmin – wybór może niekoniecznie oczywisty, jednak oferowane funkcje z pewnością spodobają się fanom sportów ekstremalnych. Model VIRB Ultra 30, jak na dobrą kamerkę sportową przystało, nagrywa w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Macie oczywiście możliwość zmniejszenia rozdzielczości, by osiągnąć jeszcze większą płynność. Dla FullHD jest to 120 klatek, a dla 720p aż 240 kl/s.

Tym, co najbardziej wyróżnia model na tle konkurencji, jest zintegrowany moduł GPS oraz technologia G-Metrix. Wykonuje ona kilkanaście różnych pomiarów jednocześnie, takich jak na przykład wysokość, prędkość czy przebyty dystans. Takie informacje są jednocześnie nakładane bezpośrednio na nagranie i cały czas aktualizowane. Dzięki temu wideo z najbardziej ekstremalnej przejażdżki może być jeszcze bardziej interesujące.

Garmin G-Metrix
Jaką kamerkę sportową wybrać
G-Metrix

Dodatkowo możecie połączyć kamerę z zegarkiem albo smart opaską Garmin, by uzyskać takie informacje jak tętno czy spalone kalorie bezpośrednio na filmie. Poza tym Garmin VIRB Ultra 30 oferuje możliwość sterowania głosowego, ale dla tradycjonalistów są oczywiście dostępne przyciski oraz ekran LCD 1.75-cala. W zestawie z kamerą otrzymacie oczywiście dedykowaną obudowę ochronną, która pozwoli Wam zanurkować maksymalnie na 40 m.

DJI Pocket 2

Jaką kamerkę sportową wybrać

Teraz czas na wcześniej wspomnianą propozycję dla wielbicieli ultra stabilnych ujęć. DJI Pocket 2 to zaskakująco mały zestaw typu „wszystko w jednym”. W tej niewielkiej obudowie ukryto kamerę zdolną nagrywać w rozdzielczości 4K/60 i do tego oferuje aż 8-krotne zbliżenie optyczne. Sensor wraz z całą optyką zamontowano na pełnoprawnym 3-osiowym gimbalu, który zapewnia doskonałą stabilizację nawet najbardziej wymagających ujęć.

Dzięki pełnej integracji kamery oraz gimbala DJI udało się osiągnąć świetne efekty w dziedzinie śledzenia. Zwieńczeniem tych prac jest technologia ActiveTrack 3.0, która nie tylko śledzi twarz czy osoby, ale i całe obiekty. Wystarczy dotknięciem palca zaznaczyć na ekranie kto lub co ma być śledzone, a cała reszta zostanie zrobiona za Was. DJI Pocket 2 jest wyposażony w niewielki ekranik dotykowy, jednak jeżeli to nie wystarczy zawsze możecie podłączyć do niego smartfona.

DJI Pocket 2
Jaką kamerkę sportową wybrać

W zestawie znajdziecie specjalne adaptery zakończone złączem USB-C i Lightning. Dzięki nim przekształcicie swój telefon w prawdziwy zestaw filmowy. Ponadto dzięki dedykowanej aplikacji będziecie mogli wyciągnąć maksimum z tej niewielkiej kamery, a nawet edytować wideo bezpośrednio z poziomu urządzenia.

Sony Action Cam FDR-X1000VR

Jaką kamerkę sportową wybrać

Na koniec kamera, która zniesie praktycznie wszystko, a jest to kolejna propozycja od firmy Sony. Model FDR-X1000VR został zaprojektowany z myślą o tych najbardziej wymagających użytkownikach, którzy chcą mieć stałą kontrolę nad nagrywanym materiałem. W zestawie z tą kamerą otrzymujecie pilot zdalnego sterowania wraz z ekranem umożliwiającym podgląd na żywo. Ten przychodzi do Was w specjalnej uprzęży do mocowania na nadgarstku.

Wracając jednak do kamery, już sama jej obudowa spełnia normę IPX4 i bez trudu radzi sobie w warunkach zwiększonej wilgotności. W opakowaniu znajdziecie także dedykowanej etui, które pozwoli ją zanurzyć do maksymalnie 10 metrów. Warto jednak zaznaczyć, że tę ochronną obudowę wyposażono w otwory dla mikrofonów, dzięki temu będą one nagrywać zarówno na powierzchni, jak i pod wodą.

Sony FDR-X1000VR
Jaką kamerkę sportową wybrać

W sprzedaży dostępna jest także obudowa, która pozwala zanurzyć ten model na głębokość 60 metrów. Model FDR-X1000VR nagrywa maksymalnie w rozdzielczości 4K, przy zachowaniu płynności 30 klatek na sekundę. Jednocześnie oferuje przy tym funkcję nagrywania interwałowego – jedna klatka, co 1, 2, 5, 10, 30 lub 60 sekund.  

Brak tagów
Awatar Ziemowit Wiśniewski

Zobacz też

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar BeF1990
    BeF1990

    Osobiście uważam, że obecnie najlepszym wyborem spośród kamer sportowych jest DJI Osmo Action. Ma wszystko co powinna mieć kamera sportowa, jest kompatybilna z akcesoriami wykorzystującymi mocowanie do GoPro, a do tego jest całkiem rozsądnie wyceniona.

    DJI stworzyło kamerkę, z którą walczy GoPro od trzech generacji (7, 8 i 9). W trakcie gdy Amerykanie co roku wydawali nową kamerkę i wciskali kolejne drogie akcesoria pokroju Media Mod oraz wymuszali na swoich klientach kupowanie kolejnych bateri i akcesoriów, które oczywiście nie były kompatybilne z poprzednimi generacjami, DJI sukcesywnie aktualizowało i ulepszało swoją kamerkę Osmo Action.

    Efekt jest taki, że to czym obecnie chwali się najnowsze GoPro, DJI wprowadziło do swojej kamerki już dawno. Będąc jednak w pełni obiektywny przyznać muszę, że najnowsza wersja HyperSmooth 3.0 (z horizon lock) oraz SuperView, to jedyne czego brakuje w Osmo Action. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym pozostałym aspekcie DJI wypada równie dobrze, lub nawet lepiej w konfrontacji z dowolną generacją GoPro. Przede wszystkim responsywność ekranu, szybkość działania, stabilność softu oraz niezawodność wypada znacznie lepiej.

    Czekam z niecierpliwością na zapowiedź DJI Osmo Action 2.

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez