Otwieranie drzwi smartfonem – test zamka tedee

Klucze mogą już niedługo stać się reliktem przeszłości. Tak przynajmniej wskazuje rosnącą popularność inteligentnych zamków. Ostatnio miałem pokazać jeden z ciekawszych modeli – tedee. Czy warto go kupić?

Awatar Mateusz Skitek

Klucze mogą już niedługo stać się reliktem przeszłości. Tak przynajmniej wskazuje rosnącą popularność inteligentnych zamków. Ostatnio miałem pokazać jeden z ciekawszych modeli – tedee. Czy warto go kupić?

Od zawsze miałem problem z kluczami, a to zapomniałem, gdzie je odłożyłem, a to ich pęk wadził mi w kieszeni spodni. Zdaje się, że większość z nas jest z kluczami na bakier, w ten czy inny sposób. Od kilku lat na rynku technologii użytkowej obserwujemy rosnące zainteresowanie smart home, a w tym inteligentnymi zamkami.

tedee

Sam moduł tedee to tak naprawdę nie zamek, a element, który przymocowuje się do wkładki zamka zamiast gałki. Toteż ten model smart zamka sam w sobie go nie zastąpi, a jedynie wprawi go w ruch (zamkiem potocznie nazywa się wkładkę, w rzeczywistości będąca osobnym elementem zamontowanym w drzwiach).

Instalacja

Dlatego też firma Gerda, czyli producent tedee w sprzedaży oferuje dodatkowe akcesorium, jakim jest wkładka kompatybilna z zamkiem tedee. Co ważne wkładka jest modularna, dzięki czemu pasuje do większości drzwi spotykanych w polskich mieszkaniach czy domach. Montaż całego zestawu jest stosunkowo prosty. Jeżeli kiedykolwiek wymienialiście wkładkę w drzwiach, to na pewno sobie z nim poradzicie. Można ją zamontować zarówno jako górny, jak i dolny zamek.

Co więcej jeśli wybierzecie tę drugą opcję, to tedee, oprócz otwierania (odkluczania) ma dodatkową funkcję, jaką jest odciąganie zapadki. Dzięki temu nie będzie musieli nawet ciągnąć za klamkę, żeby otworzyć wrota Waszego królestwa. W skrócie: wygoda na 102! No i oczywiście gdyby tedee się rozładował, to do wkładki dołączone są zwykłe klucze, którymi w razie co otworzycie zamek.

Co ważne, nie musicie kupować modularnej wkładki Gerda, aby zamontować tedee. Zamiast niej można nabyć specjalny euroadapter, dzięki któremu będziecie mogli użyć starej wkładki. Jednak wiąże się to z konkretnymi wymogami (wkładka musi wystawać min. 3 mm), a także z koniecznością ucięcia klucza.

Parowanie zamka tedee z aplikacją jest bardzo łatwe – wystarczy zeskanować kod QR przed jego zamontowaniem. Po instalacji i włączeniu tego gadżetu należy go jeszcze tylko skalibrować i… to wszystko!

Urządzenie nie wymaga do działania żadnego mostka, choć jest on również w ofercie, podobnie jak wkładka modularna jako akcesorium dodatkowe. Ów mostek (łączący się z domowym WiFi) przydaje się, jeśli zamek tedee chcemy połączyć na stałe z Internetem. Dzięki temu zamkiem można sterować z dowolnego miejsca na świecie. To urządzenie przyda się również, kiedy chcecie zamontować więcej niż jeden smart zamek w domu – mostek obsługuje do 5 zamków tedee jednocześnie.

Aplikacja i funkcje

Jako, że jest to zamek inteligentny to nie mogło zabraknąć aplikacji mobilnej. Takowa dostępna jest zarówno na Androida, jak i na iOS (niestety kompatybilności z Apple HomeKit jeszcze nie ma). Z poziomu telefonu można przede wszystkim otwierać lub zamykać drzwi – ale na tym funkcjonalności się nie kończą. Aby zacząć używać aplikacji trzeba założyć konto i się zalogować, i taką procedurę musi wykonać zarówno właściciel („administrator” zamka, jak i wszyscy domownicy i inne osoby, które mają mieć wstęp do domu. Aplikacja jest przejrzysta i naprawdę banalnie prosta w użyciu.

Zamek tedee ma wiele ciekawych funkcji. Po pierwsze jest tutaj funkcja auto otwierania, która działa w oparciu o systemy GPS i bluetooth. Działa to tak, że kiedy GPS wykryje, iż znajdujemy się niedaleko domu czy mieszkania, to smartfon wysyła sygnał do zamka uzbrajający tryb auto otwierania. Kiedy ostatecznie znajdziemy się w odległości kilku metrów od naszych drzwi, i smartfon pojawi się w zasięgu bluetooth zamka, ten otworzy się, trwa to około 5 sekund. Jest to bardzo wygodna opcja, np. kiedy wracamy z zakupami. Jest też drugi tryb auto-zamykania, który polega na tym, że tedee będzie samoczynnie przekręcać rygle (po wyznaczonym czasie), jeśli wykryje że jest otwarty.

Urządzenie wyposażono w przycisk, ten może działać na kilka sposób. Pojedyncze kliknięcie odpowiada za otwieranie i zamykanie, natomiast kiedy go przytrzymamy uruchomi się opóźnione zamknięcie (czas można ustawić w aplikacji).

Dlaczego tedee?

Co wyróżnia zamek tedee na tle konkurencji to wspomniane wcześniej konta użytkowników. Ich obecność niesie za sobą różnorakie konsekwencje. Po pierwsze taki stan rzeczy pozwala na tworzenie zaawansowanych dzienników zdarzeń, które zawierają informacje nie tylko o dacie i godzinie zamykania lub otwierania zamka, ale również tego, kto taką procedurę wykonał. To jeszcze nie wszystko.

Producent poszedł o krok dalej i utworzył poziomy dostępu – dla właściciela (admina) i dla gościa. Dzięki temu domownicy nie zaznajomieni bliżej z technologią nie będą mogli z poziomu aplikacji namieszać w ustawieniach zamka. Z kolei Wy dodatkowo możecie dać jednorazowy lub czasowy (w wyznaczonych godzinach) dostęp do otwarcia drzwi np. firmie sprzątającej, znajomemu czy kurierowi.

Jak to wszystko jest zasilane? Wewnątrz zamka zintegrowano akumulator, niestety nie da się wymienić (co utrudnia też hard-reset urządzenia w razie awarii). Tedee ładuje się poprzez złącze micro-USB, a do zestawu dołączony jest magnetyczny przewód, dzięki któremu nie będzie musieli szukać portu (wtyk można umieścić na stale w gnieździe). Bateria starcza na maksymalnie 6 miesięcy użytkowania, a poziom jej naładowania sprawdzicie na bieżąco w aplikacji. Gdyby się rozładowała – zamek możecie zawsze otworzyć za pomocą klucza.

Jaki jest koszt zamka tedee? Spory! Samo urządzenie kosztuje 1289 zł, wkładka modularna Gerda SLR 229 zł, z kolei mostek 499 zł. Łącznie daje to koszt 1849 zł. Ceny sprawdzicie na igerda.pl.

Ale czy warto?

Czy tedee jest wart swojej ceny? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Z jednej strony w podobnej cenie kupicie zestaw z inteligentnym zamkiem (Gerda ma go również w ofercie) i centralką FIBARO, która pozwoli dalej rozbudować spektrum urządzeń smart home. Z drugiej jednak trudno znaleźć na rynku podobne rozwiązanie do tedee, które oferowałoby tak prosty montaż, mnogość zaawansowanych w funkcji no i po prostu bezawaryjność.

Ja jestem jak najbardziej zadowolony i z zamkiem tedee pozostanę na dłużej – po tym, jak doświadczy się wygody inteligentnego zamka, niezwykle trudno wrócić jest do tradycyjnych kluczy.

Sprzęt do testów dostarczyła firma GERDA

Awatar Mateusz Skitek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.