Godna konkurencja dla Bose? – defunc MUTE

Słuchawki od firmy defunc mają być propozycją dla osób poszukujących nietuzinkowego brzmienia jak i ciszy i spokoju zapewnionej przez teologię ANC. Do niej także bezpośrednio nawiązuje nazwa słuchawek czyli “Mute”.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Opakowanie

Słuchawki otrzymujemy w stosunkowo dużym tekturowym opakowaniu zamykanym magnetyczne. Po jego otwarciu naszym oczom ukazują się słuchawki w całej swojej okazałości zabezpieczone sztywną gąbką z logo defunc w centralnym miejscu. Gąbka zapewnia doskonałe zabezpieczenie słuchawek w transporcie do klienta. Poniżej znajdziemy niewielkie pudełko zawierające dodatkowe akcesoria oraz dokumentację od producenta.

6.jpg

Na same akcesoria składają się dwa kable. Jeden z nich to microUSB – USB do ładowania o długości około 1.2m natomiast drugi to kabel Jack – Jack 3.5mm o długości 1.8m. Może on zostać wykorzystany do słuchania muzyki nawet po rozładowania baterii lub z urządzeń nie posiadającej modułu bluetooth. Na uwagę zasługuje fakt iż kolorystyka przewodów została dopasowana do designu samych słuchawek zarówno osłonki jak i materiałowy oplot.

Jakość wykonania

Podnosząc słuchawki od razu mamy wrażenie iż jest to klasa premium. Daje nam takie wrażenie zarówno jakość zastosowanych materiałów jak i ich wzajemne spasowanie. Połączenie materiału skóropodobnego, stopu metali oraz przyjemnego w dotyku plastiku uzupełnia się wzajemnie jak i daje bardzo ciekawy efekt.

Ergonomia

Podobnie jak w przypadku wykonania Ergonomia słuchawek nie odstaje. Tu także rozpozna wysoką klasę zastosowanych materiałów, wcześniej wspomniane elementy z materiału skóropodobnego, którym pokryte zostały nausznice oraz pałąk słuchawek wypełnione zostały miękką gąbką zapewniającą wysoki komfort użytkowania. W przypadku nausznic do czynienia mamy z pianką memory foam, która pod wpływem temperatury naszego ciała staje się niezwykle miękka i bez problemu dopasowuje się do naszej głowy. Wnętrze nausznic wykonano z materiału typu mesh dzięki czemu uszy nie pocą się w ciepłe dni. Same muszle połączone są z pałąkiem w taki sposób by móc dobrze dostosować się do głowy ich posiadacza.

4.jpg

W przypadku pałąka sytuacja nie jest inna pomimo dość wąskiej konstrukcji zastosowanie pianki okalającej cały pałąk zapewnia wygodę użytkowania jednocześnie nie powodując nacisku.

Sterowanie

Na lewej muszli umiejscowiony został panel dotykowy oraz przycisk. Sterowanie dotykiem odpowiada między innymi za zmianę głośności czy wybór utworu. Zarządzanie połączeniami czy też zatrzymywanie aktualnie lecącej muzyki może się odbyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest zwyczajne dotknięcie panelu zaś drugi to naciśnięcie przycisku. Pełni on jeszcze jedną znacznie ważniejsza funkcje, służy do włączania oraz parowania słuchawek. Ostatnim elementem lewej muszli jest gniazdo do ładowania. Na prawej muszli znajdziemy jedynie mały przełącznik. Służy on do włączania oraz wyłączania trybu ANC. Natomiast na spodzie znajdziemy gniazdo Jack 3.5mm umożliwiające słuchanie muzyki przewodowo.

ANC

ANC (ang. Active Noise Canceling), czyli aktywne tłumienie szumów, funkcja coraz częściej pożądana szczególnie przez osoby podróżujące dużo pociągami czy samolotami. Niweluje ona dźwięki otoczenia poprzez nasłuchiwanie ich a następnie odwracanie ich fazy. Ciężki czemu zostajemy odcięci od otoczenia w całości lub po części w zależności od słuchawek.

2.jpg

W tym modelu zastosowano jedynie 15-sto procentowe ANC¹. Zabieg ten sprawił iż w rezultacie nie słyszymy obiecanej ciszy a otoczenie pozbawione jedynie szumów niskiej częstotliwości. Początkowo brzmi to dość skomplikowane jednak przykład powinien to dość dobrze zobrazować. Jadąc tramwajem czy pociągiem faktycznie nie słyszymy szumu jazdy, ale rozmowy pasażerów słychać bardzo wyraźnie jak gdybyśmy słuchawek w ogóle nie mieli na głowie.

Muzyka

Nadeszła pora na najważniejszy element każdej recenzji słuchawek. W tym wypadku ocena brzmienia musi zostać rozbita na dwie kategorie, z włączonym ANC oraz bez ANC. Wynika to z ogromnej różnicy brzmienia pomiędzy dwoma trybami działania.

Słuchawki z dezaktywowanym ANC nie brzmią najlepiej. Ze względu na mocno wysunięte niskie tony które przykrywają resztę pasma,przez co zarówno średnie tony jak i sopran brzmią niczym przykryte grubszym kocem. Górne i średnie pasmo nie zachwyca nawet w przypadku pominięcie w ocenie basu.

1.jpg

W przypadku aktywnego ANC sytuacja ulega zupełnej zmianie. Całe dolne pasmo traci na intensywności przez co nie przykrywa już reszty częstotliwości jednocześnie będąc przyjemnym dla słuchacza. Dodatkowo dzięki temu średnie i wysokie tony stają się bardziej przejrzyste i wyraźne. Niestety aktywne tłumienie szumów mocno wpływa na scenę muzyczna znacząco ją zawężając.

Należy tu także wspomnieć o dźwięku dostarczany po kablu. Wrażenia muzyczne są niemal identyczne jednak odłączenie przewodowe zapewnia zauważalne poszerzenie sceny muzycznej oraz oczywiście niwelacje kompresji bezprzewodowej.

Bateria

Słuchawki defunc Mute posiadają wbudowaną baterię i dzięki niej wytrzymują do 10h odtwarzania muzyki z włączonym trybem ANC. Natomiast jej pełne naładowanie od 0 do 100% zajmuje maksymalnie 2,5h.

5.jpg

Podsumowanie

Słuchawki defunc Mute są z całą pewnością ciekawą propozycją, szczególnie pod względem wygody użytkowania czy zastosowanych materiałów. Wrażenia muzyczne z nich płynące są satysfakcjonujące jedynie podczas korzystania z trybu ANC co jest dużym minusem. Niestety funkcja ANC zapewniająca jedynie 15% wytłumienia szumów jest niestety niewystarczająca.

Źródła:

  1. https://store.hmv.com/technology/headphones-(1)/defunc-mute-plus-black-bluetooth-headphones
  2. https://defunc.pl/produkt/sluchawki-anc-mute-zlote/
Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez