SteelSeries Arctis Pro – Hi-Res Gaming

Słuchawki Arctis PRO wraz z dedykowanym dac’kiem oraz certyfikatem Hi-Res są sprzętem dedykowanym zarowno graczom jak i audiofilom. Przynajmniej takie jest stanowisko firmy SteelSeries.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Opakowanie

W opakowaniu znajdziemy wyeksponowane słuchawki na górnej tacce oraz urządzenie o nazwie GameDAC. Akcesoria dołączone do zestawu znajdziemy pod górna tacka a są to: kabel USB – microUSB o długości 1.5m, dedykowany przewód 8-pin tej samej długości służący do podłączenia słuchawek do DACa, kabel optyczny Toslink o długości 1.8m, adapter 8-pin na jack 3.5mm i gąbka na mikrofon.

3.jpg

Certyfikat Hi-Res

Zanim jednak zaczniemy omawiać cały zestaw należy zgłębić czym tak naprawdę jest tajemniczy certyfikat Hi-Res. Jest on nadawany sprzętów muzycznemu, który spełnia lub przewyższa odgórnie określone normy. Tym samym słuchawki muszą być zdolne do reprodukcji dźwięków na poziomie co najmniej 40 kHz jednak bez określonej dolnej granicy. DAC (ang. Digital Analog Converter – przetwornik cyfrowo analogowy) musi przetwarzać dźwięk o rozdzielczości przynajmniej 24-bitów i częstotliwości próbkowania na poziomie co najmniej 96kHz¹. Krótko mówiąc sygnał przesyłany do słuchawek jest bliższy temu, co zostało wyprodukowane w studiu.

150518_JAS_requirements.jpg
Źródło: http://www.realhd-audio.com/?p=4583

Tutaj pojawia się jednakże pewna rozbieżność, ponieważ ogromną część gier nie korzysta z udźwiękowienia Hi-Res. Może to wynikać z wielu czynników, Jerzym z nich jest olbrzymia waga takich plików dźwiękowych. Inną sprawą jest fakt iż sprzęt zdolny odtworzyć pliki w natywnej jakości stanowi. Niewielki procent wszystkich graczy, jeśli nawet nie jest to promil.

1.jpg

Budowa

Słuchawki zbudowane są bardzo solidnie, posiadają jednocześnie dość wysoką wagę wynoszącą 350g (bez kabla). Pałąk słuchawek jest stały i został wykonany z metalu, natomiast reszta elementów z tworzyw sztucznych sprawiających bardzo dobrze wrażenie zarówno pod względem wytrzymałości jak i wyglądu. Podobnie jak w innych produktach z serii Arctis pasek na pałąku wykonany został z elastycznego materiału z możliwością dopasowania jego długości oraz nawet wymiany w celach dostosowania designu.

Cena słuchawek Arctis Pro + GameDAC: http://technostrefa.com/arctis_pro

5.jpg

Na lewej muszli znajdziemy gniazdo na kabel 8-pin, a zaraz obok niego wyjście słuchawkowe 3.5mm. Dalej znajduje się gałka głośności oraz przycisk do wyciszania mikrofonu, obydwa posiadają chropowatą fakturę. Nausznice wykonane zostały z sprężystej gąbki pokrytej materiałem typu mesh pozytywnie wpływającym na cyrkulację powietrza zapewniając jednocześnie dobre wyciszenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie zastosowano tutaj gąbki typu memory foam, a zatem nie dopasowuje się ona do kształtu głowy.

Ergonomia

Ze względu na swoją budowę, słuchawki Arctis Pro nie sprawdzą się u osób o większej głowie, pałąk jest zwyczajnie zbyt mały. Zastosowanie elastycznego materiału to jednak duży plus, bowiem, dzięki temu sprzęt jest wygodny i nie powoduje ucisku.

Muszle zapewniają całkiem dobre wygłuszenie jednakże do ich wypełnienia zastosowano sprężystą gąbkę. Powoduje to, że po dłuższym użytkowaniu, nausznice mogą powodować ucisk i dyskomfort. Na niekorzyść słuchawek takie poduszki w połączeniu z całkiem dużą wagą sprawia, że używanie ich do dłuższych sesji może okazać się dość bolesne.

6.jpg

GameDAC

W zestawie z słuchawkami otrzymujemy tzw. Game DAC. Jest to zewnętrzna karta dźwiękowa dopasowana bezpośrednio do słuchawek, co znaczy, że nie zadziała z innymi. Dzieje się tak ze względu na nietypowe złącze wykorzystane do komunikacji między kartą dźwiękową a słuchawkami.

8.jpg

Karta zapewnia swobodną manipulację wszystkimi dostępnymi funkcjami włączając w to podświetlenie słuchawek oraz dostosowywanie ekualizacji. DAC wyposażono w dwa przyciski oraz gałkę, które zapewniają wygodne i dość intuicyjne sterowanie. Z tyłu znajdują się: wejście optyczne typu Toslink do połączenia DAC’a z konsolą, gniazdo microUSB służące do zasilenia karty i komunikacji z komputerem oraz wyjście i wejście liniowe. Po lewej stronie urządzenia znajduje się gniazdo 8-pin do połączenia słuchawek.

9.jpg

Testy w grach

W grach słuchawki w połączeniu z dedykowanym DAC’kiem spisują się świetnie. Bardzo dobrze odwzorowują przestrzeń z jaką mamy do czynienia podczas rozgrywek tym samym zapewniają bardzo dobre pozycjonowanie. Wszystko to może zostać jeszcze bardziej uwydatnione dzięki zastosowaniu programowo generowanego dźwięku 7.1. System ten sprawia iż z bardzo dużą dokładnością może określić skąd padł strzał, lub też kierunek, w którym porusza się przeciwnik. Znacznie słabiej system DST:X 7.1 sprawdza się z określeniem dystansu do źródeł dźwięku. Jednym z większych mankamentów tych słuchawek jest długość kabla wynosząca zaledwie 1,8m. W przypadku użytkowników komputerów nie będzie to znacząca różnica tak dla użytkowników konsol może się okazać niewystarczający.

Cena słuchawek Arctis Pro + GameDAC: http://technostrefa.com/arctis_pro

2.jpg

Muzyka

Steelseries twierdzi jednak, że z słuchawek Arctis PRO powinni być zadowoleni również audiofile. Z tym stwierdzeniem trudno się zgodzić, bo pomimo certyfikatu Hi-Res, słuchawki grają co najwyżej przeciętnie. Wynika to z nastawienia słuchawek głównie na niskie tony, tak jak w większości gamingowych konstrukcji. Dolne pasmo jest bardzo wyraźne, bas jest dobrze wyczuwalny, a miejscami jest go trochę za dużo, co przysłania średnie i wysokie tony. Mówiąc o średnim i wysokie paśmie jest ono delikatnie wycofane przez co niskie częstotliwości wychodzą na pierwszy plan. Arctis PRO grają bardzo przeciętnie, brak im szerszej sceny przez co mogą się wydać zamknięte, wręcz zamulające. Nawet dostarczony DAC nie potrafi im nadać większego wyrazu.

4.jpg

Mikrofon

Mikrofon w słuchawkach Arctis PRO, sprawdza się za to całkiem dobrze. Dźwięk dochodzący do kompanów jest czysty i wyraźny, ale czasem jednak nieprzyjemny dla ucha. Przy krótkich komendach lub informacjach nie ma to większego znaczenia natomiast podczas dłuższych rozmów głos może być nieprzyjemny dla słuchacza, a w dłuższej perspektywie męczący. Wynika to z nienaturalnego wyostrzenia wysokich tonów oraz wycięciu dolnego pasma. Sytuację nieznacznie poprawia dołączona gąbka jednakże po jej założeniu zakryjemy diodę sygnalizującą umieszczoną na mikrofonie.

Software

10.jpg

Oprogramowanie SteelSeries Engine właściwie nie dostarcza nowych funkcji, a jedynie rozbudowuje tylko możliwości zaszyte w GameDAC’u. Do dyspozycji oddano użytkownikowi pełną manipulację podświetleniem RGB oraz integrację z różnymi aplikacjami czy grami. Na uwagę zasługuje współpraca słuchawek z komunikatorem głosowym Discord. Po sparowaniu istnieje między innymi możliwość czytania na bieżąco wysłanych wiadomości, czy zobaczeniu nicku obecnie mówiącego kompana.

Podsumowanie

7.jpg

Podsumowując trzeba przyznać, że Arctis PRO w połączeniu z dołączonym do zestawu GameDac’kiem są ciekawym wyborem dla graczy. Mimo wszystko mają one swoje wady. Np. dość mocno reklamowana funkcja umożliwiająca miksowanie kanału gry oraz czatu głosowego nie działała poprawnie, zarówno na systemie Windows 7 jak i 10. Z kolei system DST:X 7.1 zapewniający wrażenie przestrzeni zasługuje na pochwałę, ale nie jest to rozwiązanie wybitne czy znacząco odróżniające się od konkurencji.

Cena słuchawek Arctis Pro + GameDAC: http://technostrefa.com/arctis_pro

Słuchawki Arctis PRO + GameDAC kierowane są zarówno dla graczy jak i audiofili. Czy jest tak w rzeczywistości? Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Z całą pewnością są to bardzo dobre słuchawki gamingowe. Niemniej jednak do słuchawek audiofilskich brakuje im zbyt wiele.

Źródła:

  1. https://www.jas-audio.or.jp/english/hi-res-logo-en
Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar Marek
    Marek

    Nie dość, że jestem posiadaczem to jestem również wielkim fanem opisanego w tym artykule produktu. Słuchawki od steelseries od zawsze są wykonane dobrze, dokładnie, a dźwięk jest wręcz studyjny – również jest tak w przypadku modelu Arctis Pro!

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez