miniaturka z logiem Apple

Finanse Apple w Q1 2025 mówią same za siebie, mamy rekord

Jabłko znane jest z tego, że lubi się chwalić nawet bez powodu, a wszystko wskazuje na to, że aktualnie mają ku temu doskonały pretekst. Najnowszy raport przedstawiający wyniki finansowe Apple za Q1 2025 ustanowiły nowy rekord w historii firmy.

Awatar Bartosz Mądrzyński

Jak wiadomo, wiele kwestii związanych z Apple jest w jakiś sposób wybuchowe, chociaż w tym przypadku znacznie lepiej pasuje określenie „wystrzałowe

W praktyce chodzi o pewien raport finansowy, który dopiero co został udostępniony do publicznego wglądu i niejednego może zaskoczyć

Tematyka, której dotyczy, jest na tyle rozległa, że ciężko jest opisać ją jednym zdaniem, ale o co dokładnie chodzi?

Nigdy wcześniej wyniki nie były aż tak spektakularne

Mówiąc dokładniej, to w rzeczywistości osiągnięcia jabłkowego giganta dotyczą więcej niż jednej kategorii, co jest tym bardziej imponujące. Nazwa opublikowanego dokumentu może być nieco myląca, ponieważ obejmuje on okres fiskalny od września do grudnia 2024 i ma niewiele wspólnego z rokiem 2025. Łączny zysk firmy w tamtym czasie wyniósł oszałamiające 34,3 mld USD, czyli w przeliczeniu około 146,7 mld PLN co czyni kwotę niemal monumentalną. W praktyce oznacza to blisko 0,4-procentowy wzrost w stosunku do 33,9 mld USD, które udało się osiągnąć rok wcześniej.

Finanse Apple w Q1 2025
Źródło: Cult of Mac

Jak to w życiu bywa, bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której wszystko układa się tylko i wyłącznie po myśli i podobnie jest w przypadku wyników finansowych Apple za Q1 2025. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się, można śmiało rzec flagowa domena Apple, jaką jest sprzedaż iPhone. W tej kwestii odnotowano dość znaczący spadek na poziomie -0,81% w stosunku do roku 2024 zamykając się w łącznej sumie 86,14 mld USD. W ślad za nią idą wszelkie urządzenia typu wearables (np. Apple Watch, AirPods), akcesoria oraz sprzęt domowy, w przypadku których strata wyniosła -1,71% z końcowym zyskiem 11,75 mld USD.

Pomimo wyraźnego spadku i to w aż 2 kategoriach pozostałe produkty i usługi składające się na finanse Apple w Q1 2025 odnotowały wartości dodatnie i to nierzadko nawet dwucyfrowe:

Finanse Apple w Q1 2025
Źródło: MacRumors
  • Komputery desktopowe typu Mac to +15,52% i 8,99 mld USD
  • Ogół tabletów wyprodukowanych pod banderą iPad to +15,16% i 8,1 mld USD
  • Pozostałe usługi niebędące fizycznym sprzętem (przynajmniej nie do końca) to z kolei +13,95% i 26,34 mld USD

Jakoby ta cielesna powłoka wraz z duchem łączą się podzespoły z oprogramowaniem w „magicznej” stajni Apple

Jak pokazuje powyższa statystyka dotycząca finansów Apple w Q1 2025 gigant z Cupertino swój amerykański sen zbudował (i nadal buduje) w oparciu o połączenie hardware’u i software’u. Faktem jest przecież, że do dnia dzisiejszego nikomu nie udało się „podrobić” ani „spiracić” najnowszych wersji iOS, iPadOS czy o wiele starszego MacOS na tyle skutecznie, aby były w pełni funkcjonalne.

Finanse Apple w Q1 2025
Źródło: Dexerto

Jeśli chodzi o urządzenia, to już w zeszłym roku było ich blisko 2,2 mld, co w praktyce oznacza, że statystycznie 1 na 3 mieszkańców Ziemi posiadał wówczas przynajmniej jeden sprzęt z logiem nadgryzionego jabłka. Co więcej, właśnie ogłoszono, że do chwili obecnej liczba ta wzrosła o około 1,5 miliona czy tak jakby większość ludności Warszawy w jednym momencie zaczęła nagle korzystać z iPhone. Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia o rzekomych pracach nad czymś, co roboczo określane jest jako iPhone 17 Air, może być jeszcze ciekawiej a wyniki finansowe Apple za Q1 2025 mogą zostać pobite.

Finanse Apple w Q1 2025
Źródło: Beebom

Niczym ciało i dusza w parze z dobrym sprzętem powinno iść także solidne oprogramowanie, czego doskonałym przykładem może być, chociażby Apple Intelligence. Po początkowych problemach sztuczna inteligencja ostatecznie zagościła na pokładzie w dniu 28 października 2024 wraz z aktualizacją 18.1 dla iOS i PadOS, oraz 15.1 dla MacOS. W wielu przypadkach wiązało się to również z koniecznością wymiany sprzętu (i wcale nie tak małym wydatkiem), ponieważ usługa wymaga bądź co bądź dość potężnego procesora i przyjaźniej 8 GB pamięci RAM no ale jak to się mówi, „coś za coś”.

Wyniki finansowe Apple za Q1 2025 to jedno, ale co dokładnie kryje się pod enigmatycznym pojęciem usług?

W związku z powyższym jak bumerang powraca również wspomniana wcześniej kwestia usług, które stanowią nieodłączny element apple’owskiej infrastruktury. Lwią część finansów Apple w Q1 2025 w tej gałęzi należy do iCloud, które jest dość szerokim pojęciem obejmującym w praktyce wszystko, co użytkownik umieszcza i przechowuje w ramach wirtualnej chmury. Zawierają się w tym wszelkiego rodzaju zdjęcia, filmy, muzyka, dokumenty oraz wiele plików innego rodzaju, a także różnorakie ustawienia aplikacji oraz hasła.

Przy tej okazji warto wspomnieć również o jakże popularnym (i chwalonym za jakość oraz absolutny brak reklam) serwisie, jakim jest Apple Music oraz zdecydowanie bardziej niszowym, ale nadal kojarzonym VOD znanym jako Apple TV+. Nic więc dziwnego, że obok iPhone oraz wearables i akcesoriów jest to jeden z 3 filarów składających się na dochody Apple.

W ramach podsumowania dotyczącego wyników finansowych Apple za Q1 2025 można powiedzieć w zasadzie, tyle że „Jabłuszko” rodem z USA od wielu lat znane jest jako pionier innowacji oraz trendsetter. Wiele rzeczy, które z początku wydają się pozbawione sensu i użyteczności, w wykonaniu Apple jak za dotknięciem różdżki Harry’ego Pottera w krótkim czasie stają się hitem i standardem, za którym podąża (i płaci) wielu. W połączeniu ze znaną od lat polityką firmy w stylu „chcemy jak najwięcej jak najmniejszym kosztem” zapewne zaowocuje to jeszcze niejednokrotnym pojawieniem się mniej lub bardziej zbliżonych wyników w najbliższej przyszłości.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Luty 2025

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Źródło: CNBC

Awatar Bartosz Mądrzyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez