Aplikacje do rozpoznawania muzyki
Czy spodobała Wam się kiedyś piosenka, ale nie znaliście jej tytułu? A może przypomnieliście sobie chwytliwą melodię, której nie potrafiliście dopasować do żadnego utworu? Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – aplikacje do rozpoznawania muzyki. To proste i szybkie narzędzia, które potrafią zidentyfikować tytuł i wykonawcę dowolnego utworu po zbliżeniu smartfona do źródła dźwięku!
Mimo tego, że muzyka towarzyszy nam w życiu codziennym, to nadal może nas nieźle zaskoczyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka piosenka siedzi Ci w głowie, nie musisz już pytać nikogo ani szukać w internecie. Wystarczy, że poznasz najlepsze aplikacje do rozpoznawania muzyki, wybierzesz jedną z nich i… zaczniesz korzystać!
Shazam – wybór numer jeden
Shazam to aplikacja do rozpoznawania muzyki, która zdobyła uznanie na całym świecie za swoją szybkość działania i wysoką precyzję. Po wyszukaniu interesującego nas utworu, aplikacja zaoferuje nam jej odsłuch za pomocą jednej z popularnych platform muzycznych, takich jak Spotify czy YouTube Music.
Ogromnym plusem jest fakt współpracy z największymi wytwórniami muzycznymi, dzięki której aplikacja ma dostęp do obszernej bazy utworów różnorodnych artystów i może działać jeszcze sprawniej. Jak się okazuje, problemem nie są również trudne warunki, w tym otaczający nas hałas.
SoundHound i mapa muzycznych odkryć
Nieco mniejszą popularnością niż Shazam, cieszy się SoundHound, znany z charakterystycznego, pomarańczowego przycisku. Metoda działania jest w większości przypadków taka sama, ale warto wspomnieć, w przypadku tej aplikacji, po rozpoznaniu utworu poznajemy tytuł piosenki i jej autora, ale również cały tekst.
Bardzo dobrze sprawdzi się on nie tylko w przypadku rozpoznawania muzyki z radia czy głośników, ale tak przy nuceniu lub odśpiewaniu fragmentu piosenki (ale wszystko zależy od naszych umiejętności). Ciekawym dodatkiem jest mapa muzycznych odkryć, która pokazuje ostatnio wyszukane utwory w naszej okolicy.
Musixmatch – aplikacja dla Polaków
Musixmatch jest nieco inną propozycją, która spodoba się przede wszystkim fanom tłumaczenia wszystkiego na ojczysty język. Jeśli poprosicie aplikację o pomoc w wyszukiwaniu piosenki w języku obcym, nie tylko rozwiąże ona Waszą zagadkę, ale też zaoferuje od razu tłumaczenie tekstu na przykład na język polski.
Aby znaleźć utwór, który nie chce wyjść Wam z głowy, wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę Musixmatch jedną linijkę tekstu. Aplikację możecie także połączyć z kontem Spotify, co można wykorzystać do jednoczesnego słuchania ulubionej muzyki i uczenia się tekstu, który będzie wyświetlał się na ekranie.
Genius – podziel się swoimi odkryciami
Aplikacje do rozpoznawania muzyki to również takie pozycje jak Genius, czyli platforma, która umożliwia pełne zrozumienie muzyki. Dzięki temu narzędziu możecie odnaleźć tytuł i autora utworu, a nawet wyświetlić cały tekst piosenki. Co więcej, jeśli dostępny jest teledysk do danego utworu, możliwe jest jego odtworzenie.
Na tym jednak nie kończą się możliwości Geniusa, bowiem po utworzeniu konta stajecie się częścią społeczności, która skupia miłośników muzyki z całego świata. Możecie komunikować się z innymi użytkownikami, dzielić się swoimi muzycznymi odkryciami i dowiadywać się, czego słuchają inni.
Asystent Google – pomoże, jak może
Warto jednak wspomnieć, że w bardzo oczywistych przypadkach, aplikacje do rozpoznawania muzyki nie muszą być jedynym możliwym wyborem. Jeśli takiej nie posiadacie, warto najpierw poprosić o pomoc Asystenta Google, który spróbuje wyszukać piosenkę po tym, jak wynucicie jej melodię lub podacie fragment tekstu.
A w jaki sposób Wy radzicie sobie w tego typu sytuacjach? Czy posiadacie na swoich telefonach aplikacje do rozpoznawania muzyki?
Dodaj komentarz