Łatwo i szybko znajdź piosenkę po tekście! Poradnik

Niektóre piosenki zapadają w pamięć przez intensywne lub nietypowe brzmienie czy słowa, które są chwytliwe. Jednak nie zawsze udaje się zapamiętać wykonawcę i tytuł, dlatego pokażemy jak znaleźć utwór.

Awatar Marta Urbaniak

Muzyka jest nieodłączną częścią życia, słyszysz ją w radiu, w klubach, restauracji, w samochodzie, u znajomych, czy we własnych czterech kątach. Niektóre utwory są popularne na skalę globalną, a inne są niszowe skierowane do wąskiego grona osób. Jednak każdemu mogło się przydarzyć, że zapomniałeś wykonawcy i tytułu lub po prostu ich nie znasz. Jedynie co masz w głowie to fragmenty słów z utworu. Samo zadanie wydaje się proste “znajdź piosenkę po tekście”, ale jak to zrobić?

Google

Pierwszym sposobem i najprostszym jaki może przyjść Ci na myśl jest wpisanie fragmentu tekstu w wyszukiwarkę Google z dopiskiem “lyrics” na końcu. Tyle wystarczy, aby wyszukiwarka pokazała wykonawcę, tytuł i od razu odnośniki do wideo z muzyką. Również zostaną pokazane strony z całym tekstem z utworu.

Jeśli nie masz “pod ręką” komputera, to możesz również uruchomić Asystenta Google i tam wpisać fragment tekstu z utworu i wybrać przycisk “Szukaj”. Otworzy się wtedy wyszukiwarka Google.

Aplikacja nasłuchująca

Ale są również aplikacje, które bez wpisywania słów pomogą Ci znaleźć piosenkę. Jedną z bardziej znanych jest “Shazam”. Wystarczy ją pobrać, a po uruchomieniu kliknąć duże logo na ekranie.

Aplikacja zacznie “nasłuchiwać” odtwarzaną piosenkę i poda Ci wykonawcę wraz z tytułem. Możesz dzięki niej nagrać fragment, gdy nie masz dostępu do Internetu, a gdy go uzyskasz, dźwięk zostanie przepuszczony przez bazę danych w celu zidentyfikowania.

Dedykowana strona do wyszukiwania

Istnieją równie proste sposoby jak strony internetowe, w których po prostu wpisuje się tekst, a ten bez klikania dodatkowych przycisków zostaje przypisany do konkretnego utworu. Oczywiście takich stron jest wiele, ale jedną z bardziej popularnych jest chociażby Genius.

Stacja radiowa i godzina drogowskazem

A co jeśli pamiętasz jedynie, że utwór leciał na danej stacji radiowej i o której godzinie? Nic straconego. Możesz skorzystać ze specjalnej strony https://www.odsluchane.eu na której wybierasz stację i mniej więcej godzinę o której była odtwarzana piosenka.

Ukaże się lista utworów i moment ich wybrzmienia w radiu. Z poziomu strony masz już opcję odsłuchu lub przejścia na Spotify czy YouTube Music.

Muzyka z filmów i seriali

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Jak-szybko-znalezc-piosenke-po-tekscie-3.png

Specjalnie z myślą o wyszukiwaniu muzyki z filmów, powstała strona TuneFind. Tam wyszukasz utwór po wpisaniu filmu czy serialu z którego pochodzi zapamiętana melodia.

Oczywistym i najprostszym wyborem będzie wpisanie tekstu w Google lub YouTube, jednak nie są to jedyne metody. Istotne jest to jakie “informacje” posiadasz o piosence, bo to od nich zależy jaką metodę najlepiej wybrać.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.