Wymiary
Spark wyróżnia się swoimi niewielkimi wymiarami oraz stosunkowo niską wagą startową wynoszącą zaledwie 300 gram. Dzięki takiej miniaturyzacji i zdecydowanym odchudzeniu drona każdy amator latania w świetle Polskich przepisów może go pilotować nawet w centrum dużego miasta. Reszta specyfikacji w kategorii wymiarów prezentuje się następująco:
- Wysokość: 55 mm
- Szerokość: 143 mm
- Głębokość: 143 mm

Cena
Drugim z niewątpliwie ważniejszych powodów jest cena takiego sprzętu. W Polskich sklepach za drona GJI Spark przyjdzie nam zapłacić około 2700zł. Jest to niewątpliwie atrakcyjna cena, w szczególności iż za większego brata Spark’a czyli DJI Mavic Pro musimy zapłacić w okolicach 6500zł. Taki wydatek z pewnością o wiele mniej nadszarpnie portfel początkujących entuzjastów droniarstwa. Ponadto w tym konkretnym segmencie cenowym DJI Spark prezentuje najwyższy stosunek jakości wykonania do ceny.
Jakość wykonania
Pomimo ceny przystosowanej dla nowych użytkowników, którzy nie mieli jeszcze do czynienia zbytnio z dronami jakość wykonania pozostała na bardzo wysokim poziomie, do czego przyzwyczaiła nas firma DJI. Dron wykonany został solidnie z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Na dowód wytrzymałości zapraszam do obejrzenia dwóch filmów z udziałem drona gdzie przeżył noc na drzewie w deszczu.

W zestawie z samym dronem otrzymujemy także kilka akcesoriów oprócz samego drona. W opakowaniu znajdziemy ładowarkę USB wraz z kablem do ładowania naszego drona oczywiście z końcówką microUSB. Dron zapakowany został w etui z twardej pianki, które służyć może jako case do transportu, znajdziemy tam także dwa dodatkowe śmigła.
DJI Spark Cena http://technostrefa.com/DJI_Spark_cena
Sprawdź jak dron przeżył noc na drzewie w deszczu!
Nagrywanie
W aspekcie nagrywania ponownie nie ma zaskoczenia, podobnie jak było z jakością wykonania. DJI Spark oferuje bowiem nagrywanie obrazu z rozdzielczości 1080p, a zapewnia to 12 megapixelowy obiektyw umieszczony na froncie drona. Jednakże producent nie pozwolił nam na manualną ingerencję w parametry nagrywania udostępniając jedynie tryb Automatyczny. Jak się jednak okazało w testach jest on w pełni wystarczający dla początkujących i średniozaawansowanych osób.

Na dużą uwagę zasługuje mocowanie kamery na dwuosiowym gimbalu. Jest to cecha rzadko spotykana u konkurencji w tym przedziale cenowym. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania właściwie każde ujęcie nakręcone z pokładu drona będzie wyglądać magicznie. Co więcej, po ostatniej aktualizacji zyskaliśmy możliwość sterowania gimbalem przy pomocy żyroskopu wbudowanego w smartfon z systemem Android.
Sterowanie smartfonem
Sterować dronem możemy na dwa sposoby. Jednym z nich jest możliwość użycia oficjalnego pilota od DJI, natomiast drugi z nich to możliwość sterowania przy użyciu smartfona. Nie jest to jednak niepotrzebny dodatek, smartfon może z powodzeniem spełniać funkcje pełnoprawnego pilota. Posiada on jednak pewną znaczną niedogodność względem dedykowanego urządzenia, jest nim bardzo ograniczony zasięg. Sterując Sparkiem przy pomocy smartfona łączymy się z nim za pośrednictwem sieci WiFi. Takie rozwiązanie pozwoli nam odlecieć dronem na 50 metrów w górę oraz na 100 metrów w płaszczyźnie poziomej. Niestety takie rozwiązanie nie jest pozbawione niedogodności gdyż możemy napotkać na całkowite zerwanie łączność ze Spark’iem. Takie sytuacji bywają o tyle niebezpieczne gdyż w takich sytuacjach Spark został zaprogramowany tak by automatycznie lądować więc bez znaczenia czy jest nad boiskiem czy nad jeziorem zacznie lądować. Chyba nie wymaga tłumaczenia jak może skończyć się spotkanie drona z większym zbiornikiem wodnym.

Aplikacji DJI Go 4 umożliwia nam sterowanie dronem za pomocą wirtualnych gałek imitujących fizyczny kontroler. Możemy za jej pomocą zmieniać między innymi tryb pracy drona czy też wybrać ustawienia dotyczące samego latania. Aplikacja pozwala użytkownikowi także na wykonywanie zdjęć oraz edycję ich parametrów, natomiast w wypadku nagrywania filmów w ręce użytkowników oddane zostało jedynie ustawienie balansu bieli. W preferencjach dla bardziej wymagających umieszczono także możliwość włączenia informacji widzianych na ekranie takich jak histogram czy też siatka. Dodatkowo znajduje się tam także opcja własnej konfiguracji interfejsu sterowania.
Automatyczne tryby
Ogromną zaletą Spark’a jest możliwość wybrania jednego z kilku automatycznych trybów. Każdy z nich pozwoli na unikatowe uchwycenie najważniejszych momentów wyjazdu. Przy ich pomocy mamy możliwość nagrania niesamowitego filmu zza naszych pleców podczas gdy dron będzie za nami podążał. Oferują one także możliwość wykonania selfie z powietrza czy nakręcenie timelaps’a krążąc wokół jednego punktu.
Bezpieczny lot
Pomimo wcześniej wspomnianego incydentu z jeziorem DJI Spark oferuje jedno z najbardziej bezpiecznych doświadczeń sterowania dronem na rynku w swoim segmencie cenowym, zarówno dla sterującego jak i osób postronnych. Należy się naprawdę mocno postarać by rozbić drona o drzewo lub wlecieć w kogoś. Jest to zasługa szeregu czujników umieszczonych nad kamerą nieustannie monitorujących otoczenie i pilnujących by dron pozostał w bezpiecznej odległości od przeszkód. Są one wstanie wykryć obiekty w odległości od 20cm do nawet 5 metrów od drona. Jeżeli cokolwiek znajduje się w tym polu dron odmówi wykonania naszego polecenia i nie poleci wprost na przeszkodę, w przypadku przeszkód na trasie podczas lotu zostaną automatycznie ominięte. Ostatnimi wartymi wspomnienia sensorami są czujniki lądowania dzięki nim dron będzie miał pewność że wyląduje na relatywnie bezpiecznej powierzchni.
DJI Spark Cena http://technostrefa.com/DJI_Spark_cena
Sterowanie gestami
DJI Spark oferuje bardzo ciekawą funkcję dla swoich użytkowników. Sterowanie gestami oferuje aktywację kilku naprawdę ciekawych trybów pracy trona. Trzymając drona na otwartej dłoni automatycznie wystartuje gdy tylko rozpozna on naszą twarz. Na tym funkcje się jednak nie kończą gdy dron jest już w powietrzu możemy wydawać mu kolejne polecenia, aby nim sterować wystarczy otwartą dłonią wykonać ruch na boki lub w górę i w dół. Dron potrafi także spowrotem wylądować nam na dłoni wystarczy ją pod niego podstawić.

Na tym możliwości rozpoznawania się nie kończą możemy zrobić zdjęcie ustawiając obie ręce w kształt ramki, natomiast aby rozpocząć nagrywanie należy unieść jedną rękę do góry. Unosząc obie ręce do góry tworząc kształt litery “Y” aktywowana zostanie funkcja aktywnego śledzenia. Gdy pomachamy do drona ten natychmiast od nas odleci.
Gesty jednak nie działają perfekcyjnie, dron czasem nie poprawnie interpretuje nasze ruchy albo w ogóle na nie nie odpowiada. Pomijając te niedogodności wciąż jest to świetna zabawa.
Bateria
Według wielu osób akumulator zastosowany w DJI Spark jest jego największym minusem, a dokładniej czas pracy na baterii wynoszący zaledwie 16 minut. Porównując ten wynik do większych braci można to faktycznie uznać za wadę, jednakże na ten aspekt należy spojrzeć z szerszej perspektywy. Bowiem SJI Spark został wyposażony w gniazdo microUSB dzięki któremu możemy ładować naszego drona choćby przy użyciu powerbanka czy też gniazda zapalniczki w samochodzie. Przy takim scenariuszu ładowanie od 0% do 100% zajmuje około 80 minut co nie jest złym wynikiem. Natomiast przy wykorzystaniu akcesorium znajdującego się w zestawie Combo o nazwie Charging Hub czas ładowania skraca się do 52 minut.
Inną ciekawą opcją jest możliwość dokupienia dodatkowych akumulatorów, szczególnie iż ich cena nie jest zbyt wygórowana zwłaszcza gdy porównamy ją do cen akumulatorów większych braci takich jak Mavic czy Phantom.
Podsumowanie
Propozycja od DJI jest naprawde ciekawa dla amatorów latania dronami, z jego pomocą z powodzeniem uchwycicie najciekawsze momenty waszego życie w nietuzinkowy sposób.
Jest to także niezwykle ciekawa propozycja dla osób nieco bardziej zaawansowanych lub posiadających w swojej stajni już jakiegoś drona. Ze względu na swoje kompaktowe wymiary DJI Spark jest bardzo ciekawą propozycją do nagrywania w centrach miast, w połączeniu z mobilnością jaką daje możliwość ładowania przy użyciu powerbanka, może sprawdzić się w specjalnych warunkach lub awaryjnych sytuacjach.
DJI Spark Cena http://technostrefa.com/DJI_Spark_cena
Dodaj komentarz