Nagrywanie wideo z innych źródeł niż komputer czy telefon nie należy do najłatwiejszych zadań. Często wymagane są dodatkowe urządzenia, które w ogóle umożliwią na przykład zapisanie obrazu z konsoli na dysku komputera. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chcielibyście podłączyć standardową kamerę wideo do komputera. Niektóre modele obsługują przesyłanie obrazu na żywo po kablu USB. Jednak jest to ogromna rzadkość i najczęściej wymaga dodatkowego sprzętu.
To składa się na obraz niezwykle skomplikowanego przedsięwzięcia. A przynajmniej takie panuje przekonanie, potrzeba do tego masy sprzętu, a najlepiej jeszcze super wydajnego komputera, który to wszystko złoży w całość. To już jednak przeszłość, a cały sprzęt potrzebny do prowadzenia audycji na żywo można bez trudu zmieścić w jednej torbie!
ATEN CamLive Pro
To niewielkie urządzenie, które wraz z aparatem, mikrofonem i resztą sprzętu pozwoli wam na nagrywanie lub nadawanie na żywo w rozdzielczości FullHD. A to wszystko bez super wydajnych komputerów. ATEN CamLive Pro to urządzenie typu All-in-One, które od frontu jest maksymalnie minimalistyczne, a z tyłu dzieje się cała magia.
I/O
Znalazły się tam dwa wejściowe porty HDMI 1.4b – oznacza to, że maksymalnie możecie tam podłączyć dwa źródła obrazu. W przypadku rozdzielczości i płynności jest to maksymalnie 4K przy 30 klatkach na sekundę. Choć dla uzyskania wyższej płynności lepiej zejść do FullHD gdzie osiągniecie maksymalnie 60 klatek. Do tego jest jedno HDMI wyjściowe w tym samym standardzie, to może Wam posłużyć za podgląd całej audycji.
Dalej robi się jeszcze ciekawej obok portów HDMI znalazły się dwa wejścia audio, jedno standardowe na cinche – prawy i lewy kanał. Można je wykorzystać na przykład do podłączenia urządzenia analogowego lub takiego, które nie obsługuje HDMI. Drugie to natomiast złącze XLR, które służy do podłączenia profesjonalnego mikrofonu.
Mikrofon tak, ale dynamiczny
Jednak w tym wypadku są pewne ograniczenia. Nie jest to pełnowymiarowy interfejs audio, który obsłuży dowolny mikrofon. Na pokładzie nie ma przedwzmacniacza +48V Phantom, więc pozostają Wam do wyboru jedynie mikrofony dynamiczne. Jednak nie oznacza, że są gorsze, wiele mikrofonów stosowanych w radiu czy w trakcie podcastów to właśnie mikrofony dynamiczne. Nie oferują one takiej głębi, co modele pojemnościowe, ale są znacznie mniej zawodne i bardziej wszechstronne.
USB-C
Ostatnie na dolnym panelu jest gniazdo zasilania i bardzo nietypowe USB 3.2 Gen 1. Od razu mogę Was uspokoić w zestawie znalazły się dwa kable, jeden z klasycznym USB, a drugi zakończony został USB-C. Co do zasilacza, to do prawdziwie mobilnego rozwiązania zabrakło jedynie możliwości skorzystania z ładowarek smartfonowych o podobnej mocy.
OnAir
Na froncie za to znalazł się jeden, dosłownie jeden przycisk oraz kilka diod sygnalizujących aktywne wejścia. To jednak jest mało istotne, bo cały panel do zarządzania urządzeniem jest na Waszym smartfonie, oczywiście z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. A mowa tutaj o aplikacji OnAir Lite, którą możecie pobrać zarówno z Apple AppStore oraz Google Play.
W tym miejscu należy się ogromna pochwała dla firmy ATEN, bo sprzęt nie wymaga, żadnego dodatkowego parowania. Telefon sam wykryje włączonego CamLive’a Pro i poprosi o połączenie się z nim. Tylko tyle, nie musicie wchodzić w dedykowane opcje czy łączyć się na stałe przez bluetooth z urządzeniem.
Profesjonalne studio
I to właśnie dopiero w tym pojawia się prawdziwa potęga tego rozwiązania. Z poziomu smartfona macie dostęp do wszystkich oferowanych opcji konfiguracji, jakie tylko są dostępne. Na ekranie głównym możecie wybrać scenę do wyświetlenia – ma to szczególne znaczenie, kiedy podłączone są dwa urządzenia. Co więcej jednym z takich dwóch urządzeń może być kamera. Dwa obrazy można dowolnie dopasować, przyciąć, czy nałożyć na siebie w taki sposób by obraz wyjściowy spełniał Wasze potrzeby. Zaraz obok dopasowywania scen znalazły się też opcje przejść – możecie przełączać się pomiędzy scenami w trakcie trwania audycji bez najmniejszego problemu.
Chrome Key
Prowadząc na przykład lekcje online, czy ważne spotkanie nie chcielibyście, aby kamera zasłaniała niepotrzebnie obraz. Tutaj przyda się jedna z ciekawszych opcji, czyli kluczowanie koloru. Opcja doskonale znana i implementowana w wielu programach, czy nawet kamerkach internetowych. Firma ATEN stworzyła tę funkcję właściwie od nowa. CamLive Pro potrafi zrobić to na poziomie sprzętowym, na nieskompresowanym obrazie wideo z kamery.
A obsługa tego jest bajecznie prosta. We wcześniej wspomnianej apce znajduje się dedykowana zakładka do kluczowania koloru o nazwie Chroma Key. Wybieracie tam między innymi, do którego HDMI podłączona jest kamera czy dopasowujecie parametry by wycinane było tylko tło, na którym się znajdujecie. Oczywiście najlepiej sprawdzają się tutaj kolory kontrastujące jak popularny greenscreen, czy bluescreen. Ale tak naprawdę wystarczy jednolita ściana i dobre oświetlenie, by uzyskać podobny efekt.
Dźwięk
Z poziomu aplikacji możecie jeszcze zarządzać dźwiękiem, samych wejść jest łącznie 4 i możecie je dopasować wedle własnego uznania. Wyjście dostępne jest bezpośrednio na monitorze podglądowym oraz już w komputerze lub smartfonie, do którego podłączycie to urządzenie za pośrednictwem kabla USB.
Wirtualna kamera i mikrofon
Już po samym podłączeniu ATEN CamLive Pro UC 3022 rozpoznawany jest w dużym uproszczeniu, jako kamera i mikrofon. Dzięki temu współpracuje z wieloma programami takimi jak Zoom, Microsoft Teams czy Skype, ale też StreamLabs OBS.
Ma to jeszcze jeden plus, to CamLive Pro zajmuje się przetwarzaniem dźwięku i obrazu, a co za tym idzie można go uruchomić praktycznie na wszystkim. Lekki, niezbyt wydajny notebook w zupełności wystarczy do nagrywania obrazu w FullHD wraz z dźwiękiem, lub do prowadzenia audycji live. W zasadzie wystarczy nawet telefon lub tablet, który potrafi obsłużyć zewnętrzną kamerę.
Dla kogo?
Możliwości tej niewielkiej skrzyneczki są naprawdę potężne, ale właściwie, do kogo ona może być skierowana? Tak naprawdę nie ma tutaj mowy o jednej dominującej grupie, bo CamLive Pro znajdzie swoje zastosowania zarówno w biznesie, rozrywce czy nauce. Ale tutaj musicie mieć na uwadze, że to konkretne rozwiązanie nie należy do kategorii tych najtańszych.
Ale, jak wcześniej zostało napisane wewnątrz CamLive Pro znajduje się wszystko, czego potrzebujecie by w dzisiejszych czasach poprowadzić nawet pełnoprawną konferencję. Do tego oczywiście aparat, mikrofon, tło i oświetlenie, ale nawet wliczając te wszystkie elementy bez trudu zmieścicie to do torby czy plecaka.
E-Learning
Równie dobrze może nadać się do organizowania lekcji online, gdzie obraz z kamery kierowany jest na nauczyciela, bądź tablicę, a na drugim ekranie znajduje się prezentacja. Nie trzeba się użerać z kamerami w laptopach, czy też tych podłączanych na USB, których jakość nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Dzięki zmianom scen możliwe jest płynne przełączanie się pomiędzy wcześniej wspomnianym widokiem tablicy i prezentacji.
Gaming
Swoje bardzo specyficzne zastosowanie CamLive Pro może znaleźć także w gamingu. Choć tutaj będzie to raczej ciekawostka, bo sam sprzęt nie powstał stricte dla graczy i streamerów gier. A głównym powodem jest tutaj ekran podglądowy. Nie chodzi jednak o opóźnienia czy zniekształcenia. Po prostu w momencie streamowania czy nagrywania gier, na przykład z konsoli będziecie widzieć samych siebie w trakcie gry.
A to może już delikatnie rozpraszać. Natomiast możliwość nagrywania wszystkiego jednocześnie bez zmartwień o późniejszą synchronizację dźwięku i obrazu, wraz z opcją zarządzania nim na żywo może okazać się naprawdę nieoceniona w niektórych przypadkach.
Podsumowanie
ATEN CamLive Pro to przede wszystkim ultramobilne studio i tego byśmy się trzymali. Jeżeli szukacie sprzętu, który pozwoli Wam na prowadzenie audycji na żywo bez zbędnych bajerów za to w doskonałej, jakości i nie spowoduje plątaniny kabli na Waszym stanowisku pracy, to ten sprzęt bez dwóch zdań jest dla Was. Na ogromny plus zasługuje tutaj możliwość zarządzania ze smartfona i kluczowanie. Nie możemy też zapomnieć o możliwości podłączenia profesjonalnego mikrofonu za pośrednictwem złącza XLR dla uzyskania przyjemnego efektu radiowego głosu.
Dodaj komentarz