DHCP

Czym jest DHCP? Jak skonfigurować serwer DHCP?

Większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, czym jest adres IP, a nawet jeśli nie, to zapewne choć raz w swoim życiu słyszeli to pojęcie. Bardziej tajemniczą wiedzą jest to, w jaki sposób on powstaje. Czym jest więc serwer DHCP i za co odpowiada?

Awatar Kamil Malczyk

Kilka słów o adresie IP

Zanim jednak skupimy się na głównym temacie, warto napomknąć kilka słów o adresie IP, czyli elemencie, bez istnienia którego nie mówilibyśmy w ogóle o serwerach DHCP. Przechodząc do konkretów, IP to skrót od terminu „Internet Protocol address”, co po przetłumaczeniu oznacza nic innego, jak adres protokołu internetowego.

adres IP
źródło: BlancVPN

Adres IP to prostym językiem mówiąc numer, który identyfikuje każde urządzenie podłączone w danej chwili do sieci lokalnej lub internetowej. To właśnie dzięki istnieniu tego zbioru liczb, możliwa jest identyfikacja i adresowanie każdego sprzętu, zaczynając od smartfonów, przez komputery, a na telewizorach kończąc.

Czym jest DHCP?

Kiedy już mamy pewność, że wiemy, czym jest adres IP, możemy zająć się terminem DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Jak wskazuje już samo rozwinięcie angielskiego skrótu, jest to protokół, który umożliwia automatyczne przydzielanie parametrów sieciowych urządzeniom podłączonym do sieci.

źródło: Board Infinity

Pod dosyć ogólnym stwierdzeniem „parametrów sieciowych” kryją się takie dane jak wspomniany wcześniej adres IP, maska podsieci, czy adres serwera DNS. Dzięki temu, iż cały proces jest zautomatyzowany, nie musimy ręcznie wpisywać tych danych za każdym razem, gdy chcemy podłączyć się do sieci.

Protokół ten oczywiście jest jedynie pomocnikiem w całym procesie i aby wszystko działało poprawnie, nadal „ktoś” musi pełnić funkcję jego serwera. W znacznej większości przypadków robi to za nas domowy router sieciowy, który samodzielnie przydziela adresy IP i inne parametry wszystkim podłączonym urządzeniom.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak sprawdzić hasło do WiFi na telefonie? (Android, iOS)

Czy zdarzyło Wam się kiedyś zapomnieć hasło do WiFi? Oczywiście w takiej sytuacji można odczytać je spod routera, ale istnieją łatwiejsze sposoby. Do jednej z metod będzie potrzebny nam telefon oraz wiedza, jak sprawdzić hasło do WiFi na telefonie!

Czytaj artykuł

Jak skonfigurować taki serwer?

Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj całą „brudną robotę” wykonuje za nas router sieciowy, dzięki czemu nie musimy dokonywać ręcznej konfiguracji. Wszystko dzięki temu, że większość tego typu urządzeń ma wgrane odpowiednie ustawienia fabryczne, za sprawą których wszystko działa tak, jak powinno.

router DHCP

To, że router pełni funkcję serwera DHCP, nie oznacza, że nie mamy możliwości jego konfiguracji. Śmiało można rzec, że zmiana ustawień jest dzięki temu nawet jeszcze łatwiejsza! Aby zmienić ustawienia wystarczy wpisać adres routera w wyszukiwarkę, a następnie zalogować się do panelu i odszukać zakładkę DHCP.

Czy pogłębialiście kiedykolwiek swoją wiedzę na temat sieci internetowych? Zdawaliście sobie sprawę co oznacza skrót DHCP?

ŹRÓDŁO: zdjęcie główne – Sitechecker

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.