Czym jest AMOLED? Wszystko, co musisz wiedzieć

Zapewne większość z nas chociaż raz w życiu spotkała się z nazwą „AMOLED”, ale czy wiecie, co to tak naprawdę jest? Czym wyróżnia się technologia wykorzystywana w wyświetlaczach smartfonów, smartwatchy i wielu innych?

Awatar Kamil Malczyk

Kilka słów o rodzajach ekranów

Dla wielu użytkowników, oprócz samej wydajności, jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru nowego urządzenia jest ekran – element, który w pierwszej kolejności rzuca nam się w oczy. Trudno się temu dziwić, bowiem to właśnie na wyświetlacze, a nie np. plecy smartfona, patrzymy najczęściej.

AMOLED
źródło: Beebom

Warto jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju urządzenia, wyróżniamy inne wyświetlacze, a co za tym idzie, także odmienne technologie. Faktem jest, że ekrany dużych telewizorów czy monitorów komputerowych muszą spełniać inne funkcje, niż przykładowo wyświetlacze smartfonów, czy smartwatchy.

OLED vs QLED
źródło: 91 Mobiles

W obecnych czasach, w telewizorach spotkamy najczęściej ekrany LED, QLED lub OLED (o tych dwóch ostatnich wspominaliśmy w osobnym tekście). Wyświetlacze OLED możemy spotkać także w smartfonach, choć na mobilnym podwórku (również, jeśli chodzi o inteligentne zegarki) króluje AMOLED, ale… czym w ogóle jest?

Czym jest AMOLED?

Nazwa AMOLED to tak naprawdę skrót od długiej, angielskiej nazwy, która brzmi: Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode (dopuszczalne Advance Matrix OLED). Przechodząc jednak do konkretów, jest to technologia, w ramach której ekrany składają się z ulepszonych, organicznych diod OLED.

czym jest AMOLED
Mikroskopowe zdjęcie wyświetlacza AMOLED z matrycą PenTile w smartfonie Nexus One (źródło: Wikipedia)

Tego typu ekrany mogą być bardzo „chude”, bowiem mówimy tu o wynikach poniżej 1 milimetra grubości, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości wyświetlania. AMOLED-y nie potrzebują podświetlania, a także są bardziej energooszczędne i oferują dłuższy czas pracy, niż konkurencyjne OLED-y.

OLED vs AMOLED
źródło: Times Bull

Zalety ekranów wykorzystujących tę technologię można wymieniać w nieskończoność – są one w stanie wyświetlać żywe i przyjazne dla oka kolory, a także charakteryzują się szerokim kątem widzenia. Obojętnie nie można przejść także obok świetnego odwzorowania czerni i komfortu z oglądania nawet w słoneczne dni.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

QLED czy OLED. Którą technologię wybrać?

Na rynku znajdziemy obecnie tyle różnych telewizorów, że bez odpowiedniej wiedzy podjęcie idealnego wyboru jest wręcz niemożliwe. Na które aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jaką technologię wybrać – QLED czy OLED?

Czytaj artykuł

Gdzie znajdziemy AMOLED-y?

Ekrany z tą konkretną technologią nie są jednak wykorzystywane we wszystkich sprzętach na rynku, co jest dość kluczową informacją. Obecnie znajdziemy je przede wszystkim w urządzeniach przenośnych, czyli w wielu smartfonach, ale też w większych rozmiarów tabletach, czy smartwatchach.

źródło: CNET

W zależności od modelu, możemy spotkać się z kilkoma, nieco różniącymi się od siebie, wariantami ekranów Advance Matrix OLED. Super AMOLED to lepsza widoczność obrazu w słoneczne dni, „Plus-y” zapewnią niższe zużycie energii i jaśniejszy ekran, a w pozostałych przypadkach rozchodzi się głównie o wyświetlaną rozdzielczość.

Czy któreś z używanych przez Was urządzeń ma ekran AMOLED? Jak oceniacie je w praktyce i co jest ich największą zaletą?

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.