VPN to nie tylko bezpieczeństwo. Do czego jeszcze się przydaje?

VPN to nie tylko bezpieczeństwo. Do czego jeszcze się przydaje?

Usługi VPN, czy po prostu VPN-y, cały czas zyskują na popularności. W ostatnim roku korzystało z nich ponad 33% wszystkich użytkowników Internetu. Jednak czy wiedzieliście, że z VPN-a można korzystać nie tylko do bezpiecznego surfowania po sieci?

Oczywiście z pomocą usługi VPN możecie bez większej wiedzy czy umiejętności ukryć te wszystkie niecne rzeczy, które robicie w sieci, kiedy nikt nie patrzy. Jednak VPN sam w sobie może także otworzyć wiele „drzwi”, które bez niego pozostają zamknięte. Dostęp do pełnych bibliotek serwisów streamingowych, tańsze podróże czy nawet oszczędność na zakupach w sieci to tylko kilka z naprawdę wielu możliwości jakie oferuje VPN.

Reklama

Czym w zasadzie jest VPN?

To może zanim o tych wszystkich możliwościach i obchodzeniu barier, to kilka słów o tym czym w ogóle jest VPN. Sam skrót z języka angielskiego oznacza po prostu Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. VPN tworzy specjalne połączenie pomiędzy klientami końcowymi, najczęściej z pomocą Internetu. Czasami możecie też spotkać się z takimi określeniami jak połączenie tunelowe czy po prostu tunel, które swoją drogą jest całkiem trafne.

W nieco prostszych słowach usługi VPN, czyli na przykład CyberGhost VPN, ukrywają Wasz adres IP oraz szyfrują Wasze połączenie internetowe wraz ze wszystkimi danymi, które są przesyłane. Dzięki takiemu zabiegowi możecie pozostać bezpieczni i w pełnej prywatności przyglądać sieć. Nawet Wasz dostawca internetowy nie będzie w stanie zobaczyć co tam robicie.

Dłuższa wersja jest taka, że dostawca usług VPN, w tym wypadku CyberGhost VPN, w pewnym sensie przejmuje pałeczkę dostawcy Internetu. Tworzy szyfrowany tunel pomiędzy Wami, klientami, a serwerem VPN tak długo, jak tylko chcecie. W momencie kiedy klikacie przycisk „Connect” dzieją się następujące rzeczy:

  • CyberGhost VPN maskuje Wasz adres IP z pomocą jednej z wielu baz danych
  • Cały Wasz ruch sieciowy przesyłany jest poprzez serwery VPN
  • Jednocześnie wszystkie dane, co do jednego bita są zaszyfrowane i kierowane bezpośrednio przez połączenie tunelowe
  • Serwer VPN łączy się z serwerem docelowym, żebyście mogli oglądać kotki bezpiecznie.

W tym miejscu przydałoby się kilka słów także o samym CyberGhost VPN, który Waszą prywatność stawia zawsze na pierwszym miejscu. Mogą się pochwalić ogromną społecznością 38 milionów użytkowników i świetną opinią na Trustpilot. Dzięki tej jednej usłudze możecie nie tylko bezpiecznie surfować po Internecie, ale i cieszyć się dostępem do treści bez jakichkolwiek blokad czy ograniczeń. Wszystko to dzięki blisko 9 500 serwerom w ponad 90 krajach.

Ponadto mają oni ścisłą politykę no-logs, tym samym – to co robicie z pomocą VPN jest Waszą słodką tajemnicą. Z CyberGhost VPN możecie korzystać na dowolnym urządzeniu, zaczynając od smartfona, przez komputery, tablety, a kończąc na telewizorach i konsolach do gier. VPN może działać jednocześnie na 7 urządzeniach.

O co w ogóle tyle szumu?

Oczywiście VPN przede wszystkim skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa w sieci. Jednak pewnie o tym konkretnym zastosowaniu już słyszeliście niejednokrotnie. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności przedstawię Wam kilka znacznie ciekawszych i bardziej kreatywnych zastosowań VPN, a dopiero potem opowiem nieco więcej o samym bezpieczeństwie.

Streaming bez granic

Idealnym przykładem będą tutaj usługi streamingowe. Pewnie doskonale znacie ten scenariusz. Znajdujecie w sieci jakiś fajny nowy serial, okazuje się, że jest na platformie, którą macie, ale po wpisaniu tytułu w wyszukiwarkę znajdujecie „przepiękne” nic. Kilka wyszukiwań w Google później i okazuje się, że ten serial jest dostępny, ale tylko w Wielkiej Brytanii, bo tak.

Właśnie w tym miejscu wchodzi VPN cały na biało. Jednym kliknięciem możecie „przenieść się”, oczywiście wirtualnie, do Wielkiej Brytanii i zbinge’ować cały sezon tego serialu. Oczywiście serial jest jedynie przykładem, bo równie dobrze możecie delektować się zupełnie nowym blockbusterem, który właśnie trafiła na VOD. VPN to także odpowiedź dla tych wszystkich Was, którzy chcieliby sprawdzić nowe usługi streamingowe dostępne jedynie za oceanem – ESPN albo Peacock to tylko przykłady tych niedostępnych w Polsce, a lista jest naprawdę pokaźna.

Oszczędności małe i duże

Co więcej, w niektórych przypadkach możecie nawet na nich nieco zaoszczędzić. W większości przypadków, kiedy kupujecie coś w sieci, to ceny są dopasowane do regionu. Innymi słowy Netflix kosztuje w Polsce 60 zł, ale w USA jest to już 20 dolarów, co przekłada się na ponad 85 zł. Dokładnie tak samo jest w przypadku gier na Steam czy innych sklepach z grami. Istnieją nawet specjalne strony, które od razu porównują ceny w danych krajach.

Niemniej wiedzieliście, że ta zasada działa także kiedy chcecie zarezerwować lot albo hotel? Kiedy planujecie jakiś wyjazd, szczególnie za granicę, to warto sprawdzić ceny jakie obowiązują w miejscu docelowym. Dla przykładu – planujecie wycieczkę do Madrytu. Zamiast wyszukiwać połączeń lotniczych i hoteli bezpośrednio z Polski, lepiej skorzystać z możliwości VPN i „przerzucić” się do Madrytu. Możecie wtedy liczyć na niższe i bardziej atrakcyjne ceny.

Gry bez opóźnień, zawsze.

Co dość ciekawe, CyberGhost VPN wyciąga także pomocą dłoń do graczy i to zarówno tych casualowych, jak i profesjonalistów. Za jego sprawą Wasza sieć jest chroniona nie tylko przed zagrożeniami, ale też atakami, jak choćby DDoS. Co prawda to się nie zdarza jakoś specjalnie często, ale nie ma nic gorszego, niż przegrany mecz z takiego właśnie powodu. Korzystając z VPN nie musicie się obawiać o skaczące opóźnienia, czyli popularny ping, ani też zerwane połączenie czy utratę pakietów.

A jak chodzi o bezpieczeństwo…

Skoro kwestię tego co można robić z pomocą usługi VPN mamy już za sobą, to przyszedł najwyższy moment, by poświęcić też przynajmniej kilka akapitów tej najbardziej podstawowej funkcji, czyli zapewnianiu bezpieczeństwa. Niezależnie od tego czy jesteście w domu, w kawiarni czy też hotelu na drugim końcu świata. Zakładam, że każdy z Was przynajmniej raz w życiu skorzystał z publicznej sieci Wi-Fi. Nie ma znaczenia gdzie: kawiarnia, hotel, dworzec czy centrum handlowe.

O ile się zgadzam, że dostęp do darmowego Wi-Fi powinien być prawem każdego, to ów Wi-Fi powinno być także w pełni bezpieczne. Niestety o ile na darmowy Internet w kawiarni możecie liczyć, to jego bezpieczeństwo jest zupełnie inną kwestią. Niestety publiczne sieci Wi-Fi z reguły nie są zabezpieczone, a nawet jak są, to ta ochrona pozostawia wiele do życzenia. 

W takich sytuacjach przychodzi właśnie usługa VPN, między innymi od CyberGhost, która odpowiada za szyfrowanie połączenia algorytmem AES-256. Dzięki temu zdjęcia Waszych kotków nie wpadną w niepowołane ręce. A tak zupełnie na poważnie, to nie musicie się niczym martwić, nawet logując się na stronę banku. Wasze finanse będą bezpieczne niezależnie czy połączycie się z dobrze znaną siecią domową czy w kawiarence po drugiej stronie globu.

Reklama

CyberGhost VPN

Tekst powstał we współpracy z usługą CyberGhost VPN. Dzięki niemu tworzycie bezpieczny „tunel”, który ukrywa Wasz adres IP oraz to jakie dane przesyłacie w sieci. Jeżeli chcecie sprawdzić na co stać CyberGhost VPN samemu, to możecie skorzystać z linków w tym artykule.

Ten przekieruje Was do specjalnej oferty na dwa lata ze zniżką aż 84%. Dodatkowo dostaniecie 4 miesiące za darmo. A jeżeli z jakiś powodów CyberGhost VPN nie będzie opcją dla Was, to możecie zrezygnować z subskrypcji w ciągu 45 dni. 

Tekst powstał we współpracy z twórcami usługi CyberGhost VPN

Źródła: websiterating, CyberGhost VPN, theoneprivacysite

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji