W zestawie z laptopem dostarczana jest całkiem pokaźnych rozmiarów dwuczęściową ładowarka o mocy 135W. Sam laptop jest dość ciężki i waży 2.2kg mimo, że jego obudowa wykonana jest w całości z plastiku. Nie sprawia to jednak negatywnego wrażenia, a ogólna jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Model dostarczony do testów był w kolorze ciemnoszarym, jednak dostępne są także wersje w kolorystyce białe, jasnoszarej, beżowej oraz niebieskiej. Klawiatura, zastosowana w tym modelu została wzbogacona o część numeryczną. W przypadku konstrukcji gamingowych jest ona raczej dodatkiem, natomiast dla zastosowań biznesowych bardzo często się przydaje. Całość klawiatury jest równomiernie podświetlana na kolor biały.
Ekran to matowa matryca IPS o przekątnej 15.6 cala oraz rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 px). Ten rodzaj matrycy sprawdza się doskonale, zarówno podczas pracy jak i grania dzięki doskonałemu odwzorowaniu kolorów.
Sprawdź cenę IdeaPad 330 http://technostrefa.com/ideapad_330
Odwiedź stronę producenta http://technostrefa.com/lenovo_ideapad
I/O
Na lewej krawędzi umieszczone zostały wszystkie złącza dostępne w laptopie, i tak zaczynając od góry znajdziemy tam port ładowania, gniazdo LAN o przepustowości 1 Gigabita, złącze HDMI, dwa porty USB 3.0, port comboJack 3.5mm, złącze USB-C 3.1 oraz czytnik kart SD. Umiejscowienie nie jest przypadkowe, zostało zaprojektowane głównie z myślą o graczach podłączających do laptopa ulubioną myszkę oraz klawiaturę.
Sercem laptopa jest 6-cio rdzeniowy procesor Intel Core i7-8750H o zegarze bazowym na poziomie 2.2 GHz. Na pokładzie znalazło się także 8GB pamięci RAM. O ile na początku może wydać się to ilością niewystarczającą, w praktyce jest zupełnie inaczej. Lenovo przewidziało taką sytuację i pamięć operacyjną można rozbudować do aż 20 GB (4GB jest wlutowane na stałe, a dostępny jest tylko jeden port). Za grafikę w tym modelu odpowiada karta nVidii GTX 1050 z 4GB pamięci wideo. Producent przewidział jeden dysk M.2 o pojemności 256GB. Wewnątrz obudowy znajduje się miejsce gdzie możemy zamontować jeszcze jeden dysk 2.5 cala jednakże wymaga on specjalnej przejściówki, której nie znajdziemy w zestawie.
Testy wydajności
Ze względu na design laptop nie znajduje się w kategorii agresywnych gamingowych konstrukcji sprawia bardzo niepozorne wrażenie. Wewnątrz zaś skrywa moc gotową zarówno do pracy jak i rozrywki. Wyniki w Cinebench są zadowalające, 12 wątków procesora pokazuje swój pazur, możliwości karty graficznej jak najbardziej w normie.
Sprawdź cenę IdeaPad 330 http://technostrefa.com/ideapad_330
Odwiedź stronę producenta http://technostrefa.com/lenovo_ideapad
Jednak testy syntetyczne nie zawsze w pełni oddają rzeczywistość, w przyapdku takiej konstrukcji trzeba przeprowadzić testy także w grach. Na początek Crysis 2, gra która niegdyś potrafiła wyciskać siódme poty z podzespołów komputerowych. W dzisiejszym teście jest zupełnie inaczej, stałe 50 klatek na ustawieniach bardzo wysokich to bardzo dobry wynik. Wiedźmin 3 to również grywalny tytuł na tym laptopie. Na ustawieniach średnich uzyskamy stabilne 30 klatek. Na koniec gry typu competitive, CS:GO ostatnio trochę mniej popularny, ale wciąż sprawdza się jako doskonały wyznacznik. Stabilnie powyżej 100 FPS w ciągu całej rozgrywki na ustawieniach wysokich. League of Legends tu wynik jeszcze lepszy, klatki nie spadły poniżej 120 przy ustawieniach średnio wysokich. Na koniec Overwatch z wynikiem stabilnych 60 fps przy ustawieniach średnich.
Nie jest to może gamingowy kombajn jednak w zupełności powinien wystarczyć entuzjastom grania. Jako że laptop swoim designem nawiązuje do stylu biznesowego sprawdziliśmy także jak się na nim pracuje.
Podczas testów nie zapomnieliśmy także o sprawdzeniu wydajności podczas pracy. Zarówno montowanie filmów czy inne narzędzia do tworzenia kontentu nie są wyzwaniem dla tego laptopa. Problemem nie są także narzędzia deweloperskie oraz do emulacji takie jak między innymi Android Studio.
Podsumowanie
Zarówno w pracy jak i gamingu mogliśmy sprawdzić jego wydajność podczas pracy na baterii. O ile granie bez zasilacza dostarczy nam rozrywki co najwyżej na około 2 godziny, tak w wypadku pracy ten czas wydłuża się do nawet 6 godzin.
Obecnie laptop w omawianej konfiguracji kosztuje niespełna 4000 zł. Czy taka cena jest adekwatna do prezentowanych możliwości, a co najważniejsze czy w ogóle opłaca się taki laptop kupować?
Sprawdź cenę IdeaPad 330 http://technostrefa.com/ideapad_330
Odwiedź stronę producenta http://technostrefa.com/lenovo_ideapad
Odpowiadając najpierw na pierwsze pytanie, jest to świetna konfiguracja w segmencie cenowym do 4 tysięcy złotych, procesor ma duży zapas mocy względem karty graficznej. Jest to jednak zrozumiałe biorąc pod uwagę charakter tego sprzętu. Zatem jeżeli interesuje was tańsza konfiguracja, która sprawdzi się zarówno w pracy jak i w domu podczas rozrywki to może się on okazać świetną wyważoną propozycją.
Dodaj komentarz