Smart Home MELINK z Biedronki – Warto?

Inteligentny dom kojarzy się z skomplikowanym i bardzo drogim ekosystemem. Teraz Biedronka z systemem Smart Home MELINK chce zmienić to przekonanie.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Na hasło Smart Home wielu z Was będzie mieć przed oczami górę sprzętu i jeszcze większą górę gotówki, którą trzeba na ten sprzęt przeznaczyć. Żeby wszystko działało, trzeba kupić bramkę, a te sprzedawane są w zestawach. Później każdy kolejny najmniejszy, nawet element sprzedawany jest oddzielnie za bajońskie sumy.

W tym miejscu pojawia się chyba najmniej oczekiwany sklep, o jakim można pomyśleć, czyli Biedronka. Do ich oferty trafiło właśnie kilka gadżetów do automatyki domowej, które nie tylko ułatwią Wam życie, ale też poprawią bezpieczeństwo.

Dziś opowiemy Wam o kilku gadżetach z jednego ekosystemu od firmy MELINK. Wszystkimi możecie sterować z dedykowanej aplikacji, ale co istotne nie musicie. Wszystko dlatego, że te urządzenia można połączyć bezpośrednio z Google Home i sterować z uniwersalnej aplikacji, czy za pomocą asystenta głosowego. Wciąż nie są to jednak wszystkie jego możliwości. Na testy trafiły do nas dwie żarówki RGBW, taśma LED, przedłużacz z portami USB, standardowe smart gniazdko oraz kamera do monitoringu.

Samych systemów Smart Home mieliśmy okazję sprawdzić kilka, zarówno na naszej stronie jak i kanale YouTube. Jednak nigdy nie były to opcje tak przystępne cenowo i właściwie niewymagające jakichkolwiek umiejętności elektrycznych czy programistycznych. Ot wystarczy włożyć takie gniazdo do kontaktu w ścianie, dodać do aplikacji i już działa. Po prostu działa. Wszystko dzięki temu, że te gadżety łączą się bezpośrednio do Waszego domowego routera. To między innymi pozwoliło na łatwe połączenie z asystentem Google.

Smart Home MELINK

Cały ekosystem opiera się o aplikację MELINK, pisaną wielkimi literami. To dość ważne, bo w sklepie Play są dwie apki o tej samej nazwie i ta druga nie współpracuje z tymi sprzętami. Sam proces dodawania jest trywialny. Instrukcje dodawania poszczególnych elementów znajdziecie już bezpośrednio w aplikacji. Z jej poziomu możecie zarządzać wszystkimi elementami i przygotować konkretne scenariusze, jak i zezwolić na połączenie z Waszym kontem Google, co oczywiście przekłada się na możliwość sterowania głosem.

Żarówki i taśma LED

Najbardziej podstawowymi elementami są oczywiście żarówki LED oraz wykonana w tej samej technologii taśma LED. Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem, że zarówno żarówki, jak i taśma po prostu świecą i mają za zadanie rozświetlić pokój czy całe mieszkanie. Jednak, jako że są to urządzenia Smart to zarówno w aplikacji MELINK, jak i z poziomu Google Home możecie nimi sterować na kilka sposobów.

Smart Home MELINK

Po pierwsze jest to jasność świecenia. Jeżeli zdecydujecie się na światło białe, możecie kontrolować jego temperaturę barwową od białej zimnej, aż po białą ciepłą wchodzącą wręcz w żółć. Do tego zarówno żarówki, jak i taśmę wyposażono w diody RGB. Możecie ustawić dowolny kolor, spektrum kolorów czy nawet efekty świetlne dopasowane do muzyki. Dodatkowo czy to w żarówce czy pasku LED znalazły się sceny, na przykład ze światłem do pracy albo scena o nazwie relaks.

Smart gniazdo

Listwa zasilająca czy też samo gniazdo to też nie jest wielka tajemnica, ale mają w sobie kilka ciekawych funkcji. Na początek zajmiemy się samym gniazdkiem, oczywiście możecie je zdalnie włączyć i wyłączyć. Macie do niego dostęp poprzez dedykowaną aplikację, jak i asystenta Google. Wewnątrz jest też zaszyty sensor do pomiaru zużycia prądu. Jeżeli na przykład chcielibyście sprawdzić, ile prądu pobiera Wasz komputer, telewizor czy lodówka to jest to gadżet dla Was. Dodatkowo zabiera znacznie mniej miejsca niż klasyczne mierniki zużycia prądu.

Choć podłączanie komputera do takiego gniazdka jest dość niebezpieczne, bo jeszcze ktoś Wam odetnie prąd w trakcie grania. A skoro już jesteśmy przy nie podłączaniu różnych rzeczy do takiego gniazdka. Nie podłączajcie do niego albo do smart listwy routera. Raz takie gniazdko zdalnie wyłączycie i już go nie włączycie z poziomu aplikacji. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie te gadżety łączą się bezpośrednio właśnie z routerem.

Smart listwa

Smart Home MELINK

Listwa zasilająca może nie oferuje osobnych sensorów zużycia prądu, za to ma 4 niezależne od siebie sekcje, które można włączyć i wyłączyć. Pierwsze trzy to klasyczne gniazdka, które działają niezależnie od siebie i możecie nimi sterować zdalnie. Ostatnia sekcja to 4 złącza USB do zasilania mniejszych gadżetów lub ładowania smartfona. Ją też oczywiście możecie w dowolnym momencie odłączyć od zasilania.

Cała listwa ma też jeden wyłącznik główny zarówno w apce, jak i na samej listwie jako fizyczny przycisk. Jednak jej funkcje smart nie kończą się tylko na zdalnym przełączaniu zasilania, możecie już w aplikacji ustawić harmonogram pracy. Możecie też ustawić zdalne wyłączenie po jakimś czasie.

Kamera IP

Kamera IP

Ostatnia w kolejce jest kamerka IP, o takich urządzeniach także w ostatnim czasie pojawił się dedykowany wpis. Ta ma bardzo podobne możliwości, jednak oczywiście macie do nich dostęp zarówno z poziomu apki dedykowane,j jak i Google Home. Kamerka jest zdalnie sterowana i możecie się nią rozglądać po mieszkaniu, nawet będąc na drugiej stronie globu. Kamerka może obracać się w poziomie w zakresie prawie 360 stopni, a wewnątrz znalazł się szerokokątny obiektyw, który nagrywa w FullHD. Dodatkowo w kamerce jest miejsce na kartę pamięci, dzięki czemu będziecie mogli nagrywać właściwie cały czas wszystko to, co dzieje się w Waszym domu.

Kamera ma też wbudowany czujnik ruchu, który w przypadku wykrycia obecnościosób niepowołanych, wyśle Wam powiadomienie na telefon razem ze zdjęciem. Po wejściu w aplikację macie też możliwość rozpoczęcia nagrywania. Oczywiście nie zabrakło też trybu nocnego i dodatkowych diod podczerwonych. Sama kamera może też służyć jako elektroniczna niańka. A to dzięki obecności mikrofonu oraz głośnika. Z dzieckiem raczej nie pogadacie o nowych technologiach, ale bez trudu sprawdzicie czy wszystko z nim w porządku.

Pstryk & Cyk

Wszystkie te gadżety, o których tutaj mowa możecie grupować, tworzyć z nich specjalne sceny, ale też całe scenariusze. Ciekawą funkcją jest „pstryk i cyk”. To właściwie takie uniwersalne przyciski, które jednym tapnięciem mogą wykonać kilka zadań od razu. Na przykład włączyć światło o odpowiedniej temperaturze, jasności czy kolorze. Albo przełączyć zasilanie w konkretnych urządzeniach. Możecie też ustawić dedykowaną scenę, którą uruchomicie przy wychodzeniu z domu.

Asystent Google

Smart Home MELINK

Dodatkowym już wspomnianym elementem jest integracja z Asystentem Google. Nie musicie z tego korzystać, jednak taka opcja bywa niezwykle przydatna. Nie tylko zyskacie możliwość sterowania urządzeniami ze smartfona, ale też smart głośników, dedykowanych tabletów czy nawet telewizora o ile obsługuje taką funkcję. Co więcej używając Google Home nie zamykacie się na pojedynczy ekosystem urządzeń. Możecie łączyć wiele firm i mniejszych ekosystemów w taki sposób, by spełniały one Wasze oczekiwania.

Podsumowanie

Smart Home MELINK

Pozostała, więc odpowiedź na pytanie – czy warto? Za tę cenę, zdecydowanie tak!   Na rynku brakuje przystępnych cenowo rozwiązań, które w jednej chwili można podłączyć do domowej sieci Wi-Fi i po prostu używać. Konkurencyjne rozwiązania bywają nawet kilkukrotnie droższe, a ponadto wymagają specjalnych bramek, do których wszystkie gadżety należy podłączyć. W tym wypadku propozycja ze sklepu Biedronka jest świetną opcją dla osób, które jeszcze swojej przygody z automatyką domową nie rozpoczęły. Liczymy, że w przyszłości pojawi się więcej gadżetów tego producenta.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar kml
    kml

    Autor przepisał część instrukcji, nie sprawdzając ich mocy marketingowej. Np. kamera niestety, nie działa z Google Home. Wiem, bo ją mam. Na karcie też nie nagrywa (nie wiem w sumie po co ona), tylko na urządzeniu, z którego wyzwolono nagrywanie.

    1. Awatar Ziemowit Wiśniewski
      Ziemowit Wiśniewski

      Kamera działa z Google Home i potrafi nagrywać na kartę microSD, bo sami też tak zrobiliśmy. Jeżeli nie działa tak jak ją opisaliśmy to najpewniej jest to błąd w konfiguracji.

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez