Kilka słów o rodzajach ekranów
Dla wielu użytkowników, oprócz samej wydajności, jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru nowego urządzenia jest ekran – element, który w pierwszej kolejności rzuca nam się w oczy. Trudno się temu dziwić, bowiem to właśnie na wyświetlacze, a nie np. plecy smartfona, patrzymy najczęściej.
Warto jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju urządzenia, wyróżniamy inne wyświetlacze, a co za tym idzie, także odmienne technologie. Faktem jest, że ekrany dużych telewizorów czy monitorów komputerowych muszą spełniać inne funkcje, niż przykładowo wyświetlacze smartfonów, czy smartwatchy.
W obecnych czasach, w telewizorach spotkamy najczęściej ekrany LED, QLED lub OLED (o tych dwóch ostatnich wspominaliśmy w osobnym tekście). Wyświetlacze OLED możemy spotkać także w smartfonach, choć na mobilnym podwórku (również, jeśli chodzi o inteligentne zegarki) króluje AMOLED, ale… czym w ogóle jest?
Czym jest AMOLED?
Nazwa AMOLED to tak naprawdę skrót od długiej, angielskiej nazwy, która brzmi: Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode (dopuszczalne Advance Matrix OLED). Przechodząc jednak do konkretów, jest to technologia, w ramach której ekrany składają się z ulepszonych, organicznych diod OLED.
Tego typu ekrany mogą być bardzo „chude”, bowiem mówimy tu o wynikach poniżej 1 milimetra grubości, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości wyświetlania. AMOLED-y nie potrzebują podświetlania, a także są bardziej energooszczędne i oferują dłuższy czas pracy, niż konkurencyjne OLED-y.
Zalety ekranów wykorzystujących tę technologię można wymieniać w nieskończoność – są one w stanie wyświetlać żywe i przyjazne dla oka kolory, a także charakteryzują się szerokim kątem widzenia. Obojętnie nie można przejść także obok świetnego odwzorowania czerni i komfortu z oglądania nawet w słoneczne dni.
Gdzie znajdziemy AMOLED-y?
Ekrany z tą konkretną technologią nie są jednak wykorzystywane we wszystkich sprzętach na rynku, co jest dość kluczową informacją. Obecnie znajdziemy je przede wszystkim w urządzeniach przenośnych, czyli w wielu smartfonach, ale też w większych rozmiarów tabletach, czy smartwatchach.
W zależności od modelu, możemy spotkać się z kilkoma, nieco różniącymi się od siebie, wariantami ekranów Advance Matrix OLED. Super AMOLED to lepsza widoczność obrazu w słoneczne dni, „Plus-y” zapewnią niższe zużycie energii i jaśniejszy ekran, a w pozostałych przypadkach rozchodzi się głównie o wyświetlaną rozdzielczość.
Czy któreś z używanych przez Was urządzeń ma ekran AMOLED? Jak oceniacie je w praktyce i co jest ich największą zaletą?
Dodaj komentarz