Jak sobie pomóc? Nazwijmy rzeczy po imieniu!
Zanim zabierzemy się za szukanie tapety na telefon warto zaznajomić się z nazwami stylów graficznych lub fotograficznych. Znajomość nawet 3 odpowiadających nam styli drastycznie zwiększa szanse na odnalezienie interesujących grafik. Wyszukiwarce znacznie łatwiej znaleźć obrazy, jeżeli wyszukiwana fraza zawiera nazwę stylu (szczególnie w j. angielskim), a nie opis wizualnych elementów. Oto kilka popularnych styli tapet (ang. wallpapers):
- gradient
- fantasy
- aesthetic
- anime
- minimalistyczne (ang. minimalistic)
- abstrakcyjne (ang. abstract)
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie łączenia ze sobą powyższych nazw. Ponadto w ich towarzystwie można stosować proste dopiski odnoszące się do charakteru grafik np. „ciemne”, „mroczne”, „jasne”, „kolorowe”.
Wyszukując frazę „ciemne minimalistyczne tapety na telefon” zamiast „tapety na telefon z małą liczbą skomplikowanych elementów i kolorów” mamy znacznie większe szanse na znalezienie interesujących nas rezultatów. Natomiast mniej wymagające osoby zawsze mogą wyszukać „tapety na telefon samochody”, albo „tapety na telefon natura” i być zadowolone z wyników.
Stara szkoła
O witrynach internetowych chyba nie trzeba wiele mówić, ponieważ są nam znane już od dziesiątek lat. Z pewnością są one drogą na skróty, która bardzo szybko pozwala dotrzeć do wielu zadowalających tapet. Oto kilka dobrych stron, na których znajdziecie świetne tapety na telefon:
Portale z grafikami doczekały się nieoczekiwanych zastępstw, o których jest więcej w dalszej części tekstu. Bardziej wymagające osoby z pewnością znajdą coś dla siebie.
Pinterest ‐ tapety na telefon podsuwane przez algorytm
Pinterest to nie tylko tapety na telefon czy też komputer. Portal ten to medium społecznościowe skupiające zwykłych użytkowników, artystów, grafików i fotografów, którzy dzielą się efektami swojej pracy. Oznacza to, że na Pintereście możemy znaleźć prawdziwe arcydzieła wysokich lotów i losowe memy. Jednakże na tej platformie główną rolę odgrywa algorytm dynamicznie dostosowujący rekomendowane treści do naszych upodobań.
Algorytm automatycznie rozpoznaje podobne grafiki do tych, które chętnie przeglądamy i podsuwa nam ich coraz więcej. Z każdym wyświetleniem tapety w interesującym nas stylu zwiększamy szansę na znalezienie takiej, która nam się spodoba. Jest tak skuteczny, że niektórzy porównują jego przykuwanie uwagi do TikToka i mają rację. Algorytmy obu platform wykorzystują ludzką słabość do ładnych rzeczy.
Oczywiście Pinterest musi mieć swoje wady, bo przecież w życiu nie może być zbyt łatwo. Poważnym problemem jest to, że grafiki mają losową rozdzielczość. Czasami pobrany obrazek potrafi być ostry jak brzytwa i przekraczać możliwości naszego ekranu, a czasami jest zlepkiem policzalnych pikseli. Jeżeli trafimy na gorszy scenariusz, to jedyną nadzieją pozostaje przeszukanie opisu w celu odnalezienia linka do oryginalnej grafiki. Ten niestety nie zawsze jest obecny, co zmusza nas do dalszych poszukiwań lub patrzenia na zbiór pikseli przypominający statycznego Tetrisa.
Drugim problemem jest to, żeby korzystać z pełni potencjału algorytmu potrzebne jest bycie zalogowanym ‐ bez tego stracimy zapis naszych upodobań. Raczej niewielu osobom chce się tworzyć konta tylko do szukania czegoś tak przyziemnego jak tapety na telefon.
Tapety przyciągają podobieństwa
Osoby szukające tapety na telefon w podobnym stylu do obecnej mogą skorzystać z wyszukiwarki Google Grafika. Oferuje ona możliwość przesłania pliku i rozpoznania obiektów na nim, a przy okazji serwuje nam podobne obrazy. Wystarczy w pole wyszukiwania przenieść daną grafikę i upuścić, a potem wszystko zrobi się za nas. Istnieje spora szansa, że w ten sposób znajdziemy odpowiednik wyszukiwanej grafiki. Ewentualnie zostaniemy zaskoczeni absurdalnymi wynikami, o których nam się nie śniło.
Możliwe, że nawet trafimy w ten sposób na tą samą grafikę, tylko że znajdującą się na Pintereście. Jeżeli rzeczywiście miałoby to miejsce, to pod nią powinno znaleźć się wiele podobnych dla algorytmu Pinteresta obrazów. Wtedy na pewno znajdziemy coś, co nam będzie odpowiadać.
Na tropie talentu wśród społeczności
Entuzjastów doznań wizualnych nie brakuje. Natomiast nie można tego samego powiedzieć o utalentowanych twórcach ‐ szczególnie takich, którzy trafiają bezpośrednio w nasze gusta. Na szczęście odnajdywanie artystów umożliwiają nam media społecznościowe zrzeszające zarówno twórców, jak i ich fanów.
Tapety na telefon i komputer są bardzo popularnym wątkiem między innymi na Reddicie i Twitterze . To właśnie tam znajdziemy najwięcej entuzjastów, artystów, inspiracji i co najważniejsze ‐ grafik w wysokiej jakości. Serwisy te stosują bardzo delikatną kompresję multimediów, albo całkowity jej brak.
Poniżej znajdują się odnośniki do aktywnych publicznych grup i hasztagów, które z pewnością pomogą wam w poszukiwaniach. Natomiast czymś, co je znacznie je utrudni jest brak możliwości skorzystania z naszej początkowej porady. Opisy udostępnianych przez użytkowników tapet są często bardzo znikome, albo nie ma ich wcale. Zatem pozostaje nam przeglądanie losowych wyników lub wspomaganie się podziałem na kategorie, o ile w ogóle takie istnieją.
Tapety na telefon z Reddita
Reddit to platforma, która zaadaptowała największą zaletę Facebooka, czyli grupy. Redditowe społeczności skupiają głównie użytkowników, którzy dzielą się swoimi znaleziskami z całego Internetu. Oczywiście twórcy również są na nich obecni i aktywni, ale stanowią zdecydowaną mniejszość. Jednakże nie zmienia to faktu, że to właśnie na Reddicie możemy natknąć się na najlepsze tapety na telefon i nie tylko.
Tapety na telefon z Ćwierkacza
Na Twitterze z łatwością można znaleźć zarówno artystów, jak i inspirację. Użytkownicy ćwierkacza często chwalą się wyglądem swoich ekranów głównych, na które składają się launchery, paczki ikon i same tapety. Natomiast artyści prezentują i reklamują na nim owoce swojej pracy, czyli potencjalne tapety na telefon.
Tapety na telefon i na żądanie
Wallpaper Engine to popularne oprogramowanie na komputery z systemem Windows i telefony z systemem Android do odkrywania i tworzenia tapet. Wersja na komputery jest płatna i obecnie trzeba za nią jednorazowo zapłacić 14,49 zł. Natomiast na urządzeniach mobilnych możemy korzystać z niej za darmo, ale gdzie jest haczyk?
Wallpaper Engine na komputery daje nam dożywotni dostęp do statycznych i animowanych tapet tworzonych przez społeczność. Natomiast mobilna aplikacja tylko łączy zapisane przez nas tapety na komputerze i pozwala używać ich na telefonie. Na smartfonach nie mamy możliwości przeglądania tapet społeczności. Oznacza to, że jesteśmy zmuszeni sparować aplikację mobilną z aplikacją stacjonarną. Ewentualnie możemy staroświecko przenieść pliki tapet z komputera na nasz smartfon. Jest to ogromny minus równoważony przez inną bardzo dużą zaletę.
Przy użyciu Wallpaper Engine możemy tworzyć animowane tapety na telefon na podstawie posiadanych przez nas zdjęć, filmików lub gifów. Cały proces jest na tyle zautomatyzowany, że wystarczy wybrać plik z pamięci telefonu i zatwierdzić zmianę. Aplikacja daje nam również do dyspozycji sporo narzędzi do personalizacji naszych animowanych i statycznych tapet.
Trend na personalizowanie wszystkiego
Znaczna większość osób nie wyobraża sobie płacić za coś tak przyziemnego jak tapety. Jednakże jak zawsze znajdą się wyjątki ‐ pasjonaci i entuzjaści doznań wizualnych skłonni korzystać z odpłatnych usług artystów. Natomiast ci będący na czasie używają nowo kupionego NFT jako tapety na telefon.
W świecie masowych produkcji i popkultury każdy chce mieć coś unikatowego. Najtańszą, najskuteczniejszą i najpowszechniejszą opcją personalizacji naszych smartfonów są tapety. To właśnie one odróżniają zarówno nasze urządzenie od milionów innych, jak i nas samych od reszty. Mimo wszystko trzeba uważać, żeby nie zatracić się w irracjonalnym konsumpcjonizmie. Pamiętajmy, że tapety są na telefony, a nie, że telefony są do tapet.
Źródło miniaturki: Pinterest
Dodaj komentarz