Format komputera – tak, czy nie?
Podczas poszukiwań rozwiązania usterki w komputerze lub laptopie, najprawdopodobniej jedną z najczęstszych rekomendacji, na którą się natknięcie, będzie format komputera. Choć niektórzy odradzają tego rozwiązania, to takowe wyczyszczenie dysków niekiedy naprawdę może pomóc!
Jeśli jednak nigdy wcześniej tego nie robiliście, a chcecie podjąć się takiego działania, pozostaje jedno ważne pytanie – jak sformatować komputer? Przede wszystkim należy pamiętać, że format ma nam pomóc, a nie jeszcze bardziej zaszkodzić, więc cały proces musimy przeprowadzić ostrożnie i – przede wszystkim – bezpiecznie!
Jak sformatować komputer?
Niezależnie od tego, czy posiadacie komputer stacjonarny, czy też laptopa z Windowsem, sam proces przeprowadzenia formatu nie będzie się od siebie różnił. Warto również wspomnieć, że w żadnym przypadku nie jest to trudne działanie, a największą uwagę należy poświęcić ewentualnym konsekwencjom.
Format komputera, a w zasadzie znajdujących się w nim dysków, to dokładny proces, którego celem jest oczyszczenie pamięci komputera. W związku z tym, przed przystąpieniem do tego działania, należy zgrać sobie najpotrzebniejsze zdjęcia, filmy, czy inne ważne pliki, których pod żadnym pozorem nie chcemy utracić.
W przypadku chęci oczyszczenia dysku z zainstalowanym systemem operacyjnym (w tym wypadku Windowsem), musimy się dodatkowo przygotować. Mowa tutaj o posiadaniu zewnętrznego nośnika danych, w tym np. płyty czy pendrive’a z przygotowaną „instalką” systemu operacyjnego, który zniknie nam po formacie.
Jak sformatować komputer – cały proces
Do przeprowadzenia formatu nie są nam potrzebne żadne zewnętrzne aplikacje. Cały proces rozpoczynamy od wejścia w Start i wyszukania tam opcji Zarządzanie komputerem, a następnie również Zarządzanie dyskiem. W tym momencie musimy wybrać interesujący nas dysk oraz zatwierdzić decyzję przyciskiem Formatuj.
Jeśli wybraliśmy partycję bez zainstalowanego systemu operacyjnego, to po zakończeniu całego procesu nie pozostaje nam nic innego, jak zainstalować wybrane aplikacje i przerzucić swoje pliki. W przypadku formatowania partycji systemowej, musimy jeszcze zainstalować Windowsa z zewnętrznego nośnika.
Jak zresetować laptopa, gdy się zawiesi?
O ile w przypadku zawieszenia pojedynczego programu nie robi to nas raczej większego wrażenia, tak nieco inaczej jest w przypadku, gdy całe urządzenie odmówi posłuszeństwa. Co zrobić, gdy nie możemy niczego zrobić, a żadne skróty klawiaturowe nie działają? Jak zresetować laptopa w takiej sytuacji?
Jeśli odczekaliśmy już chwilę od zawieszenia i jesteśmy pewni, że w żaden „standardowy” sposób nie jesteśmy w stanie przywrócić go do poprawnego działania, możemy przejść do kolejnego kroku. Powinniśmy podjąć próbę zresetowania laptopa, poprzez przytrzymanie przycisku zasilania przez ok. 10 sekund.
Ta metoda jest określana jako tzw. twardy reset (miękki reset ma miejsce w przypadku użycia funkcji „uruchom ponownie”) i działa na bardzo podobnej zasadzie w większości komputerach stacjonarnych. Twardy reset na PC-tach to przytrzymanie przycisku zasilania przez dłuższą chwilę lub odłączenie kabla zasilającego od prądu.
Jeśli wiecie już, jak sformatować komputer stacjonarny lub laptopa, mamy nadzieję, że w razie potrzeby poradzicie sobie bez najmniejszego problemu!
Dodaj komentarz