Papież Franciszek ogłosił w swoim liście stuprocentowe przejście Watykanu na czerpanie energii ze źródeł odnawialnych.
Do tego celu ma posłużyć wybudowanie ogromnej elektrowni słonecznej na obrzeżach Rzymu.
Watykan popiera zieloną rewolucję i stara się dołączyć do wysiłków wszystkich państw w walce ze zmianami klimatu na naszej planecie.
Do grona państw zamierzających być bardziej eko dołącza właśnie Watykan! Papież Franciszek zapowiedział przejście Stolicy Apostolskiej na użycie odnawialnej energii słonecznej jako swojego głównego źródła elektryczności. Dzięki temu Watykan stanie się ósmym państwem czerpiącym 100 procent energii ze źródeł odnawialnych. Plan Ojca Świętego można przeczytać w jego liście papieskim motu prioprio o tytule “Fratello Sole”, czyli “Brat Słońce”.

We need to make a transition toward a sustainable development model that reduces greenhouse gas emissions into the atmosphere.
Papież poprosił odpowiednie służby watykańskie o ścisłą współpracę z władzami włoskimi, by móc wprowadzić zieloną rewolucję w życie. Najprawdopodobniej zostaną do tego użyte ziemie w Santa Maria di Galeria, które należą do Watykanu, jednak znajdują się poza terytorium Rzymu. Dzięki tym terenom będzie można tam zbudować odpowiednią infrastrukturę do produkcji i przetwarzania energii słonecznej.
“Brat Słońce” wyraża silną chęć Papieża Franciszka do bycia częścią wspólnych wysiłków wszystkich państw w celu lepszego zadbania o klimat naszej planety. Panele fotowoltaiczne to najnowsza inicjatywa Watykanu, ale nie jedyna. Energia słoneczna była w centrum zainteresowania władz kościelnych już wcześniej – chociażby w 2008 roku Benedykt XVI wyraził zgodę na zamontowanie 2400 paneli na dachach Watykanu.

Humanity has the technological means necessary to face this environmental transformation and its pernicious ethical, social, economic, and political consequences and, among these, solar energy plays a fundamental role.
Co więcej, podczas pontyfikatu samego papieża Franciszka Stolica Apostolska weszła w partnerstwo z marką Volkswagen po to, by całkowicie przejść na samochody elektryczne. Mimo iż globalna emisja zanieczyszczeń Państwa Watykańskiego osiągnęła jedynie około 0,0000443 % w 2022 roku, władze kościelne są zmotywowane do uczestnictwa w globalnym planie walki ze zmianami klimatu. Elektrownia słoneczna w rejonie Santa Maria di Galeria to kolejny ogromny krok w tym kierunku.
Wiadomym jest, że sam Watykan, muzea, archiwa, Radio Watykańskie i 825 mieszkańców prądu potrzebują. Jednak inicjatywa Kościoła, by przejść całkowicie na czerpanie energii ze Słońca, jest planem ambitnym i godnym pochwały. Może i niektóre zasady bywają starożytne, ale pomysły mają przyszłościowe. Trzymamy kciuki za dalsze innowacje!
Źródła: Aciafrica.org; Interesting Engineering.com.
Dodaj komentarz