bezpieczne przeglądarki

Pracodawcy stawiają na „bezpieczne przeglądarki”, żeby… kontrolować pracowników

W trakcie trwania pandemii wybuchł „trend” na pracę zdalną, z której do tej pory korzystają miliony pracowników, ale nie wszyscy są uczciwi. To nie podoba się pracodawcom, którzy wybierają bezpieczne przeglądarki dla większej kontroli.

Choć dotyczy to przede wszystkim pracowników zdalnych, mniej uczciwe „jednostki” znajdą się również wśród tych, którzy pracują z biura. To nie podoba się pracodawcom, którzy nie płacą „za darmo” i oczekują pewnych efektów.

Z tego powodu zarządy kolejnych firm stawiają na „bezpieczne przeglądarki”, zamiast konsumenckich aplikacji, bowiem dają im one większą kontrolę nad pracownikami i tym, czym zajmują się w godzinach pracy. Po drugiej stronie bariery stoją sami pracownicy, którzy chcą czuć, że pracodawcy im ufają.

Nie wszyscy pracownicy są uczciwi. I to jest problem

Od momentu „wybuchu” światowej pandemii mogliśmy obserwować szybki wzrost zainteresowania pracą zdalną. Obecnie część firm stara się z niej rezygnować, a jeszcze inne decydują się na tryb hybrydowy (stacjonarnie & zdalnie). Niektórzy pracodawcy uważają bowiem, że pracownicy zdalni są mniej wydajni.

Jednocześnie wokół tych wszystkich zmian wisi problemu braku uczciwości niektórych pracowników – tyczy się to przede wszystkim tych działających z domu, ale i w przypadku osób pracujących stacjonarnie nie jest idealnie. Z tego właśnie powodu firmy wprowadzają różne zabezpieczenia i funkcje, które – przynajmniej na pozór – mają pomóc im kontrolować zatrudnionych w godzinach pracy.

bezpieczne przeglądarki

Mowa tutaj np. o wykrywaniu braku aktywności w takich aplikacjach jak Microsoft Teams czy Slack, co jednak w łatwy sposób można omijać specjalnymi gadżetami. W związku z tym, zarządy poszukują kolejnych sposobów, które mogą pomóc im w rozwiązaniu tego problemu, aż trafiają na… bezpieczne przeglądarki.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Te aplikacje to “must have” w 2024 roku

W smartfonach i innych urządzeniach znajdziecie nawet do 3,5 miliona aplikacji, które umilą lub ułatwią Wam życie. Jednak garstka z nich to absolutne “must have” w 2024 roku i właśnie te Wam przedstawimy.

Czytaj artykuł

Czym są bezpieczne przeglądarki?

Każdy z nas na co dzień korzysta z „normalnych”, konsumenckich przeglądarek, takich jak Google Chrome, Firefox, Opera, Brave czy Microsoft Edge. O ile z zasady nie ma w nich nic złego, to nie są one 100% bezpieczne, przez co czasami ich użytkownicy padają ofiarami ataków hakerskich i tracą dostęp do różnych danych.

Bezpieczne przeglądarki to opracowane „na nowo” przeglądarki, które często są lepiej połączone z różnego rodzaju aplikacjami firmowymi. W związku z tym, że powstają na zlecenie danej firmy, są bezpieczniejsze, niż te konsumenckie. I choć właśnie to wspomniane bezpieczeństwo jest oficjalnie głównym powodem, dlaczego zarządy decydują się na ich wdrożenie, w tle często jest druga, często nawet ważniejsza przyczyna. Chodzi o kontrolę pracowników, na której tak niektórym zależy.

bezpieczne przeglądarki - island.io
źródło: island.io

Osoby z uprawnieniami w firmach, które korzystają z tego typu dedykowanych przeglądarek, mają wgląd do takich informacji jak historia odwiedzanych witryn, czas spędzony na każdej z nich i wszystkie komunikaty (w tym również błędy i ostrzeżenia), które wyskakują danemu użytkownikowi.

Pracownicy nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw

Zastosowanie tego rozwiązania w praktyce całkowicie rozwiązuje ten problem, bo nawet, jeśli jakiś pracownik nadal będzie zajmował się wszystkim oprócz pracą, jego przełożeni szybko mogą to zweryfikować i się z nim pożegnać.

Jednocześnie na wzmożonych kontrolach tracą uczciwi pracownicy, którzy nie są zadowoleni z tego, że ich pracodawcy najzwyczajniej w świecie im nie ufają. Choć znają powód wdrażania takich zastosowań, w codziennej pracy nie mogą czuć się komfortowo, ze świadomością, że zarząd cały czas patrzy im na ręce…

Czy spotkaliście się już z przypadkiem stosowania bezpiecznych przeglądarek w firmie? Jak zareagowalibyście na taki pomysł w Waszym miejscu pracy?

ŹRÓDŁO: Business Insider, zdjęcie główne – Recruiting Daily

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez